18 серпня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/5323/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про:
- визнання протиправною бездіяльність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо не розгляду у передбачений законодавством спосіб клопотання (заяви) ОСОБА_1 від 08.12.2021 про затвердження гр. ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером: 5324087705:05:006:0019, площею - 2,7404 га, зі зміною цільового призначення, що перебуває у його власності, із земель - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на землі - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в с. Розсошенці на території Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області;
- зобов'язання повторно розглянути клопотання (заяву) ОСОБА_1 від 08.12.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ-01.01) на - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код згідно КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019, та за результатами такого розгляду прийняти у відповідній формі мотивоване рішення з урахуванням висновків суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27.06.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач своїм правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, у визначений судом строк такого відзиву до суду не подав. Надіслав до суду заяву у якій при вирішенні справи №440/*5323/22 поклався на розсуд суду.
Згідно з частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 отримано Державний акт ІІІ-ПЛ №059694 від 1510.2001 на право приватної власності на землю площею 3,51 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Щербанівської сільської ради на підставі рішення виконавчого комітету Щербанівської сільської ради народних депутатів від 28.04.2000 №77.
ФОП ОСОБА_2 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавського Полтавської області, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019.
08 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Щербанівської сільської ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавський район Полтавська область, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019.
До заяви додано, зокрема: копії паспорта, рнокпп та оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Листом від 14.02.2022 № 02.13/339 Щербанівська селищна рада повідомила ОСОБА_1 , що рішення за результатами розгляду клопотання не прийнято.
Листом від 16.06.2022 № 02-13/973 Щербанівська селищна рада повідомила ОСОБА_1 , що в період з 24.02.2022 по сьогоднішній день земельні питання, в тому числі про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, на підставі воєнного стану в Україні, не розглядалося.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не затвердження проекту землеустрою та не передання земельної ділянки у власність, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України, в редакції, чинній на час виникнення та існування спірних правовідносин).
За змістом ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із пунктом "в" частини 3 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом "б" частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
За приписами частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Як визначено частиною сьомою згаданої статті, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Частинами 9-11 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 186 ЗК України проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в такому порядку: проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з частиною 8 статті 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Повноваження відповідних органів виконавчої влади щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтею 122 ЗК України.
Частиною 1 статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до положень частини 1 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм, суд дійшов висновку, що орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 звертаючись до Щербанівської сілсьької ради із клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і лбслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019, додав оригінал проекту землеустрою.
Таким чином, позивачем надано клопотання із документами, передбаченими статтею 118 Земельного кодексу України, а тому у відповідача виник обов'язок розглянути подану заяву у строки, встановлені частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України.
При цьому суд акцентує увагу на тому, що позивач звернувся до відповідача із клопотанням, за наслідками розгляду якої суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення.
У той же час, як встановлено судом рішення за результатами розгляду клопотання від 08.12.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 5324087705:05:006:0019 із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і лбслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавського Полтавської області не прийнято.
Таким чином, за наслідками розгляду клопотання позивача відповідачем не було прийнято жодного акту ради, як суб'єкта земельних правовідносин, у формі рішення.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення Щербаніської сільської ради за наслідками розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його затвердженні, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Таким чином, Щербанівська сільська рада не розглянула клопотання ОСОБА_1 від 08.12.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у спосіб, що визначений законом.
Отже, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини другої статті 2 КАС України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності стосовно розгляду поданого позивачем клопотання.
Таким чином з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Щербаніської сільської ради стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019, а також зобов'язати Щербанівську сільську раду у передбаченому Земельним кодексом України порядку розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавський район, Полтавська область, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019, із прийняттям відповідного рішення.
Таким чином, адміністративний позов належить задовольнити.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн і суд дійшов висновку про задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь позивача витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача витрат на правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (частина перша статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (частина друга статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина третя статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина четверта статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналіз наведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Разом з тим, суд зазначає, що позивачем до позовної заяви не надано доказів понесення витрат на правову допомогу, таким чином, підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул.Центральна, буд.2, с. Щербані, Полтавський район, Полтавська область, 38750) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області стосовно не розгляду у передбачений законодавством спосіб клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавський район Полтавська область, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019.
Зобов'язати Щербанівську сільську раду Полтавського району Полтавської області у передбаченому Земельним кодексом України порядку розглянути клопотання ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель приватної власності гр. ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення земельної ділянки з земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код згідно КВЦПЗ - 01.01) на для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (код КВЦПЗ - 02.01), що знаходиться за адресою: с. Розсошенці, Полтавський район Полтавська область, кадастровий номер 5324087705:05:006:0019, із прийняттям відповідного рішення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва