17 серпня 2022 рокум. Ужгород№ 260/1945/22
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
03 червня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та здійсненні виплати ОСОБА_1 , пенсії згідно оновленої довідки №19 від 06.05.2022 року про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 року, з урахуванням 77% грошового забезпечення; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Головним управлінням ДСНС України у Закарпатській області від 06.05.2022 року №19 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням з 77% сум грошового забезпечення, у відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992року № 2262-XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", та провести виплати за перерахованою пенсією з урахуванням раніше виплачених сум.
08 червня 2022 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
15 червня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надало суду оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 № ХР12104.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з огляду на те, що довідка Управлінням ДСНС України в Закарпатській області від 01.12.2020 року №169 відповідно до якої рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 січня 2022 року №260/5970/21 його адміністративний позов задоволено та оновлена довідка №19 від 06.05.2022 року, яка видана Головним управлінням ДСНС України у Закарпатській області відрізняються тільки тим що, в ній передбачена премія 40% (було 10%) та 10% за роботу з таємними документами. Тому він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області перерахувати пенсію з 01.04.2019 року, згідно оновленої довідки, однак листом від 26.05.2022 року №1566-1698/4-02/8-0700/22 відповідач відмовив здійснити перерахунок пенсії з огляду на те, що рішення №260/5970/21 від 10.01.2022 року не містить для Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 77% сум грошового забезпечення на підставі довідки №19 від 06.05.2022 року виданої Головним управлінням ДСНС України у Закарпатській області.
13 липня 2022 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у вказаній справі діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, що діяла до зазначених змін. Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинити, зокрема, орган ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився. У той же час, відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (що регламентоване п. 1 цього ж Порядку) і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Рішення суду, на підставі якого видано оновлену довідку про грошове забезпечення позивача, не містить зобов'язань щодо здійснення Головним управлінням перерахунку пенсії останнього та врахування при цьому згаданої довідки, таким рішенням лише встановлена необхідність видачі оновленої довідки для прийняття компетентним органом рішення щодо її подальшого застосування, із дотриманням процедури, передбаченої Порядком №45, статтею 63 Закону України №2262-ХП, Постанови №704. Разом з тим, конкретизуючи обставини наявного спору, зазначають, що на адресу Головного управління надійшла довідка №19 від 06.05.2022 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , видана Головним управлінням ДСНС України у Закарпатській області. В останній, зокрема, були перераховані основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача (надбавки, доплати, підвищення) та премія станом на 05.03.2019 р. у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 за посадою, аналогічною останній штатній, котру обіймав останній. Звертають увагу суду, що згадану вище довідку складено на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі №260/3278/20 від 10.11.2020. Разом з тим, у позовній заяві ОСОБА_1 посилається інше рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/5970/21 від 10.01.2022, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 77% сум грошового забезпечення на підставі довідки Управління ДСНС України в Закарпатській області № 169 від 01.12.2000. Разом з тим, після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій у відповідності до ст. 63 Закону Кабінетом Міністрів України не приймалось. Враховуючи вищевикладене, підстави для здійснення останнього (зокрема, на підставі довідки № 19 від 06.05.2022) станом на сьогодні відсутні.
18 липня 2022 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45 повідомляють органи Пенсійного фонду України. Його посилання на рішення №260/5970/21 від10.01.2022р. приведено як тотожне. Оновлена довідка №19 від 06.05.2022 р. яку Головне управління ДСНС України у Закарпатській області на його прохання направило до Головного управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області відрізняється тільки тим, що в ній йому призначено премію 40% (було 10% ) та встановлено 10% за роботу з таємними документами. У зв'язку з тим, що його звернення до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про перерахунок пенсії за оновленою довідкою не задоволено, він вирішив звернутися в суд.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” з 01 квітня 1996 року у розмірі 75 відсотки відповідних сум грошового забезпечення.
01 січня 1998 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з розрахунку 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
01 травня 2018 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 28 березня 2018 року № 377 з розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
10 вересня 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/2627/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
19 жовтня 2020 року на виконання рішення суду у справі № 260/2627/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
23 квітня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/206/21, яке залишено без змін 23 липня 2021 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону №2011- XII та з врахуванням положень постанови №704, згідно довідки Управління ДСНС України у Закарпатській області №169 від 01.12.2020р, з урахуванням раніше виплачених сум.
16 серпня 2021 року на виконання рішення суду у справі № 260/206/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
10 січня 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/5970/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 77% сум грошового забезпечення, відповідно до ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
21 березня 2022 року на виконання рішення суду у справі № 260/5970/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
06 травня 2022 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області листом № 5202-2010/5214 надіслало до Головного управління ПФУ в Закарпатській області та ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.219 року для нарахування ОСОБА_1 від 06 травня 2022 року № 19, (а.с. 7-8).
Головне управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом, повідомило на заяву ОСОБА_1 від 10 травня 2022 року, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/5970/21 від 10.01.2022 року, яке набрало законної сили 09.02.2022 року, Головне управління здійснило з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії виходячи з 77% сум грошового забезпечення. Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/5970/21 від 10.01.2022 року не містить для Головного управління зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 77 % сум грошового забезпечення на підставі довідки №19 від 06.05.2022 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області. Отже, в Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі доданої до звернення довідки №19 від 06.05.2022 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області.
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", згідно з якою перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно ізЗаконом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно допостанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.
Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Водночас, судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року набрало законної сили 05.03.2019 року.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набирає чинності з 01 березня 2018 року.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.
Отже, з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року в справі №826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, пункти 1, 2 постанови КМУ №103 втратили чинність, тому відсутні підстави для обмеження виплати позивачу пенсії, що були передбачені цією нормою тільки трьома складовими - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Відтак, чинним законодавством, яким регламентовано порядок перерахунку пенсії, не передбачено включення чи виключення зі складу грошового забезпечення його складових.
З огляду на вищенаведене та визнанням нечинними положень Постанови №103, враховуючи норми Порядку №45 та Постанови №704, перерахунок призначеної позивачу пенсії згідно із Закону №2262-ХІІ має здійснюватися за правилами, що були передбачені до внесення змін Постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) звання, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) на момент звільнення на пенсію.
Таким чином, у відповідача відсутні підстави для відмови у здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії за всіма видами та розмірами складових грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року.
Згідно частини 1 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться за документами що є у пенсійній справі, а також за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
Судом встановлено, що 01 травня 2018 року Головним управлінням ПФУ в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області від 28 березня 2018 року № 377 з розрахунку 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
10 вересня 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/2627/20 зобов'язано ГУ ПФУ в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року у розмірі 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.
19 жовтня 2020 року на виконання рішення суду у справі № 260/2627/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року в розмірі 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
23 квітня 2021 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/206/21, яке залишено без змін 23 липня 2021 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону №2011- XII та з врахуванням положень постанови №704, згідно довідки Управління ДСНС України у Закарпатській області №169 від 01.12.2020р, з урахуванням раніше виплачених сум.
16 серпня 2021 року на виконання рішення суду у справі № 260/206/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
10 січня 2022 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/5970/21 зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 77% сум грошового забезпечення, відповідно до ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
21 березня 2022 року на виконання рішення суду у справі № 260/5970/21 відповідачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року у розмірі 77 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.
06 травня 2022 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області листом № 5202-2010/5214 надіслало до Головного управління ПФУ в Закарпатській області та ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.219 року для нарахування ОСОБА_1 від 06 травня 2022 року № 19, (а.с. 7-8).
Головне управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області листом, повідомило на заяву ОСОБА_1 від 10 травня 2022 року, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/5970/21 від 10.01.2022 року, яке набрало законної сили 09.02.2022 року, Головне управління здійснило з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії виходячи з 77% сум грошового забезпечення. Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/5970/21 від 10.01.2022 року не містить для Головного управління зобов'язань щодо здійснення перерахунку пенсії з розрахунку 77 % сум грошового забезпечення на підставі довідки №19 від 06.05.2022 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області. Отже, в Головного управління відсутні правові підстави для здійснення перерахунку пенсії на підставі доданої до звернення довідки №19 від 06.05.2022 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області.
На підставі викладеного, суд вважає доведеною протиправність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років у відповідності до оновленої довідки про грошове забезпечення №19 від 06 травня 2022 року про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області та з метою захисту порушеного права слід зобов'язати відповідача здійснити обчислення і перерахунок з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії за вислугу років у відповідності до оновленої довідки про грошове забезпечення №19 від 06 травня 2022 року про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, у відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та провести виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовна вимога в частині здійснення перерахунку з урахуванням основного розміру пенсії 77% грошового забезпечення не підлягає задоволенню, оскільки ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки №19 від 06 травня 2022 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області.
Відповідно питання щодо здійснення перерахунку з урахуванням основного розміру пенсії 77% грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року є похідним і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити, як передчасної.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатив судовий збір у розмірі 992, 40 грн., що підтверджується квитанцією від 03 червня 2022 року № 1021154433, (а.с. 12).
Таким чином, вказана сума судових витрат підлягає стягненню на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку основного розміру пенсії за вислугу років у відповідності до оновленої довідки про грошове забезпечення №19 від 06 травня 2022 року про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити обчислення і перерахунок з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у відповідності до оновленої довідки про грошове забезпечення №19 від 06 травня 2022 року про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, у відповідно до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та провести виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) судові витрати у розмірі 496,20 грн. (чотириста дев'яносто шість гривень 20 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 17 серпня 2022 року.
СуддяТ.В.Скраль