Справа № 755/21369/21
Провадження № 2/755/468/22
"18" серпня 2022 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі:
Головуючого судді Хромової О.О.
при секретарі Кошель К.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів,
Позивач - Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - УСЗН або Управління), звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошову адресну допомогу, виплачену надміру в сумі 11 091,73 грн та судові витрати.
Позов обґрунтовано тим, що 14 грудня 2015 року до Управління із заявою звернулася ОСОБА_1 для призначення матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг, як матері учасника антитерористичної операції ОСОБА_2 . Просила призначити їй матеріальну допомогу на 2 осіб, на неї та на сина. Розпорядженням Управління від
21 грудня 2015 року № 35/м заяву задоволено, в подальшому кожного року ОСОБА_1 зверталася до Управління про продовження призначення матеріальної допомоги.
07 лютого 2019 року відповідач ОСОБА_1 в черговий раз звернулась до позивача із заявою про призначення матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 2 осіб - на неї та сини. Розпорядженням Позивача від 02 травня 2019 року № 35/м заяву задоволено та призначено матеріальну допомогу для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 1 397,30 грн щомісячно з 01 січня 2019 по 31 грудня 2019 року.
13 червня 2019 року до позивача із заявою звернувся учасник антитерористичної операції ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 для отримання пільг за користування житлово-комунальними послугами. Статус учасника бойових дій отримав з 08 травня 2019 року та, відповідно з травня
2019 року набув прав на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій. Йому, відповідно до заяви, встановлено з 01 червня 2019 року 75 % знижку на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується відповідною довідкою.
Відповідач, в порушення вимог пункту 6.6. Порядку не повідомив позивача про зміну обставин, що впливають на виплату матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг та до 31 грудня 2019 року продовжувала отримувати матеріальну допомогу для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг. Право на отримання матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг, відповідач втратила з 01 травня 2019 року, відповідно до пункту 6.7 Порядку (пільга призначена ОСОБА_2 , сину ОСОБА_1 ).
17 червня 2020 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до Управління з листом № 04/1971-11 щодо вирішення питання повернення відповідачем матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово- комунальних послугу в сумі
11 178, 40 грн.
Листом від 02 вересня 2020 року № 37/18-10570 Управління повідомило відповідача про необхідність повернення суми переплати на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Лист ОСОБА_1 отримала, що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням.
Станом на грудень 2021 року відповідачем неправомірно отримані кошти не повернуті на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 04 січня 2022 року відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Сторонам роз'яснено їх процесуальні права подати заяви по суті справи та встановлено відповідні строки.
У встановлений судом строк відповідач ОСОБА_1 відзив на позов не подала. Ухвалу про відкриття провадження та копію позовної заяви з додатками відповідач отримала 23 березня 2022 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи.
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, жодних пояснень з приводу даного позову до суду не направила.
Строки для подання відзиву та відповіді на відзив закінчились, а тому відповідно до частини восьмої статті 178 ЦПК України та частини п'ятої статті 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, керуючись частиною другою статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
09 жовтня 2014 року Київською міською радою прийнято рішення № 271/271 «Про надання додаткових пільг та гарантій киянам - учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей», Додатком № 1 до рішення № 271/271 є Порядок надання додаткових пільг та гарантій киянам - учасникам антитерористичної операції, членам їх сімей, членам сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції за рахунок коштів бюджету міста Києва (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1.1 Порядок визначає додаткові пільги та гарантії киянам-учасникам антитерористичної операції, членам їх сімей, членам сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції та механізм їх надання за рахунок коштів, передбачених у міста Києва в межах видатків на відповідний рік.
Відповідно до пункту 1.2.2.4 Порядку члени сімей киян - учасників антитерористичної та члени сімей киян-учасників антитерористичної операції, які перебувають в полоні або зникли безвісти, розуміються батьки киян - учасників антитерористичної операції.
Відповідно до пункту 6.2 Порядку матеріальна допомога для покриття витрат на оплату житлово- комунальних послуг призначається киянину - учаснику антитерористичної операції, або одному з повнолітніх членів їх сім'ї, або одному із повнолітніх членів сім'ї учасників антитерористичної операції, загиблих (померлих) внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі у антитерористичній операції, та/або киян - учасників антитерористичної операції, які перебувають в полоні або зникли безвісти (законному представнику, опікуну, піклувальнику), на підставі їх звернення до управління праці та соціального захисту населення районної в місті Києві державної адміністрації за своїм місцем реєстрації із заявою.
Відповідно до пункту 6.4 Порядку матеріальна допомога для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається щорічно з дня подання заяви та документів, але не раніше дати прибуття в зону антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до кінця бюджетного року, якщо відсутні обставини для встановлення іншого періоду призначення, та виплачується шляхом їх перерахування на рахунок багатофункціональної електронної пластикової картки «Картка киянина», а у разі її відсутності - на рахунок банку, що зазначений заявником, або через відділення зв'язку за місцем проживання заявника.
Відповідно до пункту 6.10 Порядку граничний розмір матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг визначається щорічно розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за поданням Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 20 березня 2019 року № 491 затверджено граничний розмір допомоги окремим категоріям киян на 2019 рік для виплати щомісячної адресної матеріальної допомоги киянам - учасникам антитерористичної операції, членам їх сімей на сім'ю з двох осіб в сумі 1 397,30 грн. щомісячно.
Як вбачається з матеріалів справи, 14 грудня 2015 року до Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 із заявою про призначення матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг, як матері учасника антитерористичної операції ОСОБА_2 . Просила призначити їй матеріальну допомогу на 2 осіб, на неї та на сина.
Розпорядженням Управління від 21 грудня 2015 року № 35/м заяву задоволено.
07 лютого 2019 року відповідач ОСОБА_1 в черговий раз звернулась до позивача із заявою про призначення матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг на 2 осіб - на неї та сини.
Розпорядженням Управління від 02 травня 2019 року № 35/м заяву задоволено та призначено матеріальну допомогу для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі
1 397,30 грн щомісячно з 01 січня 2019 по 31 року 2019 року.
13 червня 2019 року до Управління із заявою звернувся учасник антитерористичної операції ОСОБА_2 , син ОСОБА_1 для отримання пільг за користування житлово-комунальними послугами. Статус учасника бойових дій отримав з 08 травня 2019 року та, відповідно з травня
2019 року набув прав на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій. Йому, відповідно до заяви, встановлено з 01 червня 2019 року 75 % знижку на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується відповідною довідкою.
Відповідно до пункту 6.6 Порядку киянин - учасник антитерористичної операції, член його сім'ї, член сім'ї киянина - учасника антитерористичної операції, загиблого (померлого) внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі у антитерористичній операції, член сім'ї киянина - учасника антитерористичної операції, який перебуває в полоні або зник безвісти, зобов'язаний повідомити відповідне управління праці та соціального захисту населення районної в місті Києві державної адміністрації про зміну умов, що впливають на виплату матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово- комунальних послуг, протягом місяця із дня настання такої обставини та несе персональну відповідальність за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про настання такої обставини.
Відповідно до пункту 6.7 Порядку у разі встановлення киянам - учасникам антитерористичної операції та членам їх сімей пільг (допомог) щодо покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг згідно з законодавством, виплата матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг припиняється з першого числа місяця, з якого такій особі встановлено чи надано відповідну пільгу (допомогу) законодавством.
17 червня 2020 року Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до Управління з листом № 04/1971-11 щодо вирішення питання повернення відповідачем матеріальної допомоги для покриття витрат на оплату житлово- комунальних послугу в сумі
11 178, 40 грн.
Листом від 02 вересня 2020 року № 37/18-10570 Управління повідомило відповідача про необхідність повернення суми переплати на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Лист ОСОБА_1 отримала, що підтверджується зворотнім поштовим повідомленням.
Відповідно до пункту 8 розділу восьмого Положення про Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 28 липня
2020 року № 460, Управління забезпечує ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів та організовує контроль за цільовим використанням бюджетних коштів у вигляді житлових субсидій та державних соціальних допомог.
Згідно із пунктами 3.2 та 3.3 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке затверджене Розпорядженням Київської міської державної адміністрації 27 січня 2007 року № 65 (у редакції розпорядження) виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27 березня 2017 року № 349 та розміщене на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), одним із головних завдань центру є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат, а також здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Таким чином, Управління не приймає участі у виплаті всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат і є бюджетною установою, тому в Управлінні не відкрито реєстраційний рахунок з якого здійснюється грошова виплата. Виплата всіх видів соціальної допомоги та інших грошових виплат проводиться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Відповідно до положень статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1 частини першої стаття 1215 ЦК України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Аналогічний висновок зробив і Верховний Суд України в постанові від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.
Судом встановлено, що відповідач була повідомлена про її обов'язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги, однак, матеріали справи не містять доказів, що відповідач у визначений спосіб повідомила щодо зміни обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Відповідно до положень частин першої, третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, а також те, що відповідач отримувала матеріальну допомогу на покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг, та відсутності доказів добровільного повернення надміру виплачених коштів, які набуті без достатньої правової підстави, суд прийшов до висновку, що з відповідача на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат слід стягнути спірні кошти в розмірі 11 091,73 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення суми грошової допомоги, підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 1166, 1212, 1215 ЦК України, статтями 4, 5, 12, 13, 49, 76, 81, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279, 353 ЦПК України, Порядком надання додаткових пільг та гарантій киянам - учасникам антитерористичної операції, членам їх сімей, членам сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції за рахунок коштів бюджету міста Києва, суд
Позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, про стягнення надміру виплачених коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою:
АДРЕСА_1 , на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300, Державна казначейська служба України,
м. Київ, КЕКВ 2730, КПКВ 0813191, р/р НОМЕР_2 ) матеріальну допомогу для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 11 091,73 грн (одинадцять тисяч дев'яносто одна гривня 73 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, УДКСУ у Дніпровському районі м. Києва, МФО 820172, р/р НОМЕР_3 ) судовий збір в розмірі 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Повне рішення суду складено 18 серпня 2022 року.
Суддя О.О. Хромова