ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 квітня 2022 року м. Київ № 640/20123/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови перерахувати та виплачувати з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи із загального відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплачувати з 01.04.2019 пенсію ОСОБА_1 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», виходячи із загального відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити єдиним платежем недоотримані суми пенсії з врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно відмовлено у перерахунку належної позивачу пенсії на підставі довідки від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, виданої військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України, у розмірі 83% грошового забезпечення, встановленого рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №640/1885/19.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, виходячи з того, що з моменту визнання протиправними та нечинними п.п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 інших нормативно-правових актів, спрямованих на регулювання даних правовідносин Урядом не приймалось, а тому підстави для перерахування пенсійного забезпечення позивача відсутні.
Від представника позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій останнім додатково наголошено на обґрунтованості заявлених позовних вимог.
З огляду на вказане, виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Згідно з наявною у матеріалах справи копією розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, остання розрахована виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (9 590,00 грн.), оклад за військове звання (1 480,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років (5 535,00 грн.), а всього становить: 16 605,00 грн. При цьому, у даному розрахунку зазначено, що основний розмір пенсії становить 83%, в якості підстави для перерахунку вказано рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.11.2020 у справі №640/1885/19.
Разом з тим, військовою частиною НОМЕР_1 ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, згідно з якою, грошове забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, включає у себе: посадовий оклад (9 590,00 грн.), оклад за військове звання (1 480,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років (5 535,00 грн.), надбавка за особливості проходження служби (13 284,00 грн.), надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (1 918,00 грн.), премія (6 233,50 грн.), а всього: 38 040,50 грн.
На підставі викладеного, представник ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 22.06.2021 за вих. №668/21, в якій просив здійснити перерахунок належного йому грошового забезпечення.
Листом від 05.07.2021 №2600-0202-8/108174 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило представника ОСОБА_1 про те, що з моменту визнання протиправними та нечинними п.п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 інших нормативно-правових актів, спрямованих на регулювання даних правовідносин Урядом не приймалось, а тому підстави для перерахування пенсійного забезпечення позивача відсутні.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно зі ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
У силу п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (надалі - Постанова №704), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частина 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку №45 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення п. 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Разом з тим, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, військовою частиною НОМЕР_1 ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, на виконання вказаних законодавчих положень після 05.03.2019, відтак, у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві були наявні законодавчо мотивовані підстави для здійснення заявленого перерахунку пенсії позивача.
З урахуванням викладеного, суд виходить з протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, починаючи з 01.04.2019, та, як наслідок, про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, починаючи з 01.04.2019.
У той же час, слід зазначити, що питання визначення відсоткового розміру грошового забезпечення позивача, з якого розраховується сума пенсійного забезпечення, вже було предметом судового розгляду (адміністративна справа №640/1885/19), про що також зазначено у розрахунку пенсії за вислугу років станом на 01.01.2018. Отже, повторному судовому розгляду дане питання не підлягає, з урахуванням того, що станом на момент розгляду даної справи судом правове регулювання даних правовідносин не змінилось.
Крім того, суд звертає увагу, що станом на момент розгляду даної справи судом, як вбачається з наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років станом на 01.01.2020, розмір пенсії останнього не обмежено максимальним розміром. Відтак, позовні вимоги у наведеній частині є передчасними та задоволенню не підлягають, оскільки положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено захисту прав та охоронюваних законом інтересів, факт порушення яких станом на момент звернення з позовом до суду ще не настав, тобто є таким, що спрямований на захист у майбутньому.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 14.07.2021 №65711, позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., а тому, з урахуванням розміру задоволених позовних вимог на користь позивача підлягають присудженню судові витрати за сплачений судовій збір у розмірі 454,00 грн.
Щодо вимоги про стягнення судових витрат на правову допомогу у розмірі 14 000,00 грн. суд звертає увагу на наступне.
У силу ч. 2 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
При цьому, згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 27.06.2018 у справі №826/1216/16, склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
На підтвердження витрат на правничу допомогу представником позивача надано копії договору про надання правової допомоги від 18.06.2021 №043/21, ордеру від 14.07.2021 серії АІ №1132379, акту від 12.07.2021 №1, касового ордеру від 18.06.2021 №079/21.
Разом з тим, виходячи зі змісту акту від 12.07.2021 №1, вбачається, що не всі із зазначених у ньому позицій мають відношення до надання правової допомоги безпосередньо у суді (вивчення первинних документів, консультацій, збір документів). Крім того, слід зазначити, що складання відповіді на відзив у межах даної справи не передбачено, оскільки розгляд останньої призначено у порядку п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як наслідок, з урахуванням розміру задоволених позовних вимог, присудженню на користь позивача підлягають понесені ним судові витрати на правову допомогу у розмірі 2 500,00 грн.
Загальний розмір судових витрат, які підлягають присудженню на користь позивача становить 2 954,00 грн.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, починаючи з 01.04.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої військовою частиною НОМЕР_1 від 16.06.2021 №222/4/167/239/388, починаючи з 01.04.2019.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити понесені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати у розмірі 2 954,00 грн. (двох тисяч дев'ятисот п'ятдесяти чотирьох грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок