ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 квітня 2022 року м. Київ № 640/32904/21
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши заяву Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2021 року позов ОСОБА_1 до Шевченківського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено: визнано протиправними дії Шевченківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України старого зразка у вигляді книжечки (на паперових носіях); зобов'язано Шевченківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області оформити та видати паспорт громадянина України старого зразка у вигляді книжечки (на паперових носіях) ОСОБА_1 , без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, а саме: без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та будь-якого іншого цифрового ідентифікатора, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук; стягнено на користь ОСОБА_1 понесені нею витрати по сплаті судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Шевченківського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області у розмірі 908, 00 грн. (дев'ятсот вісім гривень).
Вказане судове рішення набрало законної сили 31 січня 2022 року в розумінні положень статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), внаслідок чого 21 лютого 2022 року у справі № 640/32904/21 видано виконавчий лист.
Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області (далі також - Управління, заявник) звернулось до суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення від 28 грудня 2021 року, яка мотивована введенням воєнного стану в Україні, на час якого відповідачем запроваджено виконання роботи в дистанційному режимі.
Вирішуючи вказану заяву, з урахуванням наданих на її обґрунтування доказів, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до вимог ч.ч. 1-2 статті 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до пункту 3 вказаного вище Указу, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-ІХ, зокрема, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, зокрема, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
З урахуванням введення воєнного стану в Україні, положень статті 3 Конституції України, суд дійшов до висновку про застосування положення статті 7 КАС України та розгляду даної заяви в порядку письмового провадження.
За правилами ч.ч. 3-5 статті 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Матеріалами справи встановлено, що відповідно до наказу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області від 02 березня 2022 року № 3 «Про роботу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області» закінчено з 02 березня 2022 року простій працівників ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, з 03 березня 2022 року відновлено надання адміністративних послуг та запроваджено на період воєнного стану виконання роботи в дистанційному режимі з дотриманням запроваджених у відповідному регіоні заходів правового режиму воєнного стану.
Крім того, в своїй заяві Управління зазначило про те, що на час звернення до суду із даною заявою ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області та його територіальних/структурних підрозділах відсутні бланки паспортів у формі книжечки зразка 1994 р., що є додатковою підставою для відстрочення виконання судового рішення.
В розумінні наведеної статті 378 КАС України, при вирішенні заяв про відстрочення чи розстрочення, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо).
Наведена норма пов'язує можливість відстрочення виконання судового рішення у виняткових випадках за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
Суд зазначає, що вищенаведені норми не дають чітких роз'яснень щодо цих підстав, підкреслюючи роль судового розсуду в оцінці заявлених обставин.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду боржником, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Дослідивши подану Управлінням заяву, суд дійшов висновку про її обґрунтованість та наявність підстав для відстрочення виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 378 КАС України, суд, -
Заяву Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у м. Києві та Київській області про відстрочення виконання судового рішення у справі №640/32904/21 - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 грудня 2021 року в частині зобов'язання Шевченківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області оформити та видати паспорт громадянина України старого зразка у вигляді книжечки (на паперових носіях) ОСОБА_1 , без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру, а саме: без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Єдиному державному демографічному реєстрі та будь-якого іншого цифрового ідентифікатора, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук - на строк до 01 червня 2022 року.
Ухвала суду, відповідно до ч. 2 статті 256 КАС України, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом 15 днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Суддя П.В. Вовк