Рішення від 22.04.2022 по справі 640/23464/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2022 року м. Київ № 640/23464/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження справу

за позовомОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

провизнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ в м, Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

1) визнати протиправними дії ГУ ПФУ в місті Києві щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки МВС України № 22/6-3024 від 01.07.2021, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19;

2) зобов'язати ГУ ПФУ в місті Києві провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 1 грудня 2019 року, на підставі довідки МВС України № 22/6-3024 від 01.07.2021, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», відповідно до вимог статей 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19, здійснивши виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром пенсії з 01.12.2019 по день проведення перерахунку.

Позиція позивача.

Позивач зазначає, що проходив службу в органах внутрішніх справ України та був звільнений зі служби в званні полковника міліції.

Додає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в місті Києві як військовий пенсіонер та отримує пенсію за вислугу років.

Позивач звертає увагу, що пенсія Позивачу була нарахована відповідно до діючої на той час редакції Закону України № 2262-ХП від 09.04.1992 «Про військове забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із розрахунку 90% суми грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та різного роду доплат і надбавок.

Надалі, з 01.01.2018 було проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»

Додає, що відповідачем з 01 січня 2016 року розмір пенсії позивачу зменшено з 90% до 70% від суми грошового забезпечення.

Між тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2019 у справі 826/12582/18 дії ГУ ПФУ в місті Києві щодо зменшення відсотків при нарахуванні і обчисленні пенсії Позивача визнано протиправними та зобов'язано ГУ ПФУ в місті Києві встановити розмір пенсії Позивача 90 % від розміру грошового забезпечення.

В квітні 2021 року Позивачу стало відомо про те, що рішенням ОАСК у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 12.11.2019, були визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та рішенням цього ж суду у справі № 826/12704/18, яке набрало законної 14.05.2019, визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

У зв'язку з набранням законної сили рішень Окружного адміністративного суду міста Києва в справах №826/3858/18 та № 826/12704/18 у Позивача, як він вважає, виникло право для перерахунку пенсії, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення встановлених для поліцейських.

Позивач стверджує, що на виконання наказу МВС України від 16.04.2021 № 291 "Про внесення зміни до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року № 129" МВС України підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та позивачу довідку про розмір грошового забезпечення № 22/6-3024 від 01 липня 2021 року з урахуванням постанови КМУ № 988 із зазначенням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за аналогічною посадою в поліції.

У позові також зазначається, що 19.07.2021 позивач направив відповідачу заяву для проведення перерахунку пенсії на підставі Довідки, зазначаючи, що надана Довідка є додатковим документом поданим пенсіонером для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.

Позивач зазначає, що згідно оновленої довідки до розміру грошового забезпечення Позивача відповідно до Постанови КМУ № 988 станом на 19.11.2019 року включено: посадовий оклад - 4 000 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням (полковник поліції) - 2400 грн. 00 коп.; надбавка за стаж служби в поліції 50% - 3 200 грн. 00 коп.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 90,14% - 8 653 грн. 44 коп.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 600 грн. 00 коп, премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення 40,74% - 7 680 грн. 89 коп. Усього: 26 534 грн. 33 коп.

Однак, як йдеться у позові, відповідач листом від 17.08.2021 №21435-21000/111-02/8 2600/21 відмовив Позивачу в перерахунку пенсії повідомивши його про те, що не зважаючи на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі 826/12704/18, яким скасовано пункт 3 Постанови КМУ № 103, Урядом України акти, які визначають механізм перерахунку пенсій у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не приймалися, повідомлення від Мінсоцполітики про підстави проведення перерахунку пенсій колишніх співробітників органів внутрішніх справ до Головного управління не надходили.

Позивач вважає відмову ГУ ПФУ в проведенні перерахунку пенсії протиправною і такою, що порушує вимоги Конституції України, пенсійне законодавство України та гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав і основоположних свобод права мирно володіти своїм майном.

Позивач наполягає, що з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли правові підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХП, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати Позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та Порядку № 45 .

З моменту отримання належної довідки, як зазначає позивач, у Відповідача виникає обов'язок щодо перерахунку пенсії Позивача.

Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до суду.

Позиція відповідача.

Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

По суті звертає увагу, що підстава для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, на підставі Постанови №103 та Постанови № 988 виникла з 01 січня 2016 року, а не з 01 грудня 2019 року, як вимагає Позивач.

Звертає увагу, що у ГУ ПФУ відсутні правові підстави для складення нового списку (та включення до нього Позивача) для отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262.

Додає, що відповідно до Порядку № 45 довідка для перерахунку пенсії складається у порядку, за формою та у чітко зазначені строки після виникнення підстав для перерахунку пенсії, що вказані в ст. 63 Закону №2262. Відповідна довідка для перерахунку пенсії Позивача у зв'язку з прийняттям Постанови № 988 була надіслана уповноваженим органом на адресу Головного управління. Інші умови проведення перерахунку пенсії не передбаченні чинним законодавством України.

Також зазначає, що відповідно до Порядку № 45 довідка для перерахунку пенсії складається у порядку та у чітко зазначені строки після виникнення підстав для перерахунку пенсії, що вказані в ст. 63 Закону №2262. Оскільки нові підстави для перерахунку пенсії Позивача не виникли та залишається чинною Постанова № 988, право у Позивача на новий перерахунок пенсії не виникло.

У абз. 7 п. 5 Порядку № 45 визначено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

На звершення звертає увагу на те, що з 1 січня 2020 р. виплата перерахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103 пенсії Позивача проводиться щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою від 15.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження, в порядку ст. 263 КАС України.

Встановлені судом обставини.

Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються, а матеріалами справи підтверджуються обставини призначення пенсії позивачу, факт складання Департаментом персоналу МВС та надсилання до ГУ ПФУ нової довідки від 01.07.2021 № 22/6-3024 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 (згідно постанови № 988 від 11.11.2015, з посиланням на судові рішення у справах № 826/14704/18 та № 160/8324/19) із зазначенням складових грошового забезпечення - як зазначено вище, звернення позивача до ГУ ПФУ щодо непроведеного перерахунку, та, власне, факт відмови ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії позивача на підставі нової довідки із зазначенням про її отримання (нової довідки).

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ).

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХП усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Постановою КМ України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 (форми довідок, у т.ч. окремо - для пенсіонерів МВС).

Рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва визнав протиправним та скасував пункт 3 Постанови № 103, що стосується спірних відносин.

11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджені схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", Постанови № 988 з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджений Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок №260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 установлені такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

За змістом пункту 13 Порядку № 260 поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі по тексту - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно з статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

З урахуванням наведеного, позивач має право на отримання з 01.12.2019 пенсії (з початку місяця, в якому відбулися зміни складових), виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988 і відповідно до вимог статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ станом на 19.11.2019.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відмова ГУ ПФУ щодо проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.12.2019 відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі наданої довідки Департаменту персоналу МВС про розмір грошового забезпечення - є протиправною, що зумовлює необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років позивачу з 01.12.2019 на підставі вищезгаданої довідки про розмір грошового забезпечення, та задовольнити позовні вимоги. При цьому, суд не вбачає підстав перераховувати у резолютивній частині рішення норми НПА, оскільки наведене не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України № 22/6-3024 від 01.07.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДР: 42098368) провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) з 1 грудня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України № 22/6-3024 від 01.07.2021, здійснивши виплату різниці із урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.

Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).

Суддя О.А. Кармазін