ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
20 квітня 2022 року м. Київ № 640/19736/21
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Маруліна Л.О., ознайомившись з позовною заявою
за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості,-
Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків та інших обов'язкових платежів: НОМЕР_1 ), місце проживання фізичної особи-підприємця за адресою: АДРЕСА_1 - суму штрафу згідно з рішенням №204 та №205 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 23 вересня 2020 року на загальну суму 6783 грн. 00 коп. (шість тисяч сімсот вісімдесят три гривні нуль копійок) до державного бюджету України, Отримувач ГУК у м. Києві/Печерс.р-н/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (Ел.Адм.Подат.), Код класифікації доходів бюджету 21081100, Номер рахунку (IBAN) UA118999980313090106000026007, Адміністративні штрафи та інші санкції.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.07.2021 року позовну заяву залишено без руху оскільки її подано без додержання вимог статей 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме позивачем не додано до позовної заяви доказу сплати судового збору. В свою чергу судом запропоновано позивачу усунути недоліки позовної заяви протягом трьох днів з моменту отримання ухвали.
11.08.2021 року до суду надійшло клопотання позивача про продовження процесуального строку для оплати судового збору або відстрочення сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що позивач позбавлений можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів на рахунку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2021 року у задоволенні клопотання Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про відстрочення сплати судового збору - відмовлено. У задоволенні клопотання Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про продовження строку на усунення недоліків позовної заяви - відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.12.2021 року апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві задоволено. Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.08.2021 року скасовано.
Так, колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що якщо суд першої інстанції уважав недостатніми аргументи позивача в частині відстрочення та продовження строку на усунення недоліків, а саме через те, що у клопотанні не зазначено строк, на який необхідно продовжити позивачу зазначений строк на усунення недоліків позовної заяви, суд мав можливість відповідно до приписів статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України продовжити позивачу строк на усунення недоліків відповідно до вимог статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки, залишаючи позовну заяву без руху судом було надано тільки три дні для усунення недоліків, в той час, як нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачено такий до десяти днів.
Вирішуючи клопотання позивача від 11.08.2021 року, суд дійшов наступних висновків.
Щодо відстрочення сплати судового збору, суд дійшов наступних висновків.
Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві є державним органом.
Фінансування витрат на оплату судового збору для державних органів із державного бюджету передбачено за кодом економічної класифікації 2800 "Інші поточні платежі", розмір яких щорічно затверджується відповідним кошторисом.
Після прийняття Закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період до затвердження в установлений законодавством термін бюджетного розпису на поточний рік в обов'язковому порядку складається тимчасовий розпис бюджету на відповідний період. Бюджетні установи складають на цей період тимчасові індивідуальні кошториси (з довідками про зміни до них у разі їх внесення).
У пункті 45 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, зазначено, що під час складання на наступний рік розписів відповідних бюджетів, кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету та планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів) і помісячних планів використання бюджетних коштів враховуються обсяги здійснених видатків і наданих кредитів з бюджету згідно з тимчасовими розписами відповідних бюджетів та тимчасовими кошторисами, тимчасовими планами використання бюджетних коштів і тимчасовими помісячними планами використання бюджетних коштів.
Враховуючи викладене та беручи до уваги, що особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, суд вважає, що невжиття суб'єктом владних повноважень заходів щодо виділення коштів для сплати судового збору чи перерозподілу наявних кошторисних призначень не може вважатися причиною для відстрочення сплати судового збору.
Отже, органи державної влади, в тому числі Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві, маючи однаковий обсяг процесуальних прав та обов'язків поряд з іншими учасниками справи, мають діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених в тому числі нормами процесуального закону, не можуть і не повинні отримувати вигоду від їх порушення, уникати або шляхом допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань відтерміновувати виконання своїх процесуальних обов'язків, а тому суд відмовляє у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Щодо клопотання в частині продовження процесуального строку для оплати судового збору, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною другою статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Положеннями частини другої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що строк на усунення недоліків не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Разом з тим, вирішуючи питання визначення додаткового строку для усунення недоліків позовної заяви позивачем, беручи до уваги мотивувальну частину постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.12.2021 року, суд враховує наступні обставини.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Згідно з відомостей офіційного сайту Державної податкової служби України, наказом Державної податкової служби України від 24.02.2022 року № 243-о «Про встановлення простою у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органах», виданого на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (далі - Указ), встановлено простій у роботі Державної податкової служби України та її територіальних органах.
Згідно із статтею 7 Закону України 12.05.2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (із змінами і доповненнями) воєнний стан на всій території України або в окремих її місцевостях припиняється після закінчення строку, на який його було введено.
До закінчення строку, на який було введено воєнний стан, та за умови усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності Президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.
Разом з тим, Указом Президента України від 14.03.2022 року №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» постановлено про часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, тобто, до 25 квітня включно.
Таким чином, з урахуванням вказаних обставин, з метою дотримання засади доступу до правосуддя, суд дійшов висновку про можливість продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду доказів сплати судового збору, встановленого ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.07.2021 року, на десять днів з дня настання однією з обставин припинення або скасування воєнного стану, передбачених статтею 7 Закону України 12.05.2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (із змінами і доповненнями).
Згідно з частиною третьої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 121, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Заяву Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві від 11.08.2021 року про продовження процесуального строку для оплати судового збору або відстрочення сплати судового збору у зв'язку з відсутністю коштів задовольнити частково.
2. Продовжити позивачу процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви, встановленого ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.07.2021 року, на десять днів з дня настання однією з обставин припинення або скасування воєнного стану, передбачених статтею 7 Закону України 12.05.2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (із змінами і доповненнями).
3. В частині заяви щодо відстрочення сплати судового збору - відмовити.
4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Л.О. Маруліна