ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 квітня 2022 року м. Київ № 640/19531/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтіс-Констракшн»
до Головного управління ДПС у м. Києві (відповідач 1)
Державної податкової служби України (відповідач 2)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Альтіс-Констракшн» (далі також - позивач, ТОВ «Альтіс-Констракшн», Товариство) з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі також - відповідач 1, ГУ ДПС у м. Києві) та Державної податкової служби України (далі також - відповідач 2, ДПС України), в якому просило суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії регіонального рівня (Головного управління ДПС у м. Києві) від 08.06.2021 №2742458/37394854 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних №2730626/42808551 від 03.06.2021;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 27.09.2018 №52.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що за наслідками вчинення господарських операцій із контрагентом-покупцем будматеріалів - ТОВ «Скайпроджект» (зокрема, внаслідок зміни номенклатури проавансового наперед товару, шляхом укладення сторонами нової специфікації до договору купівлі-продажу №АК-СКП/08 від 20.08.2018, та поставки покупцю партії такого нового товару в межах суми авансу) Товариство у відповідності до вимог ст. 192 Податкового кодексу України склало і направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування за №6 від 14.04.2021 до податкової накладної №52 від 27.09.2018 та за №7 від 14.04.2021 до податкової накладної №45 від 30.08.2018. Однак через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України контролюючий орган надіслав позивачу квитанцію з відомостями про зупинення реєстрації одного із вказаних розрахунків коригування (а саме розрахунку коригування №6 від 14.04.2021) у зв'язку з відповідністю такого п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Після того, ТОВ «Альтіс-Констракшн» в порядку п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України надіслало ГУ ДПС у м. Києві письмові пояснення та пакет підтверджуючих первинних та інших документів. На переконання позивача таких поданих ним документів було цілком достатньо для усунення сумнівів контролюючого органу в реальності здійснення тих чи інших господарських операцій, за наслідками яких виписаний розрахунок коригування №6 від 14.04.2021. Проте Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних такі документи безпідставно не були враховані та натомість прийняте безпідставні та належним невмотивоване рішення про відмову в реєстрації зазначеного розрахунку коригування.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі №640/19531/21 та цю справу призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог ухвали суду представник відповідача 2 подав до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в тексті якого ГУ ДПС у м. Києві просило суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своїх заперечень представник ГУ ДПС у м. Києві навів нормативне регулювання спірних правовідносин та зазначив наступне. Комісією ГУ ДПС у м. Києві в ході аналізу документів, надісланих товариством разом із повідомленням №1 від 01.06.2021 встановлено, що ТОВ «Альтіс-Констракшн» виписано розрахунок коригування №6 від 14.04.2021. За наслідками дослідження отриманих документів Комісія дійшла висновку про ненадання товариством первинних документів згідно яких виписано розрахунок коригування до податкової накладної, а саме: первинні документи щодо придбання реалізованого товару у 2018 році (інформація щодо постачальників), а тому відповідно до висновку про відсутність підстав для виписки вказаного розрахунку коригування.
Відповідач 2 (ДПС України) у встановлений судом строк не скористався своїм правом на подання до суду відзиву проти позовних вимог та/або додаткових доказів на спростування таких, хоча останній був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Розглянувши подані представниками позивача і відповідача 1 документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з тексту позовної заяви та поданих представником позивача до матеріалів справи документів,
20.08.2018 між ТОВ «Альтіс-Констракшн» (як продавцем) і Товариством з обмеженою відповідальністю «Скайпроджект» (як покупцем) був укладений договір купівлі-продажу №АК-СКП/08. За умовами цього договору продавець зобов'язувався протягом дії даного договору передати покупцеві товар - будівельні матеріали окремими партіями з метою використання при будівництві об'єкта: «Реконструкція та забудова території в межах будинків №91 та №93 на вул. Червоноармійській, №22 на вул. Предславинській, №11-А літ. «Б» на вул. Ульянових, №7/20 на вул. Предславинській у Печерському районі м. Києва», а покупець зобов'язувався прийняти та оплатити його на умовах, визначених даним договором. Найменування, кількість, асортимент і ціни товару, який продавець зобов'язаний передати за цим договором, а також терміни передання окремих партій товару встановлюються сторонами у специфікаціях до цього договору. Також сторони домовилися, що поставка товару здійснюється на умовах DAP (постачання в пункту призначення), за адресою у м. Києві: будівельний майданчик об'єкта будівництва, зазначеного у п.п. 1.1 цього договору. Розрахунки за відвантажений товар здійснюються у гривнях, покупець здійснює попередню оплату товару, шляхом перерахування грошових коштів у розмірі 100% вартості партії товару на розрахунковий рахунок продавця у строки, вказані у специфікації.
На виконання умов цього договору купівлі-продажу від 20.08.2018 ТОВ «Скайпроджект» перерахувало на розрахунковий рахунок ТОВ «Альтіс-Констракшн» згідно безготівкові кошти у сумах 4 138 759 грн. (в т.ч. ПДВ) і 561 797 грн. (в т.ч. ПДВ) в якості передоплати за будівельні матеріали, що підтверджується копіями платіжних доручень ТОВ «Скайпроджект» від 30.08.2018 №12 і від 27.09.2018 №76.
За наслідками отримання сум авансів від покупця ТОВ «Альтіс-Констракшн» виписало наступні податкові накладні:
- податкову накладну від 30.08.2018 №45 на суму 4 138 759 грн. (в т.ч. ПДВ 689 793,17 грн.) з номенклатурою товарів в асортименті, відмінному від товару «арматура», - яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- податкову накладну від 27.09.2018 №52 на суму 561 797 грн. (в т.ч. ПДВ 93 632,83 грн.) з номенклатурою товарів: «цегла керамічна М-100» в обсязі 56,041667 тис. штук, обсяг постачання - 224 166,68 грн. (без урахування ПДВ), код товару згідно з УКТ ЗЕД - 6904100000; «утеплювач Rock wool …», в обсязі 610,91011 кв.м, обсяг постачання - 243 997,50 грн. (без урахування ПДВ), код товару згідно з УКТ ЗЕД 6806100000, - яка була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В подальшому, в 1-му кварталі 2021 року ті ж самі сторони склали та підписали специфікацію №28 до договору купівлі-продажу №АК-СКП/08 від 20.08.218, за змістом якої останні погодили іншу номенклатуру товарів (а саме арматуру в асортименті) ніж та, яка була визначена попередньо, у межах проавансованої суми коштів у розмірі 425 195,28 грн. (разом із ПДВ).
14.04.2021 за результатом відвантаження на адресу покупця (ТОВ «Скайпроджект») партії товару (арматура в асортименті) ТОВ «Альтіс-Констракшн» склало видаткову накладну №56 від 14.04.2021. За наслідком даної події ТОВ «Альтіс-Констракшн» склало розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №7 до податкової накладної №45 від 30.08.2018 та розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної №52 від 27.09.2018, - де в графі «Причина коригування» вказало код « 104» (тобто «зміна номенклатури»).
Керуючись приписами п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України ТОВ «Альтіс-Констракшн» надіслало до контролюючого органу зазначені розрахунки коригування до податкових накладних №45 від 30.08.2018 і №52 від 27.09.2018. У відповідь отримало електронні квитанції наступного змісту:
- квитанцію від 30.04.2021 з відомостями про те, що розрахунок коригування від 14.04.2021 №6 прийнятий, проте його реєстрацію зупинено. А саме підставою для зупинення реєстрації вказаного розрахунку коригування позивача стала наступна: «У розрахунку коригування, складеному до податкової накладної, передбачається зміна номенклатури товару/послуги 7214, які відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється), що відповідає п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». У зв?язку з чим платнику було запропоновано подати пояснення та/або копії документів (без наведення переліку таких документів), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- квитанцію від 05.05.2021 з відомостями про те, що розрахунок коригування від 14.04.2021 №7 прийнятий для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних без зауважень.
Як стверджував представник позивача та не заперечував представник відповідача 1, 01.06.2021 ТОВ «Альтіс-Констракшн» направило до ГУ ДПС у м. Києві повідомлення №1 від 01.06.2021 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, разом із детальними письмовими поясненнями (лист вих. №01/06-01 від 01.06.2021) щодо підстав та обставин проведення коригування даних податкових накладних №45 від 30.08.2018 і №52 від 27.09.2018, та копіями первинних і інших документів. Зокрема, у тексті своїх пояснень Товариство повідомило контролюючий орган про походження та обставини придбання ним товару (арматури), що був реалізований ТОВ «Скайпроджект» в рамках договору купівлі-продажу №АК-СКП/08 від 20.08.2018 та специфікації №28. В обгрунтування наведених пояснень Товариства долучило до Повідомлення №1 від 01.06.2021 сканкопії документів оформлених по господарських операціях із контрагентом-постачальником товару «арматури»: договору поставки №01-П/АК-ІНФР/М від 01.03.2019, укладеного між ТОВ «Інфрабуд» (як постачальником будівельних матеріалів) і ТОВ «Альтіс-Констракшн» (як покупцем), специфікації №39/1 від 14.04.2021 до зазначеного договору, картку рахунку бухгалтерського обліку №361 за 14.04.2021, платіжного доручення від 26.03.2021 №660 з відомостями про оплату за будівельні матеріали за договором №01-П/АК-ІНФР/М від 01.03.2019, видаткової накладної від 14.04.2021 №90, товарно-транспортної накладної від 14.04.2021 №КИФ1961.
Проте за результатами розгляду пакету поданих платником документів Комісія ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Комісія при ГУ ДПС у м. Києві, комісія регіонального рівня) прийняла рішення від 08.06.2021 за №2742458/37394854, яким відмовила ТОВ «Альтіс-Констракшн» у здійсненні реєстрації розрахунку коригування від 14.04.2021 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних. У тексті цього рішення Комісією в якості підстави для прийняття такого зазначено наступну: «ненадання платником податків копій документів:
первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)». Крім того, у графі «Додаткова інформація» зазначено, що «відсутні первинні документи щодо придбання (інформація щодо постачальника) реалізованого товару у 2018 році».
Не погоджуючись із таким рішенням комісії регіонального рівня Товариство подало скаргу на зазначене рішення. За результатами розгляду скарги платника Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (комісія центрального рівня) прийняла рішення від 15.06.2021 за №27762/37394854/2, яким залишило таку скаргу без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації розрахунку коригування - без змін.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Так, відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У силу вимог п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Поряд з цим, нормами п. 192.1 ст. 192 ПК України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:
постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
У силу положень пп. 201.1.16 п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п. 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпунктів «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпунктів «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу 1 пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Зі змісту наведених положень Порядку зупинення №1165 слідує, що підставами для зупинення реєстрації як податкової накладної, так і розрахунку коригування є: або відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку або відповідність податкової накладної/розрахунку коригування критеріям ризиковості здійснення операції.
З поданих представником позивача до матеріалів справи документів судом встановлено, що реєстрацію поданого ТОВ «Альтіс-Констракшн» розрахунку коригування від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 27.09.2018 №52 зупинено через те, що вказаний розрахунок коригування відповідає вимогам п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Так, за змістом п. 4 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 як додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, під таким критерієм розуміють: «Складення розрахунку коригування постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, якщо передбачається зміна номенклатури товару/послуги (для товарів за кодами згідно з УКТЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для послуг за кодами відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів), за умови відсутності такого/такої товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування, поданому для реєстрації в Реєстрі, у таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (надається)».
Відповідно до п. 10, 11 Порядку зупинення №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку зупинення №1165).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 - 4 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктами 9, 10 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (п. 13 цього Порядку).
Дослідивши та проаналізувавши зміст наявних матеріалів справи суд встановив, що позивачем 01.06.2021 були надані контролюючому органу вичерпні письмові пояснення, разом із копіями документів для підтвердження наявності у платника підстав для складання описаного вище розрахунку коригування. Зокрема, зі змісту поданих платником (позивачем) документів і пояснень вбачалося за можливе встановити підстави та обставини, за яких був виписаний заблокований розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 27.09.2018 №52. А саме, що коригування кількісних і вартісних показників виписаної 27.09.2018 та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної ТОВ «Альтіс-Констракшн» за №52 відбулося з причини заміни за взаємною згодою сторін договірних правовідносин (тобто, постачальника - ТОВ «Альтіс-Констракшн» і покупця - ТОВ «Скайпроджект») предмету поставки - товару «цегли керамічної» (код згідно з УКТ ЗЕД 6904100000) на товар «арматура» (код згідно з УКТ ЗЕД 7214). При цьому, ТОВ «Альтіс-Констракшн» документально підтвердило, що інший товар - арматура у відповідному обсязі та асортименті був ним попередньо придбаний у ТОВ «Інфрабуд», що оформлено наступними документами: договором поставки №01-П/АК-ІНФР/М від 01.03.2019, специфікацією №39/1 від 14.04.2021 до зазначеного договору, видатковою накладною від 14.04.2021 №90, товарно-транспортною накладною від 14.04.2021 №КИФ1961, платіжним дорученням від 26.03.2021 №660. Більш того за наслідками таких господарських операцій з ТОВ «Інфрабуд» щодо поставок будівельних матеріалів на адресу ТОВ «Альтіс-Констракшн» були виписані податкова накладна від 26.03.2021 №92 та розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 26.03.2021 №92.
Таким чином, зі змісту поданих позивачем разом із позовом документів суд встановив, а відповідачі не спростували жодними документальними доказами те, що поданих ТОВ «Альтіс-Констракшн» документів було цілком достатньо для прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 27.09.2018 №52.
Також проаналізувавши текст оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації розрахунку коригування від 08.06.2021 за №2742458/37394854 суд встановив в них відсутність мотивів щодо не врахування як належних та достатніх поданих платником документів. Натомість в оспорюване рішення містить загальний перелік не наданих копій документів. Наведене дає суду підстави для висновку, що комісією регіонального рівня в дійсності подані платником пояснення та документи не досліджувались.
У контексті за цим суд зазначає, оскаржуване рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації розрахунку коригування за своєю природою є актом індивідуальної дії.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як до акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Суд звертає увагу, що головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність та визначеність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами владних повноважень, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, настанов для їх розв'язання що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.
Європейським Судом з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні по справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland) №37801/97 від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Суб'єкт владних повноважень має врахувати усі обставини справи, та надавати їм відповідну правову оцінку. Невиконання вказаних вимог призводить до його протиправності.
В ході розгляду цієї справи суд встановив, що рішення Комісії при ГУ ДПС у м. Києві від 08.06.2021 за №2742458/37394854 не відповідає вимогам, встановленим для акта індивідуальної дії, оскільки таке рішення було прийнято без зазначення мотивів для не врахування поданих позивачем документів і пояснень.
Виходячи з викладеного, дії Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН по прийняттю оскаржуваного рішення, в тексті якого не наведені дійсні мотиви його ухвалення та не зазначено підстави для не врахування наданих платником документів і пояснень, свідчать про порушення як принципу належного урядування, так і принципів, закріплених в Резолюції Комітету Міністрів Ради Європи 77 (31) від 28.09.1977, а також свідчать про непрозорість та непередбачуваність дій відповідача 1, що перешкоджають можливості платника податків планувати в подальшому свою господарську діяльність.
Такий підхід узгоджується з практикою ЄСПЛ. Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Беручи до уваги все вищенаведене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги ТОВ «Альтіс-Констракшн» про визнання протиправним та скасування рішення від 08.06.2021 за №2742458/37394854 про відмову в реєстрації розрахунку коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 27.09.2018 №52 в Єдиному реєстрі податкових накладних є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначений розрахунок коригування, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій.
Оскільки в ході розгляду даної справи суд дійшов висновку про протиправність рішень комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації вказаних розрахунків коригування позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідно про наявність підстав про задоволення позову в цій частині, то останнє тягне за собою необхідність зобов'язання ДПС України, як адміністратора Реєстру згідно пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, вчинити дії з метою відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (в останній чинній редакції), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (п. 20 Порядку №1246).
За таких обставин, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для задоволення позовної вимоги позивача, шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 27.09.2018 №52 за датою його отримання ДПС (тобто: 30.04.2021, що зафіксовано у квитанції щодо зупинення реєстрації зазначеного розрахунку коригування), що, водночас, з урахуванням наведеного, не є втручанням в дискреційні повноваження відповідача 2, а є належним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача.
За змістом ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, одним із питань, які вирішує суд при ухваленні рішення, є те, як розподілити між сторонами судові витрати (п. 5 ч. 1 ст. 244 зазначеного Кодексу).
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявного у матеріалах справи платіжного доручення від 24.06.2021 №1459, ТОВ «Альтіс-Констракшн» під час звернення до суду з цим адміністративним позовом сплатило судовий збір у розмірі 4 035 грн. Враховуючи те, що при звернення до адміністративного суду із цим позовом з вимогами до органів ДПС Товариство мало сплатити судовий збір у розмірі 2 270 грн., та з огляду на обсяг задоволених за результатами цього позову вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідачів за рахунок їх бюджетних асигнувань на користь позивача витрати по оплаті судового збору в сумі 2 270 грн. (в т.ч. по 1 135 грн. з кожного з відповідачів).
Керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтіс-Констракшн» (код ЄДРПОУ 37394854, адреса місцезнаходження: 03146, м. Київ, вул. Качалова, 5-в) до Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, адреса місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов?язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08.06.2021 за №2742458/37394854.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати складені Товариством з обмеженою відповідальністю «Альтіс-Констракшн» (код ЄДРПОУ 37394854) розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 14.04.2021 №6 до податкової накладної від 27.09.2018 №52 датою його отримання, а саме - 30.04.2021.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтіс-Констракшн» (код ЄДРПОУ 37394854, адреса місцезнаходження: 03146, м. Київ, вул. Качалова, 5-в) понесені ним судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 1 135 грн. (одна тисяча сто тридцять п'ять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альтіс-Констракшн» (код ЄДРПОУ 37394854, адреса місцезнаходження: 03146, м. Київ, вул. Качалова, 5-в) понесені ним судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 1 135 грн. (одна тисяча сто тридцять п'ять гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок