Справа № 727/3378/22
Провадження № 3/727/2862/22
16 серпня 2022 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Калмикової Ю.О., розглянувши адміністративну справу, що надійшла від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
До суду надійшла адміністративна справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20.05.2022 року, адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП було повернуто в УПП в Чернівецькій області для належного оформлення з зазначенням ряду недоліків матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
06.06.2022 року адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП повернулась в Шевченківський районний суд м. Чернівці. Разом з тим, вимоги постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20.05.2022 року, під час дооформлення вказаної справи не виконано.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 20.06.2022 року, адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП було повернуто в УПП в Чернівецькій області для належного оформлення з зазначенням ряду недоліків матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
15.08.2022 року адміністративна справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП повернулась в Шевченківський районний суд м. Чернівці.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до положень статті 254 КУпАП основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені статтею 256 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до протоколу про адміністративного правопорушення серії ААБ №335996 від 26.04.2022 року зазначено, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до схеми ДТП ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в той час, як в письмових поясненнях ОСОБА_1 зазначено місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Дослідивши матеріали справи, вважаю за необхідне повернути адміністративну справу відносно ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області для належного оформлення, а саме: адреса місця проживання ОСОБА_1 .
Згідно з п. 12 постанови № 11 Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»: «Перебіг строку розгляду справи про адміністративні правопорушення здійснюється за загальними положеннями КУпАП. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення».
На підставі викладеного та дослідивши матеріали справи, вважаю, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 належить повернути до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області для належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 124, 256, 268, 278, 283 КпАП України, суд,
Адміністративну справу 727/3378/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Чернівецькій області, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю. О. Калмикова