про залишення позовної заяви без руху
15 серпня 2022 року справа № 320/6905/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
06.08.2022 до Київського окружного адміністративного суду через підсистему "Електронний Суд" звернувся ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (код ЄДРПОУ 03193643) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, у розмірі, меншому, ніж передбачено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (код ЄДРПОУ 03193643) здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2022 рік, відповідно до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" на момент проведення виплат, з урахуванням раніше виплаченої суми допомоги
- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати на правничу допомогу у сумі 3000,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Предметом спору у даній справі є протиправність дій Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік відповідно до статі 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік".
Відповідачем позивач вказує Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, а в якості третьої особи - Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
При цьому, в обґрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначає, що ним було направлено заяву до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із вимогою про здійснення виплати недоотриманих сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік, проте листом від 16.06.2022 №1000-0203-8/54433 Головне управління Пенсійного фонду України повідомило порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, що затверджений постановою №540, делегує обов'язок головного розпорядника коштів та відповідального виконавця бюджетної програми Міністерству соціальної політики України. Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня, а обов'язок подальшої виплати покладений на регіональні органи соціального захисту населення.
Також у позовній заяві позивач вказує, що ним було подано заяву від 24.06.2022 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року, однак відповіді позивач так і не отримав, що слугувало причиною звернення до суду з даним позовом.
До позовної заяви позивачем додано відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.06.2022 №1000-0203-8/54433, надану на запит адвоката від 14.06.2022 вх.№1688/6, з якої вбачається, що на виконання Постанови №540 ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи в червні 2022 нарахована та виплачена разом із пенсією щорічна разова грошова допомога, передбачена Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".
Суд зазначає, що підпунктом 2 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 №540 «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань"» встановлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється органами Пенсійного фонду України - особам, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом включення у відомості (списки) на виплату пенсій.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною", для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти) визначає Порядок використання у 2022 році коштів Державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 540 (далі - Порядок № 540).
Пунктами 2 та 3 Порядку №540 встановлено, що головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня, щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022, - Пенсійний фонд України.
Пунктом 5 Порядку №540 передбачено, що бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються:
Пенсійному фонду України - відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги, що включені у відомості (списки) на виплату пенсій за червень 2022 р., на підставі інформації, що обробляється в базах даних одержувачів пенсій (електронних пенсійних справах), та витрат на оплату послуг, пов'язаних із виплатою та доставкою грошової допомоги, що проводиться організацією, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання;
регіональним органам соціального захисту населення - відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, для проведення виплат особам, зазначеним у абзаці першому підпункту 2 пункту 3 цього Порядку, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
кошти для виплати грошової допомоги територіальними органами Пенсійного фонду України перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ Ощадбанк.
Аналіз вищевикладеного дає підстави вважати, що Мінсоцполітики перераховує кошти Пенсійному фонду України відповідно до поданої ним заявки щодо сум грошової допомоги або регіональним органам соціального захисту населення відповідно до поданої ними інформації щодо сум грошової допомоги, сформованої на підставі інформації місцевих органів соціального захисту населення та центрів по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
При цьому органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом виплати допомоги, є орган Пенсійного фонду України для осіб, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 року.
Таким чином, суд зазначає, що у спірних правовідносинах щодо виплати спірної допомоги до 5 травня 2022 року, відповідачем має бути орган, що здійснив нарахування та виплату грошової допомоги до 5 травня 2022 року, яким відповідно до приписів Порядку №540 є Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Відтак, оскільки разова грошова допомога до 5 травня за 2022 рік як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, виплачена позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, що підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.06.2022 №1000-0203-8/54433, то відповідно до зазначених вище норм, саме останній є належним відповідачем у справі.
Отже позивачу необхідно уточнити склад учасників справи, зокрема, відповідачів.
У зв'язку з цим, позивачу у порядку усунення недоліків позовної заяви необхідно усунути порушення шляхом чіткого зазначення та конкретизації позовних вимог та уточнення складу учасників справи, зокрема, відповідачів.
Згідно з частинами 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви, а саме:
- надати уточнену позовну заяву (у кількості учасників справи та для суду), в якій уточнити склад учасників справи, зокрема, відповідачів, а також конкретизувати позовні вимоги до кожного з відповідачів.
3. Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копію ухвали надіслати позивачу, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.