Рішення від 16.08.2022 по справі 280/3010/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 серпня 2022 року Справа № 280/3010/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Гавриш А.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління щодо зменшення позивачу відсоткового розміру пенсії з 89% до 70% грошового забезпечення;

- зобов'язати Управління відновити позивачу з 01.04.2019 р. відсотковий розмір пенсії 89% та здійснити її перерахунок (з урахуванням раніше виплачених сум) відповідно до довідки від 24.07.2020 р. №59/4-551нт, яка знаходиться в пенсійній справі, про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та виплатити заборгованість з 01 квітня 2019 року при наступній виплаті пенсії однією сумою.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ) в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідач безпідставно зменшив розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/915/19 такі дії Управління визнано протиправними та зобов'язано відповідача поновити позивачу розмір пенсії з 70% до 89% грошового забезпечення. Разом із тим, з 01.04.2019 відповідач знову протиправно зменшив основний розмір пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач вважає такі дії Управління протиправними, просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 13.05.2022 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 03.06.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

06.07.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що дії щодо застосування 70% грошового забезпечення при перерахунку пенсії відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки на момент здійснення перерахунку діяла норма статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала саме такий максимальний розмір пенсії. Також вважає, що позов подано з пропуском строку звернення до адміністративного суду. Просить у задоволенні позову відмовити.

12.07.2022 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначає, що з відзивом не згодний.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі обставини.

Позивач є військовим пенсіонером та з 17.10.2008 йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення, перебуває на обліку в Управлінні.

При перерахунку пенсії у 2018 році відповідачем застосовано приписи статті 13 Закону №2262-ХІІ та розмір пенсії позивача обмежено 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач оскаржив таке обмеження до суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 22.04.2019 у справі №280/915/19, яке за даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 18.06.2019, визнано протиправними дії Управління щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення. Зобов'язано Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в розмірі 89 % місячного грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 із урахуванням проведених виплат.

Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.09.2021 у справі №280/6150/21, яке за даними Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 21.11.2021, зобов'язано Управління здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наданої довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області від 24.07.2020 №59/4-551нт про грошове забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум) з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого статтею 43 Закону №2262-ХІІ.

На відповідне звернення позивача щодо пенсійного забезпечення, Управління листом від 23.09.2021 №13587-11905/Ш-02/8-0800/21 повідомило, що при виконанні рішення суду по справі №280/6422/20 про зобов'язання проведення перерахунку пенсії з урахуванням оновленого розміру грошового забезпечення Управлінням застосовано норми законодавства, чинні на квітень 2019 року, зокрема, норми статті 13 Закону №2262-ХІІ.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру раніше призначеної пенсії з 89% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній з моменту прийняття Закону), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» №51-IV(51-15) від 04.07.2002 (далі - Закон №51-IV(51-15)) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких, передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI (далі - Закон №3668-VI) внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Однак, пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення цього Закону встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни у частину 2 статті 13 Закону №2262-XII згідно яких цифри " 80" замінено цифрами " 70".

Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.

Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.

У зв'язку із викладеним суд дійшов висновку, що відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 08 липня 2015 року у справі № 732/48/15, Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а, від 27 лютого 2018 року у справі № 642/3284/17 та 19 червня 2018 року у справі № 583/2264/17. Також, дана права відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 4 лютого 2019 року у справі №240/5401/18 за результатами розгляду зразкової справи.

Суд, також, вважає за необхідне вказати, що приписами ч. 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ поширюється на відносини, які виникли після набуття ними чинності.

Таким чином, зменшення розміру пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі статті 13 Закону №2262-ХІІ є протиправним.

Суд звертає увагу, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/915/19, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Управління щодо зменшення раніше призначеної позивачу відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсії в розмірі 89% до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з тих самих підстав та зобов'язано Управління відновити позивачу пенсію в розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим, не зважаючи на наявність судового рішення, яке набрало законної сили, відповідач зменшив розмір пенсії позивача з тих самих підстав, які вже були предметом судової оцінки, чим допустив грубе порушення його прав.

Враховуючи, що зменшення основного розміну пенсії позивача до 70% відповідних сум грошового забезпечення відбулось з 01.04.2019 при перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/6422/20, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає поновленню саме з цього часу - з 01.04.2019, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо строку звернення до суду з даним позовом та посилання відповідача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а, суд зазначає, що у вказаній постанові викладено правовий висновок, згідно з яким норми статті 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV і статей 51, 55 Закону №2262-ХІІ (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов: 1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом; 2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Разом з тим, суд звертає увагу, що обставини даної справи є відмінними від обставин, наведених в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 у справі №510/1286/16-а, зокрема, з аналізу змісту вказаної постанови слідує, що такий правовий висновок щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії в контексті спірних правовідносин ґрунтується на аналізі норм частини 3 статті 51 та статті 55 Закону №2262-ХІІ (виплата пенсії за минулий час).

Натомість, у даній справі перерахунок пенсії позивача із протиправним зменшенням до 70% відповідних сум грошового забезпечення був здійснений з 01.04.2019 на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/6422/20, що відбулось у жовтні 2021 (інформація згідно листа Управління від 16.09.2021 №0800-0308-8/62443).

Оскільки позивач звернувся до суду 22.02.2022 (засобами поштового зв'язку), тобто протягом шестимісячного строку звернення до адміністративного суду з моменту вчинення Управлінням дій щодо перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №280/6422/20, суд дійшов висновку, що строк звернення до адміністративного суду не пропущений, і наявні підстави для зобов'язання Управління провести перерахунок пенсії позивача у належному розмірі від дати, з якої право позивача було Управлінням порушено - з 01.04.2019.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням 89 % відповідних сум грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Запорізькій області від 24.07.2020 №59/4-551нт про грошове забезпечення, з 01.04.2019.

Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині виплати пенсії однією сумою, з огляду на таке.

Так, згідно з частиною 1 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання рішення можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

З позовної заяви не вбачається жодних обставин та відсутні посилання на законодавчі норми, які б обґрунтовували необхідність виплати позивачу пенсії однією сумою.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 992,40 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення з 01.04.2019 основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 89 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 89% сум грошового забезпечення визначеного в довідці Управління Служби безпеки України в Запорізькій області від 24.07.2020 №59/4-551нт про грошове забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору сумі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 16.08.2022.

Суддя М.О. Семененко