15 серпня 2022 року Справа № 280/1947/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки),
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-52689-13-У від 14.09.2021, виданої відповідачем про сплату позивачем суми боргу у розмірі 16 578,32 грн., з яких 5 307,88 грн. - штраф, 11 270,44 грн. пеня.
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Іванісовим В.С., який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серія АР №1080457 від 24.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не погоджується з оскаржуваною вимогою про сплату боргу (недоїмки), оскільки позивач у період з 24.10.2018 по 19.01.2022 був найманим працівником. Позивач є застрахованою особою, а платником єдиного внеску за нього є його роботодавець, відтак страхувальником-роботодавцем систематично сплачується внесок з його заробітної плати. Разом з тим, 11.05.2019 відповідачем була винесена вимога про сплату боргу (недоїмка) №Ф-12633-49 зі сплати єдиного внеску. 03.12.2019 позивачем подано до державного реєстратора заяву з документами для проведення реєстраційної дії «державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням». Того ж дня до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені вказані записи, в тому числі про припинення підприємницької діяльності позивача. 06.12.2019 позивачем було сплачено заборгованість зі сплати єдиного внеску у розмірі 29 305,00 гривень. 13.12.2019 позивачем подана звітність з ЄСВ за 2017-2019 роки, з яких вбачається відсутність отримання доходу від підприємницької діяльності протягом вказаного періоду. 03.11.2020 позивачем було сплачено суму штрафу у розмірі 510,00 гривень. Однак, 14.09.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області винесена спірна вимога про сплату боргу (недоїмка) №Ф-52689-13-У від 14.09.2021, з якої вбачається, що позивач має сплатити штраф та пеню в сумі, що становить 16 578 грн. 32 коп. Позивач вважає, що вищенаведені обставини з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 13.05.2020 №592-ІХ є підставою для прийняття податковим органом рішення про списання суми штрафних санкцій і пені. Однак, податковим органом не здійснено списання вказаних штрафних санкцій та пені, що є протиправною бездіяльністю. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.02.2022 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
12.05.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву, за змістом якого не погоджується із заявленими позовними вимогами, зазначає, що з 21.02.2007 позивач перебував на обліку у відповідача як фізична особа-підприємець на загальній системі оподаткування. За даними інтегрованих карток АІС «Податковий блок» у ОСОБА_1 обліковується борг по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період 2017 - 2019 роки на загальну суму 29 293,44 грн. У 2019 році була сплата на загальну суму 29 305,00 грн. З посиланням на норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі - Закон №2464-VI) вказує, що за несплату (неперерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01.01.2015 накладається штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум. Окрім того, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Згідно даних ІТС «Податковий блок» в інтегрованій картці платника єдиного внеску винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №67892405 від 14.05.2021 в сумі 16 578,32. Станом на 03.05.2022 за даними інтегрованих карток ІТС «Податковий блок» у позивача обліковується борг по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 16 578,32 грн. Просить у задоволенні позову відмовити.
20.05.2022 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач підтримав свої доводи, викладені у позовній заяві, просив позов задовольнити.
На підставі матеріалів справи судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем 19.02.2007, основним видом діяльності за КВЕД - 52.48.9 роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, припинив підприємницьку діяльність 03.12.2019.
14.05.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області на підставі ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №67892405/830, яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 10.02.2018 до 06.12.2019 застосовано штраф у розмірі 5 307,88 грн. та нараховано пеню у розмірі 11 270,44 грн.
Вказане рішення направлено позивачу засобами поштового зв'язку, однак поштове відправлення повернулось до контролюючого органу з причин «адресат відсутній за вказаною адресою».
14.09.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-52689-13 У, відповідно до якої за ОСОБА_1 станом на 10.12.2021 обліковується борг (недоїмка, штраф, пеня) зі сплати єдиного внеску на загальну суму 16 578,32 грн., з яких: недоїмка 0,00 грн., штраф 5 307,88 грн., пеня 11 270,44 грн.
Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з положеннями частини 2 статті 8 та статті 12 Закону № 2464-VI, єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Відповідно до положень частини 8 статті 9 Закону №2464-VІ платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Згідно з частиною 11 статті 9 Закону №2464-VІ у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частин 2, 3 статті 25 Закону №2464-VІ у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення (частина 6 статті 25 Закону №2464-VІ).
Згідно з частиною 10 статті 25 Закону №2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини 13 статті 25 Закону №2464-VІ нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до податкового органу або позову до суду.
Частиною 14 статті 25 Закону № 2464-VІ встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів», визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).
Згідно з пунктом 1 розділу VII Інструкції №449, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Положеннями підпункту 2 пункту 2 розділу VII Інструкції №449 визначено, що згідно з частиною 11 статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 та 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції в таких розмірах за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІТС.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди (при цьому недоїмка за кожен такий період повинна бути повністю сплачена (погашена)).
В силу вимог частини 16 статті 25 Закону №2464-VІ строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Отже, з аналізу вищенаведених норм слідує, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску. При цьому, сплачені платником суми зараховуються в порядку календарної черговості для погашення недоїмки, штрафів та пені. За наявності заборгованості на кінець календарного місяця, в тому числі штрафів та пені, платнику надсилається вимога про сплату зазначеної заборгованості.
З матеріалів справи слідує, що у позивача була заборгованість зі сплати поточних нарахувань єдиного соціального внеску, а саме:
- зі строком сплати до 09.02.2018 в сумі 8 448,00 грн. (за 2017 рік);
- зі строком сплати 19.04.2018 в сумі 2 457,18 грн. (І квартал 2018 року);
- зі строком сплати 19.07.2018 в сумі 2 457,18 грн. (ІІ квартал 2018 року);
- зі строком сплати 19.10.2018 в сумі 2 457,18 грн. (ІІІ квартал 2018 року);
- зі строком сплати 21.01.2019 в сумі 2 457,18 грн. (IV квартал 2018 року);
- зі строком сплати 19.04.2019 в сумі 2 754,18 грн. (І квартал 2019 року);
- зі строком сплати 19.07.2019 в сумі 2 754,18 грн. (ІІ квартал 2019 року);
- зі строком сплати 21.10.2019 в сумі 2 754,18 грн. (ІІІ квартал 2019 року);
- зі строком сплати 20.01.2020 в сумі 2 754,18 грн. (IV квартал 2019 року).
11.05.2019 податковим органом сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-12633-49 на суму 21 030,90 грн.
Як слідує із заяв по суті справи, 06.12.2019 позивачем сплачено заборгованість зі сплати єдиного внеску у сумі 29 305,00 грн.
З рішення ГУ ДПС у Запорізькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №67892405/830 від 14.05.2021 слідує, що за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 10.02.2018 до 06.12.2019, до позивача застосовано штраф у розмірі 5 307,88 грн. та нараховано пеню у розмірі 11 270,44 грн.
На підставі вказаного рішення відповідачем сформовано спірну вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 14.09.2021 №Ф-52689-13 У.
При розгляді справи встановлено, що рішенням №67892405/830 від 14.05.2021 позивачу нараховано штрафні санкції та пеня в загальній сумі 16 578,32 грн. Вказане рішення направлено позивачу засобами поштового зв'язку, однак поштове відправлення 31.05.20221 повернулось до контролюючого органу з причин «адресат відсутній за вказаною адресою». За положеннями пункту 7 розділу VII Інструкції №449 у разі якщо неможливо вручити платнику єдиного внеску рішення про нарахування пені та застосування штрафів поштою у зв'язку з його відсутністю за місцезнаходженням (службових осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою службових осіб платника єдиного внеску прийняти рішення, рішення про нарахування пені та застосування штрафів вважається врученим платнику єдиного внеску в день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення, із зазначенням причин невручення.
Оскільки доказів скасування зазначеного рішення суду не надано, то відповідачем правомірно сформовано спірну вимогу про сплату вказаного боргу №Ф-52689-13 У.
Суд звертає увагу, що за умови наявності не скасованого рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, твердження позивача про неправомірність спірної вимоги є передчасними.
Посилання позивача на те, що у нього відсутній обов'язок зі сплати єдиного внеску, у зв'язку з тим, що він є найманим працівником, суд не приймає, оскільки предметом даного судового розгляду може бути лише оцінка обставин наявності чи відсутності у позивача боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а не підстав його виникнення, у зв'язку із чим судом не досліджується та не оцінюється правомірність винесення рішення №67892405/830 від 14.05.2021.
Щодо посилання позивача на норми Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 13.05.2020 №592-ІХ, яким внесені зміни у розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2464-VІ, суд зазначає таке.
Так, пунктом 9.15 розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2464-VІ визначено, що 9-15. підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:
а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;
б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.
Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.
Суд зазначає, що предметом даного позову не є бездіяльність відповідача щодо не винесення рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій у відповідності до вищевказаних норм. У цій справі суд надає правову оцінку правомірності винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 14.09.2021 №Ф-52689-13 У.
Разом з цим, в контексті вказаного, суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів того, що позивач звертався до відповідача із заявою про списання суми боргу, що є обов'язковою умовою для застосування положень пункту 9.15 розділі VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону 2464-VІ.
Підсумовуючи вищенаведене, з урахуванням фактичних обставин справи та наведених норм чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, що виникли між сторонами у цій справі, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні даного позову.
Оскільки суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову, то відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 257, 259-262, 295 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки), - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області, місцезнаходження: 69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663.
Повне судове рішення складено 15.08.2022.
Суддя К.В. Мінаєва