Справа № 182/8644/21
Провадження № 2/0182/254/2022
Іменем УКРАЇНИ
16.08.2022 м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Рунчевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) цивільну справу за позовом Нікопольського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення майнової шкоди, -
Нікопольський міськрайонний центр зайнятості 13.12.2021 року звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить суд:
-стягнути на свою користь з ОСОБА_1 кошти у розмірі 40 988,37 грн. та судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 270,00 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 17.06.2020 року, відповідно до наказу від 17.06.2020 № НТ200617, відповідач була зареєстрована як безробітна у Нікопольському міськрайонному центрі зайнятості. Для отримання статусу безробітної ОСОБА_1 подала заяву, у якій зазначила про відсутність у неї заробітку або інших передбачених законодавством доходів через відсутність роботи та підтвердила, що не забезпечує себе роботою самостійно, не отримує пенсію на пільгових умовах та ін. при цьому відповідач була ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів. Відповідачу призначено допомогу по безробіттю, як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу. Відповідно до отриманої інформації з Управління соціальної політики Нікопольської міської ради №616 від 05.02.2021 року ОСОБА_1 перебувала на обліку та отримувала державну допомогу на дитину з інвалідністю та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю. За період з 17.06.2020 року по 21.02.2021 року ОСОБА_1 отримала допомогу по безробіттю в розмірі 45 988,37 грн.
22.02.2021 ОСОБА_1 була особисто вручена претензія про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю на суму 42788,24 грн.
За період з лютого 2021 року ОСОБА_1 частково було погашено заборгованість на загальну суму 2 500 грн. Згідно службової записки начальника відділу організації працевлаштування населення за період з 25.01.2021 року по 01.02.2021 року було знято оплату в сумі 1251,90 грн. Але з причини того, що автоматизованою системою за період з 02.02.2021 року по 21.02.2021 року ОСОБА_1 було донараховано та 23.03.2021 року отримано кошти у сумі 3 200,13 грн.. то загальна заборгованість за період з 17.06.2020 року по 21.02.2021 склала 45988,37 грн. Тому 17.06.2021 року боржнику було повторно направлено претензію на суму 43 488,37 грн. Конверт з повідомленням повернуто за закінченням терміну зберігання.
За період з липня 2021 року ОСОБА_1 частково було погашено заборгованість на загальну суму 2 500 грн. Станом на 13.12.2021 року заборгованість складає 40 988,37 грн.
Ухвалою про відкриття провадження від 12.01.2022 року позовна заява прийнята до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше, що відповідає вимогам ст. 279 ЦПК України (а.с. 32-33). Відповідачу був наданий строк 15 днів з дня отримання ним такої ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.
Вказана ухвала з копією позову та додатками до нього була направлена за зареєстрованим місцем проживання відповідача (а.с.31), до суду повернувся конверт, як не вручений у зв'язку із відсутністю адресата за вказаною адресою (а.с.34). Ухвала про відкриття провадження у відповідності до ч. 8 ст. 128, ч. 1 ст. 131 ЦПК України, вважається доставленою.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити заочне рішення, у зв'язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється за відсутністю сторін, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Відповідно до ч.1ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Таким чином, суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» законодавство про страхування на випадок безробіття складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхування на випадок безробіття здійснюється за принципом, зокрема, обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками.
За приписами ст.ст. 5, 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи - підприємці. Право на забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону має також молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і яка потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце у разі реєстрації в установленому порядку відповідних осіб як безробітних.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.06.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Нікопольського міськрайонного центру зайнятості з заявою про надання (поновлення) статусу безробітної відповідно до ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» з урахуванням абзацу 4 пункту 5 Прикінцевих положень вказаного Закону.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції чинній на момент звернення до Управління) статусу безробітного може набути: 1) особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи; 2) особа з інвалідністю, яка не досягла встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку та отримує пенсію по інвалідності або соціальну допомогу відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»; 3) особа, молодша 16-річного віку, яка працювала і була звільнена у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, зокрема припиненням або перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності (штату) працівників.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з Витягом з наказів про прийняті рішення по особі, ОСОБА_1 , ПК № 048320061700039, Наказом від 17.06.2020 року № НТ200617, їй надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 17.06.2020 року по 11.06.2021 року.
Наказом від 22.02.2021 року №НТ210222 припинено реєстрацію безробітного з 22.02.2021 року.
Наказом від 15.06.2021 року №НТ210615 вирішено повернути кошти у встановленому порядку відповідно до ч.3 ст. 36 ЗУпЗДССВБ.
Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості без поважних причин або відмови працювати за одержаною професією (спеціальністю) із застрахованих осіб стягується сума витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації.
Згідно листа Управління соціальної політики Нікопольської міської ради від 05.02.2021 №616, ОСОБА_1 з 10.02.2011 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує державну допомогу на дитину з інвалідністю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 10.02.2011 року по 26.02.2022 року.
Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань проводить розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про зайнятість населення» Нікопольський міськрайонний центр зайнятості здійснює реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції через Єдину інформаційно-аналітичну систему центрального органу виконавчої влади, яка також включає інформацію, що надходить від територіальних органів в процесі діяльності, громадян, роботодавців та органів державної влади.
Відповідно до п.п. 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 № 60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 N 7-1, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
У відповідності до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
За приписами п. 6 Порядку № 60/62, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Положеннями ч. 1 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено право Фонду, серед іншого: користуватися в установленому порядку відомостями Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, необхідними для забезпечення виконання покладених на нього функцій; стягувати відповідно до закону кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу, але не менше ніж мінімальний розмір допомоги по безробіттю, встановлений правлінням Фонду.
У середньомісячну заробітну плату (дохід) для обчислення допомоги по безробіттю включаються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески, які підтверджуються даними Єдиного державного реєстру застрахованих осіб Пенсійного фонду України (ч. 5 ст. 23 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Згідно з довідкою-розрахунком від 09.12.2021 року, ОСОБА_1 , яка була зареєстрована як безробітна в Нікопольському міськрайонному центрі зайнятості з 17.06.2020 року по 22.01.2021 року, були виплачені кошти матеріального забезпечення на випадок безробіття, на загальну суму 47 240,27 грн. Згідно зі службовою запискою начальника відділу від 22.02.2021 року сума у розмірі 1 251,00 грн. не була отримана ОСОБА_1 .
22.02.2021 року ОСОБА_1 була особисто вручена претензія про повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю на суму 42 788,24 грн. За період з лютого 2021 року відповідачкою частково було погашено заборгованість на загальну суму 2 500 грн. З причини того, що автоматизованою системою за період з 02.02.2021 року по 21.02.2021 року ОСОБА_1 було донараховано та 23.03.2021 року отримано кошти у сумі 3 200,13 грн. то загальна заборгованість за період з 17.06.2020 року по 21.02.2021 склала 45 988,37 грн. Тому 17.06.2021 року боржнику було повторно направлено претензію на суму 43 488,37 грн.
За період з липня 2021 року відповідачкою частково було погашено заборгованість на загальну суму 2500 грн. Станом на 13.12.2021 року заборгованість складає 40988,37 грн.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За приписами ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом ст. 1215, ст. 1212 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; інше майно, якщо це встановлено законом.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь позивача майнову шкоду в сумі 40 988 грн. 37 коп.
В порядку ч. 1 ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню із відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду із цим позовом, у розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 ЦК України, Закона України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закона України «Про зайнятість населення», ст.ст. 2, 10, 49, 76, 77-81, 89, 141, 209, 210, 247, 265, 274, 279, 354 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Нікопольського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення майнової шкоди - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України (РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь Нікопольського міськрайонного центру зайнятості кошти в розмірі 40 988,37 грн. (сорок тисяч дев'ятсот вісімдесят вісім грн. 37 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (РНОКПП - НОМЕР_1 ) на користь Нікопольського міськрайонного центру зайнятості судовий збір у розмірі 2 270 грн. 00 коп. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя: О. В. Рунчева