Справа № 161/1906/22
Провадження № 2/161/1804/22
15 серпня 2022 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі:
головуючого судді Івасюти Л.В.
з участю секретаря судового засідання Юхим А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,-
Департамент соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент) звернувся до суду із цивільним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 28.11.2014 відповідач звернувся до Департаменту із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 , разом із якою подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Згідно поданої заяви йому було призначено та нараховано житлову субсидію на період з листопада 2014 року по квітень 2015 року за місцем його реєстрації: АДРЕСА_1 , з розрахунку на нього та його матір - ОСОБА_2 . В подальшому відповідачу розраховано житлову субсидію на періоди: з травня 2015 року по квітень 2016 року, з травня 2016 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2018 року по вересень 2018 року, жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по грудень 2019 року.
В результаті внесених змін з 01.05.2018 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. При зверненні відповідача у грудні 2019 року за призначенням житлової субсидії на фактично проживаючих осіб, було виявлено зміни у складі сім'ї члена домогосподарства, а саме відповідач уклав шлюб з ОСОБА_3 .
Оскільки, відповідач не повідомив Департамент про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства (зміни сімейного стану), житлова субсидія призначалася йому без урахування доходів його дружини ОСОБА_3 . Рішенням про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 10.02.2020 відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.05.2017 по 31.12.2019 в розмірі 22489,09 грн. Проте в подальшому, 26.03.2020 Департаментом внесено зміни до рішення та визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.05.2018 по 31.12.2019 в розмірі 12895,37 грн.
Таким чином, внаслідок неподання відповідачем інформації про виникнення обставин щодо зміни у складі сім'ї члена домогосподарства, йому були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій за період з 01.05.2018 по 31.12.2019 в розмірі 12895,37 грн.
Посилаючись на викладене, позивач просить суд, стягнути з відповідача 12895,37 грн. надміру виплачених коштів та сплачений судовий збір у розмірі 2481,00 грн.
Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 23.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження у даній справі.
Від відповідача надійшов відзив у якому останній позовних вимог не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача скористалась правом на подання відповіді на відзив, в якій підтримала раніше викладену у позовній заяві позицію.
Від представника позивача в матеріалах справи міститься заява, про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явилася, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи шляхом надсилання SMS повідомлення.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та подані докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
28.11.2014 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 , разом із якою подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
П. 2 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення), визначено, що право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до п. 6 Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призначених на строкову військову службу (п.7 Положення).
Згідно п. 14 Положення, - житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
На підставі поданої ОСОБА_1 заяви, Департаментом було призначено та нараховано житлову субсидію на період з листопада 2014 року по квітень 2015року за місцем його реєстрації: АДРЕСА_1 , з розрахунку на нього та його матір - ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 14 Положення - після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
Відтак, в подальшому ОСОБА_1 розраховано житлову субсидію на періоди: з травня 2015 року по квітень 2016 року, з травня 2016 року по квітень 2017 року, з травня 2017 року по квітень 2018 року, з травня 2018 року по вересень 2018 року, жовтня 2018 року по квітень 2019 року, з травня 2019 року по грудень 2019 року.
Постановою КМУ від 27.04.2018 № 329 викладено в новій редакції Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.
В результаті внесених змін з 01.05.2018 під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. При зверненні відповідача у грудні 2019 року за призначенням житлової субсидії на фактично проживаючих осіб, було виявлено зміни у складі сім'ї члена домогосподарства, а саме відповідач уклав шлюб з ОСОБА_3 .
Згідно п. 90 Положення (в редакції на дату виявлення змін у складі домогосподарства) громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу; зміни у складі сім'ї члена домогосподарства; зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміну переліку витрат, на управління багатоквартирним будинком; зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
У свою чергу, ОСОБА_1 не повідомив Департамент про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства (зміни сімейного стану), житлова субсидія призначалася йому без урахування доходів його дружини ОСОБА_3 .
Згідно абз.5 п. 119 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
Надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою) (п. 121 Положення).
Таким чином, внаслідок неподання відповідачем інформації про зміни у складі сім'ї члена домогосподарства (зміни сімейного стану), йому були надмірно виплачені кошти у вигляді житлових субсидій.
Рішення про визначення обсягу надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій від 10.02.2020 відповідачу було визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.05.2017 по 31.12.2019 в розмірі 22489,09 грн. Проте в подальшому, 26.03.2020 Департаментом внесено зміни до рішення та визначено обсяг надміру виплачених коштів за період з 01.05.2018 по 31.12.2019 в розмірі 12895,37 грн.
Відповідно до п. 125 Положення у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином.
На адресу відповідача Департаментом 12.02.2020 направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів (лист №11.6-11/147/2020), відповідно до якого відповідачу пропонувалось добровільно повернути зазначені кошти в термін до 25.06.2020, а також лист від 30.03.2020 № 11.6-11/415/2020 про внесення змін до повідомлення.
Однак, як встановлено судом, в добровільному порядку відповідач не повернув Департаменту надміру виплачені кошти.
Згідно з п. 127 Положення у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
На даний час, ОСОБА_1 в добровільному порядку грошові кошти не повернув.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії є підставними та підлягають до задоволення.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 2481,00 грн., який на підставі ст.141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача в користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 141, 263-265, 280, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1212-1213 ЦК України, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти в розмірі 12895 (дванадцять тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) гривень 37 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради понесені витрати пов'язані зі сплатою судового збору в розмірі 2481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одну) гривню 00 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: Департамент соціальної політики Луцької міської ради (адреса: пр. Волі, 4а, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 03191963).
Відповідач: ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ).
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Л.В. Івасюта