15 серпня 2022 року Справа № 280/1105/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
20.01.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач 2), відповідно до якого позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 №084050007751 від 01.09.2021 щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача 1 зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи, зазначені в трудовій книжці НОМЕР_2 , призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня набуття права на призначення пенсії, тобто з 04.06.2021.
Ухвалою суду від 25.01.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
За приписами частини 9 статті 31 КАС України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
На підставі розпорядження керівника апарату суду №30 від 02.06.2022 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ" адміністративна справа №280/1105/22 призначена на повторний автоматизований розподіл у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації судді Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренка М.С. з 10.03.2022.
Після повторного перерозподілу справи, проведеного в порядку КАС України, справу передано на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Конишевій О.В.
Ухвалою суду від 06.06.2022 прийнято адміністративну справу №280/1105/22 до свого провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 06.05.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 084050007751 від 06.05.2021 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній необхідний стаж 28 років. Відповідно до наданих позивачем документів та даних, які містяться в Реєстрі застрахованих осіб, загальний страховий стаж складає тільки 21 рік 03 місяці 0 днів. До стажу не враховано періоди роботи згідно трудової книжки (на печатці, якою завірено титульну сторінку, не проглядається назва підприємства). Також в періодах роботи з 14.10.1979 по 21.04.1980 виправлення в даті на зарахування на роботу, з 16.10.1986 по 14.11.1986 відсутні накази на зарахування та звільнення, з 11.12.1986 по 01.06.1987 виправлення в даті звільнення, з 05.05.1991 по 02.12.1991 відсутній наказ на зарахування та з 05.12.1991 по 25.09.1997 виправлення в наказі на зарахування.
27.08.2021 позивач знов звернувся до відповідача 1, надавши додаткові документи про підтвердження стажу.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 084050007751 від 01.09.2021 року позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній необхідний стаж 28 років. За доданими документами загальний страховий стаж складає 23 роки 06 місяців 07 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди стажу по дублікату трудової книжки НОМЕР_2 , оскільки печатка на титульній сторінці не відповідає назві підприємства, яке її заповнювало та поверх іншої печатки; період стажу з 05.12.1991 по 07.12.1997, оскільки уточнююча довідка не відповідає діючому законодавству (відсутні номер та дата видачі довідки, кутовий штамп підприємства, переіменування).
Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача 2 звернувся до суду із вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(даліЗакон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 28 років.
Згідно з частиною першоюстатті 44 Закону № 1058-IVзаява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 45 Закону № 1058-IVпенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цьогоЗакону(частини друга, п'ятастатті 45 Закону № 1058-IV).
Відповідно достатті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення"(далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Отже, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
На момент заповнення дублікату трудової книжки позивача порядок ведення трудових книжок працівників регулювався Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 №162 (далі Інструкція №162).
Згідно з п. 5.1 Інструкції №162 особа, яка втратила трудову книжку (вкладиш до неї), має негайно заявити про це адміністрації за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви адміністрація видає працівникові іншу трудову книжку або вкладку до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" у правому верхньому кутку першої сторінки.
Відповідно до п. 5.2. Інструкції №162 дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. До розділів "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження" та "Відомості про заохочення" гіри заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження та заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).
Згідно з підпунктами 2.10 та 2.11. пункту 2 Інструкції №162 відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім'я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорта або свідоцтва про народження. Освіта - середня, середня спеціальна і вища - вказується тільки на підставі документів (атестата, посвідчення, диплома). Запис про незакінчену середню або незакінчену вищу освіті також може бути проведена лише на підставі відповідних документів (студентського квитка, залікової книжки, довідки навчального закладу і т. п.). Професія або спеціальність записується у трудовій книжці на підстав документа про освіту або іншого належним чином оформленого документа. Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після того ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Згідно з п. 2.3. Інструкції №162, всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільнені - в день звільнення та повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Згідно з п. 4.1 Інструкції №162, при звільненні робітника або службовця всі записи про роботу, нагородження і заохочення, внесені в трудову книжку за час роботи в даному підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженої ним особи і печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Відповідно до пункту 1 постанови Ради Міністрів СССР та ВЦСПС від 06.09.1973 №656 «Про трудові книжки робітників та службовців» встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робочих та державних службовців, кооперативних і громадських підприємств, установ та організацій, що пропрацювали більше 5 днів, в тому числі на сезонних та тимчасових роботах, а також на позаштатних працівників при умові, що вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Пунктом 13 вказаної постанови «Про трудові книжки робітників та службовців» при звільненні робітника або службовця всі записи про роботу, нагородження та подяки, занесені до трудової книжки за час роботи на даному підприємстві, в установі, підприємстві засвідчуються підписом керівника або спеціально уповноваженої особи та печаткою.
При цьому, відповідно до пункту 18 вказаної постанови відповідальність за своєчасне та правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання та видачу несуть спеціально уповноважені особи, що призначені наказом керівника підприємства, установи, організації.
З 29.07.1993 порядок ведення трудових книжок регулюється Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі Інструкція №58), яка містить аналогічні вимоги щодо внесення записів до трудових книжок що й Інструкція №162.
Таким чином, аналіз вказаних вище правових норм дозволяє дійти до висновку, що обов'язок щодо правильності заповнення трудової книжки покладається на роботодавця або уповноважену ним особу, які здійснюють заповнення трудової книжки, а не на працівника, а тому наявність таких недоліків в трудовій книжці не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи згідно з записами в трудовій книжці.
Крім того, відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України Про трудові книжки працівників від 27.04.1993 №301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.
Отже, працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.
Судом встановлено, що при розгляді наданих позивачем документів для призначення пенсії відповідач зарахував до страхового стажу позивача лише періоди роботи:
1) 01.09.1976- 12.07.1979-навчання в ГПТУ-29.
2) 14.10.1979 - 21.04.1980 - період роботи в Запорізькому обласному виробничому об'єднанні теплових мереж та котельного господарства «Запоріжтепломережа» на підставі архівної довідки № 26 від 10.08.2021, виданою філією Концерну «Міські теплові мережі».
3) 30.04.1980 - 17.05.1982- проходження військової строкової служби.
4) 11.12.1986- 01.06.1987- період роботи у відділі позавідомчої охорони при Шевченківському РВВС на підставі довідки Управління поліції охорони в Запорізькій області № 103 від 30.07.2021.
5) 08.01.1989- 15.10.1989 - період роботи на Запорізькому титано магнієвому комбінаті на підставі архівної довідки №48 від 04.08.2021-ТОВ «Запорізький Титано - магнієвий комбінат».
6) 14.04.2004 по час подачі заяви про призначення пенсії на підставі індивідуальнихвідомостей про застраховану особу (форма ОК-5).
Відповідно страховий стаж за такими розрахунками відповідача склав 23 роки 06 місяців.
Проте, відповідно до дубліката трудової книжки позивача НОМЕР_2 (дата заповнення 13.11.1979) позивач працював:
1) з 01.09.1976 по 12.07.1979 навчався в ГПТУ-29.
2) Згідно записів № 1 -2 - 24.07.1979-прийнятий на Запорізький цегляно - черепічний завод бульдозеристом 5р. транспортного цеху (наказ 107к від 24.07.1979) та 10.10.1979 був звільнений за власним бажанням за ст. 38 КЗпП УРСР (наказ 158к від 12.10.1979).
3) Згідно записів № 3-4 - 14.10.1979 прийнятий до Запорізького обласного виробничого об'єднання теплових мереж та котельного господарства «Запоріжтепломережа» на посаду слюсаря з ремонту автомобілів 5 розряду (наказ №262 від 14.10.1979) та 21.04.1980 був звільнений (наказ № 65 від 21.04.1980); архівна довідка філії Концерну «Міські теплові мережі» №26 від 10.08.2021. Даний період роботи позивача підтверджується також архівною довідкою № 26 від 10.08.2021, виданою філією Концерну «Міські теплові мережі».
4) Згідно запису № 5 - з 30.04.1980 по 28.05.1982 проходив військову службу.
5) Згідно записів № 6-8 - 07.07.1982 прийнятий шофером 3 класу дільниці механізації тресту «Запоріжсантехмонтаж» (наказ №166 від 07.07.1982) 12.12.1983 був переведений машиністом автокрану 6 розряду та 11.06.1986 був звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП УРСР (наказ №226 від 11.06.1986).
6) Згідно записів № 9-10 - 16.10.1986 прийнятий на роботу тимчасово по договору слюсарем-сантехником у колгосп ім. Орджонікідзе Запорізького району Запорізької області та 14.11.1986 звільнений в зв'язку з закінченням строку договору.
7) Згідно записів № 11-12 - 11.12.1986 прийнятий тимчасово сторожем у відділ позавідомчої охорони при Шевченківському РВВС (наказ №208 від 11.12.1986) та 01.06.1987 звільнений за власним бажанням (наказ №82 від 02.06.1987). Даний період роботи позивача також підтверджується довідкою Управління поліції охорони в Запорізькій області № 103 від 30.07.2021.
8) Згідно записів № 13-14 - 29.08.1987 прийнятий на збирання плодів по договору до радгоспу «Богучарово» (наказ №28 від 25.08.1987) та 04.10.1987 звільнений з радгоспу відповідно до договору (наказ №47 від 01.10.1987).
9) Згідно записів № 15-16 - 18.01.1988 прийнятий штабелювальником деревини 3 розряду на лісопункт по договору з колгоспом ім. «Дзержинського» (наказ 19-к від 16.01.1988) та 18.04.1988 звільнений зв'язку з закінченням договору (наказ 109- квід 18.04.1988).
10) Згідно запису № 17 - з 03.05.1988 по 29.07.1988 працював в колгоспі ім. Дзержинського, Вільнянського району Запорізької області по договору на будівництві житлового будинку (договір №89від 25.05.1988).
11) Згідно записів № 18-19 - 08.01.1989 прийнятий до Запорізького титано-магнієвого комбінату в цех №18 апаратником з вирощування монокристалів та стрічок 4 розряду (наказ №12 від 30.12.1988) та 15.10.1989 звільнений за власним бажанням (наказ №988 від 16.10.1989). Даний період роботи позивача також підтверджується архівною довідкою №48 від 04.08.2021 TOB «Запорізький Титано - магнієвий комбінат».
12) Згідно записів № 20-21 - 25.10.1989 прийнятий членом кооперативу «Кировец» в якості водія (протокол № 1 від 24.08.1989) та 30.03.1990 звільнений з членів кооперативу за власним бажанням (протокол №9 від 05.02.1990).
13) Згідно записів № 22-23 - 09.04.1990 прийнятий в Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий Гай» водієм транспортної ділянки на умовах оренди (наказ 30-к від 09.04.1990) та 28.09.1990 звільнений за власним бажанням (наказ 99-к від 27.09.1990). Даний період роботи позивача також підтверджується довідкою КП Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий Гай» №266 від 21.10.2021.
14) Згідно записів № 24-25 - 05.05.1991 прийнятий в товариство «АСКО ЛТД Ко» підсобним робітником та 02.12.1991 звільнений за власним бажанням (наказ №16-ок від 02.12.1991).
15) Згідно записів № 26-27 - 05.12.1991 прийнятий водієм до малого приватного підприємства фірма «Кондор» (наказ №17-к від 07.12.1991) та 25.09.1997 звільнений за власним бажанням (наказ №84-к від 25.09.1997).
16) В розділі "Відомості про нагородження" трудової книжки позивача наявний запис від 22.01.1985 про преміювання позивача в період роботи на дільниці механізації тресту «Запоріжсантехмонтаж» на підставі наказу №22.
17) Згідно записів № 28-29 - 30.09.1997 прийнятий на посаду водія до приватного підприємства «Євразія» (наказ 36-к від 30.09.1997) та 05.11.2001 звільнений за власним бажанням (наказ 48-к від 05.11.2001).
18) Згідно записів № 30-31 - 03.12.2001 прийнятий на посаду водія TOB «Сатурн-Трейд» (наказ №91 від 03.12.2001) та 23.03.2004 звільнений за власним бажанням (наказ №315 від 23.03.2004).
19) Згідно записів № 32-38 - з 14.04.2004 по 02.12.2008 працював у ВАТ «Запоріжкокс» (безспірний період).
20) Згідно записів № 39-42 - з 02.12.2008 по 25.04.2012 працював в TOB «Донбас Секьюріті Груп» (безспірний період).
21) Згідно записів №43-44 - з 13.10.2012 по 15.08.2015 - працював в ПАТ
22) «Ферротрейдінг» (безспірний період).
23) Згідно записів № 45-46 - з 18.08.2015 року працюю в ТОВ «Феррокс».
Суд зазначає, що всі дані в трудовій книжці позивача містять відповідні записи про його роботу, необхідні відомості щодо дати та підстав прийняття та звільнення, записи зроблені у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису з посиланням на відповідний наказ, виконані належними посадовими особами, засвідчені підписами та скріплені печатками підприємств.
06.05.2021 року позивачу було відмовлено зараховувати до загального страхового стажу періоди роботи згідно вказаної трудової книжки, оскільки на першому (титульному) аркуші трудової книжки на печатці, якою завірено титульну сторінку, не проглядається назва підприємства.
При зверненні до відповідача 27.08.2021 року позивач надав додаткові документи про підтвердження стажу та зазначену трудову книжку посвідчену печаткою роботодавця за моїм останнім місцем роботи, а саме ТОВ «Феррокс».
Водночас, суд зазначає, що згідно записів про періоди роботи позивача в дублікаті трудової книжки НОМЕР_2 можливо встановити весь стаж роботи, а те, що на титульному аркуші не проглядалась назва підприємства на печатці, жодним чином не спростовує факту роботи позивача на зазначених в трудовій книжці підприємствах та достовірності зазначеної у ній інформації.
Тобто, записи в дублікаті трудової книжки НОМЕР_2 містять відомості щодо роботи позивача у спірний період, а надані позивачем уточнюючі довідки підприємств саме підтверджують зазначені періоди роботи позивача.
Крім того, відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
В силу положень статті 64 Закону № 1058-ІУ виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України; проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсійні виплати.
В той же час пункт 43 Порядку гарантує, що право особи на одержання пенсії встановлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Крім того, відповідно до приписів статті 64 Закону № 1058-1V відповідач наділений правом, зокрема, проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями.
Однак, відповідачем не здійснено жодних законодавчо визначених дій для встановлення періоду роботи, який підлягає зарахуванню до мого загального стажу.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено розгляду наданої позивачем заяви про призначення пенсії за віком шляхом всебічного, повного та об'єктивного розгляду всіх поданих документів.
Крім того, виявлений відповідачем недолік оформлення трудової книжки, а саме те, що не проглядається назва підприємства на печатці, якою завірено титульну сторінку трудової книжки позивача, не може вважатися достатньою підставою неврахування її відомостей при обчисленні стажу роботи, оскільки внесення записів до відомостей про особу до трудової книжки позивачем не здійснювалось. Крім того, працівник не може нести негативні наслідки у зв'язку із неправильним сповненням роботодавцем першої сторінки трудової книжки. Працівник не повинен відповідати за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо заповнення такої. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці. В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача конституційного права на соціальний захист .
Отже, період роботи позивача зазначений в трудовій книжці позивача НОМЕР_2 має бути зарахований до страхового стажу позивача.
Враховуючи наведене, позивач досягнувши 03.06.2021 віку 60 років має право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 28 років. Згідно записів трудової книжки позивач має страховий стаж роботи 34 роки, тому відмова управління ПФУ в призначенні позивачу , який на час звернення із заявою про призначення пенсії досяг 60 років, мав необхідний страховий стаж роботи, пенсії за віком з посиланням на відсутність страхового стажу, є протиправною.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення відповідача 2 про відмову в призначенні пенсії позивачу підлягає скасуванню із покладенням на нього обов'язку вчинити певні дії.
Вирішуючи питання щодо органу Пенсійного фонду, який має обов'язок щодо поновлення порушеного права позивача, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
За правилами ст. 82 цього Закону документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії (стаття 81), не пізніше 10 днів з дня їх надходження.
Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1058-IV, як зазначено в його преамбулі, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган ПФУ та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Статтею 44 Закону № 1058-IV врегульований порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV в редакції на час виникнення спірних правовідносин призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
На виконання названих норм Закону № 1058-IV постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846).
Відповідно до п.1.1 Порядку 22-1 в редакції на час звернення позивачки до органу Пенсійного фонду із заявою від 27.08.2021 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Відповідно до розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 в редакції Постанови Пенсійного фонду № 25-1 від 16.12.2020, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію (п.4.1 Порядку№ 22-1).
Пунктом 4.2 цього Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру, в тому числі: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Пунктом 4.8 Порядку № 22-1 передбачено, що заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Пунктом 4.10 Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, з 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
В спірному випадку заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, за результатом якої прийнято оскаржуване рішення про відмову у призначенні пенсії. І саме головне управління Пенсійного фонду України в Дніппопетровській області у цьому спорі є органом, що призначає пенсію.
Головним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не приймалось рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах, а лише було повідомлено позивачку про результат розгляду заяви з зазначенням підстав відмови в призначенні пенсії.
Виходячи з викладеного, суд вважає позовні вимоги, пред'явлені до головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки відповідальним за опрацювання заяви позивачки та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган Пенсійного фонду - головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке у даній справі є відповідачем-2.
Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити дії, направлені на поновлення порушених ним прав позивача.
Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпопетровській області №084050007751 від 01.09.2021.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи, зазначені в трудовій книжці НОМЕР_2 , призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дня набуття права на призначення пенсії, тобто з 04.06.2021.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. (девятост вісім гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення виготовлено в повному обсязі 15.08.2022.
Суддя О.В. Конишева