Рішення від 15.08.2022 по справі 240/10735/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2022 року м. Житомир справа № 240/10735/22

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

установив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся у суд з позовом, у якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Житомирській області) щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 березня 2022 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 та зобов'язання вчинити відповідні дії.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач протиправно відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії з 01 березня 2022 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118, обґрунтувавши відмову відсутністю права на відповідний перерахунок, оскільки виплати пенсії поновлено згідно рішення суду.

Ухвалою суду від 14 червня 2022 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.

14 липня до суду надійшли витребувані судом документи.

15 липня 2022 року до суду надійшов відзив, у якому відповідач просить в задоволенні позову відмовити. Зазначає, що попередні рішення суду щодо поновлення виплати раніше призначеної пенсії та проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати 4404,35 грн не містять зобов'язань щодо подальшого проведення осучаснення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Виплата громадянам, які проживають за кордоном не передбачена Законом, тому така пенсія перерахунку не підлягає.

На підставі пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Суд установив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком. З серпня 2012 року виплата пенсії припинена у зв'язку з його виїздом на постійне місце проживання за кордон до Ізраїлю.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13 вересня 2018 року у справі №0640/3777/18 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у поновленні виплати раніше призначеної пенсії. Зобов'язано Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити виплату ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії за віком з 16 липня 2018 року.

На виконання судового рішення відповідачем відновлено виплату пенсії з 16 липня 2018 у розмірах, передбачених законодавством, із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачені страхові внески за 2007 рік, а саме - 1197,91 грн.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі №0640/11367/1918 визнано неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати 4404,35 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати 4404,35 грн.

На звернення позивача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 березня 2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 відповідач листом №10191-8168/Ш-02/8-0600/22 від 20 квітня 2022 року повідомив позивачу про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку та роз'яснив, що рішення суду не містять зобов'язань щодо подальшого проведення осучаснення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Уважаючи такі дії відповідача протиправними, ОСОБА_1 звернувся із цим позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Приписами частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV).

Згідно частини 2 статті 42 Закон України №1058-ІV, для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно абзацу 4 цієї правової норми розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Згідно абзацу 2 частини 3 статті 42 Закон України №1058-ІV, з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Таким чином, підвищення розміру пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, проводиться всім пенсіонерам, без обмеження у разі проживання за кордоном останніх. Єдиним виключенням згідно законом є пенсіонери, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування).

Відповідно до абзацу 5 частини 4 статті 42 Закону України №1058-ІV органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1 - 3 цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

З огляду на зазначене, додаткове звернення позивача для перерахунку пенсії як особі, яка на 1 березня року, у якому здійснюється перерахунок, набула право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1 - 3 частини 4 статті 42 Закону України №1058-ІV, на найбільш вигідних умовах, не потрібне, такий перерахунок відповідач має проводити автоматично.

На виконання Закону України №1058-ІV 16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пунктом 1 якої визначено: «Установити, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці 2 цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії».

Отже, з прийняттям Урядом зазначеної постанови у позивача виникло право на підвищення розміру пенсії з 1 березня 2022 на коефіцієнт збільшення 1,14, який повинен був бути врахований при виплаті пенсії, однак не враховується у складі розрахункової величини, з якої визначається розмір пенсії.

Відповідач, в обґрунтування відмови у перерахунку пенсії зазначав, що будь-яких зобов'язань (окрім здійснених на виконання рішень суду) щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням надбавок, підвищень, доплат у подальшому, на відповідача рішеннями суду не було покладено, у зв'язку з чим уважає, що відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».

Проте, суд не погоджується з таким твердженням відповідача, оскільки підвищення розміру пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, проводиться всім пенсіонерам, без обмеження у разі проживання за кордоном останніх. Законом передбачено лише один виняток - пенсіонери, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) (яким підвищення розміру пенсії не проводиться).

Позивач після поновлення виплати пенсії за віком на підставі рішень Житомирського окружного адміністративного суду по справам №0640/3777/18 від 19 вересня 2018 року та №240/11367/19 від 20 січня 2020 року має право на подальший відповідний перерахунок його пенсії у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, який проводиться відповідачем в автоматичному режимі без додаткового звернення пенсіонера, відповідно до норм чинного законодавства.

Рішенням Конституційного Суду України № 25-рп/2009 пункт 2 частини 1 статті 49, друге речення статті 51 Закону України №1058-ІV щодо припинення виплати пенсії на весь час проживання (перебування) пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним). Зазначені положення Закону України №1058-ІV втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Як зазначено в цьому рішенні оспорюваними нормами Закону України №1058-ІV держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, право на соціальний захист поставила в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином, держава всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами, що також передбачено в статті 46 Конституції України.

Окрім того, як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні по справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).

У пункті 54 зазначеного рішення ЄСПЛ зазначив, що вищенаведених міркувань Суду достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Отже, проживаючи в Ізраїлі, як громадянин України, позивачі мають такі ж самі конституційні права, як й інші громадяни держави, оскільки Конституція України та пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання.

З урахування викладеного, суд приходить висновку, що бездіяльність ГУ ПФУ у Житомирській області щодо перерахування пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 відповідно до вимог частини 2 статті 42 Закону України №1058-ІV у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року, є протиправною.

Для поновлення порушеного права позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання ГУ ПФУ у Житомирській області перерахувати з 01 березня 2022 року розмір пенсії позивача відповідно до вимог частини 2 статті 42 Закону України №1058-ІV, із урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року та провести виплату з урахуванням виплачених сум.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01 березня 2022 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахування пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року відповідно до вимог частини 2 статті 42 Закону України №1058-ІV, із урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року розмір пенсію відповідно до вимог частини 2 статті 42 Закону України №1058-ІV, із урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.О. Окис