Рішення від 12.08.2022 по справі 580/1649/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2022 року справа № 580/1649/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до державної установи "Центр пробації" про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до державної установи "Центр пробації" (далі - відповідач), в якій з урахуванням позовної заяви в новій редакції просить:

- визнати протиправною відмову відповідача (лист від 27 січня 2022 року №17/К-16/10/Ян-22) та зобов'язати зарахувати позивачу відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової - служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дасть право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 15.03.2007 по 24.09.2018 у загальній кількості 04 роки 01 місяць;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років;

- зобов'язати відповідача внести відповідний запис до трудової книжки позивача, а саме: п.9 «Проходив службу в органах ДКВС безперервно 12 років 3 місяці 07 днів, що в пільговому обчисленні становить 16 років 4 місяці 07 днів та послужного списку в частині зазначення календарної вислуги років при звільненні, а саме: «Проходив службу в органах ДКВС безперервно 12 років 3 місяці 07 днів, що в пільговому обчисленні становить 16 років 4 місяці 07 днів;

- зобов'язати відповідача внести відповідні зміни до Наказу №111/К від 20.09.2018, а саме: «Проходив службу в органах ДКВС безперервно 12 років 3 місяці 07 днів, що в пільговому обчисленні становить 16 років 4 місяці 07 днів», відповідно до Наказу Міністерства юстиції України №2771/5 від 30.08.2017 «Про затвердження Інструкції з організації обліку кадрів у ДКВС» розділу III ч.4 п.п.2.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проходив службу в Держаній кримінально- виконавчій службі України. Позивач 07.12.2020 звернувся до відповідача із рапортом в якому просив зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.08.2002 по 06.04.2015, у загальній кількості 06 років 04 місяці 03 дні. Листом від 30.12.2020 №В-313 о/п/42-02/04-2020 позивачу у задоволенні вимог відмовлено. Позивач вважає, що вказана відмова є протиправною та такою, що порушує його права.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.04.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач проти позову заперечив, надавши до суду 25.04.2022 відзив на позовну заяву в якому зазначив, що призначення пенсії особам рядового та начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України на підставі пільгової вислуги років Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачена. Вказав, що законні підстави для перерахунку вислуги років позивача на момент звільнення відсутні, оскільки його календарна вислуга років менша ніж передбачена пунктом а статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб» звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що дає право на призначення пенсії за вислугою років. За вказаних обставин, просив у задоволенні позовним вимог відмовити повністю.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

З 15.03.2007 по 24.09.2018 роки позивач проходив службу в Держаній кримінально- виконавчій службі України.

З 01.07.2018 по 24.09.2018 позивач обіймав посаду старшого інспектора Жашківського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Черкаській області.

Наказом Центру пробації від 20.09.2018 № 111/к позивача звільнено зі служби за власним бажанням з 24.09.2018 відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». Згідно вказаного наказу на момент звільнення календарна вислуга років позивача становила 12 років 03 місяці 07 днів, що в пільговому обчисленні становить 16 років 04 місяці 7 днів.

19.01.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив зарахувати до його календарної вислуги років, яка дасть право на призначення мені пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 15.03.2007 по 24.09.2018 у загальній кількості 04 роки 01 місяць та здійснити перерахунок календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років.

Листом від 27.01.2022 №17/К-16/10/Ян-22 відповідач зазначив, що пенсія за вислугу років, у тому числі особам рядового і начальницького складу ДКВСУ, призначається залежно від віку , якщо ці особи звільнені від служби і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. Оскільки календарна вислуга років позивача менша підстав для зарахування пільгової вислуги немає.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби здійснюється відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Абзацом першим преамбули визначено, що цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2262-XII особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з п. а статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:

по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;

з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;

з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;

з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше;

з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Частиною другою статті 17 Закону № 2262-XII передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст .17-1 Закону № 2262-XII).

Згідно з абзацом 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (далі - Постанова № 393) встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.

Згідно з абзацом дев'ятим підпункту «в» пункт 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ з охорони дипломатичних і консульських представництв іноземних держав, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Конституційний Суд України у своїх рішеннях від 13.05.1997р. №1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001 та від 13.03.2012 № 6-рп/2012 висловив позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Таким чином, зміст правовідносин, зокрема, прав та обов'язків особи, не може змінюватися зі зміною законодавчих норм.

З урахуванням наведеного, право позивача на зарахування при обчисленні вислуги років на пільгових умовах часу проходження служби в Державній кримінально-виконавчій службі визначаються за тими правилами, які були чинними на момент виникнення відповідного права.

Судом встановлено, що вислуга років позивача станом на 24.09.2018 становить у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) 04 роки 01 місяць 00 днів, календарна вислуга років позивача становить 12 років 03 місяці 07 днів, що підтверджується наказом Державної установи “Центр пробації” від 20.09.2018 № 111/к.

З аналізу зазначених норм слідує, що визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.

Основним актом, на підставі якого здійснюється таке регулювання є, зокрема, Закон №2262-XII. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що передбачено Постановою № 393.

Отже, пільгова вислуга має враховуватися при призначенні пенсій згідно з пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону №2262-XII.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач листом від 27.01.2022 №17/К-16/10/Ян-22 відмовив позивачу у зарахуванні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення йому пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за відповідний період а також до стажу служби в органах Державної кримінально-виконавчої служби та здійснення відповідного перерахунку.

Суд зазначає, що стаж служби позивача в період з 15.03.2007 по 24.09.2018 в пільговому обчисленні, що складає 04 років 01 місяць 00 днів підлягає зарахуванню до вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії у відповідності до пункту 3 Постанови №393 відповідно до положень пункту "а" частини 1 статті 12 Закону №2262-XII.

З викладеного слідує, що відповідач зобов'язаний врахувати до вислуги років позивача, яка дає право на призначення пенсії сформовану за період з 15.03.2007 по 24.09.2018 вислугу в пільговому обчисленні у загальній кількості 04 роки 01 місяць 00 днів.

Відтак, суд дійшов висновку, що відмова відповідача щодо зарахування до вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії вказаного періоду є протиправною.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, судові витрати позивача по сплаті судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову державної установи "Центр пробації" щодо зарахування ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 15.03.2007 по 24.09.2018 у загальній кількості 04 роки 01 місяць.

Зобов'язати державну установу "Центр пробації" зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 15.03.2007 по 24.09.2018 у загальній кількості 04 роки 01 місяць відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової - служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей”.

Зобов'язати державну установу "Центр пробації" здійснити ОСОБА_1 перерахунок календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років відповідно до статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей”;

Зобов'язати державну установу "Центр пробації" внести зміни до Наказу №111/К від 20.09.2018 та трудової книжки серії НОМЕР_1 , зарахувавши ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 15.03.2007 по 24.09.2018 у загальній кількості 04 роки 01 місяць, шляхом внесення відповідних записів.

Стягнути з державної установи "Центр пробації" на користь на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ