Рішення від 12.08.2022 по справі 200/579/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2022 року Справа№200/579/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, Управління, ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме:

визнати протиправною бездіяльність Управління в Донецькій області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2021 №Н-№33/25-3301, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України» по Донецькій області;

зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.10.2021 №№33/25-3301, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України» по Донецькій області та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов мотивовано таким.

ОСОБА_1 перебуває на обліку ГУ ПФУ у Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 звернулась та отримала від сектору із соціально-гуманітарних питань «ТМО МВС України в Донецькій області» оновлену довідку від 20.10.2021 №№33/25-3301 про розмір грошового забезпечення поліцейського за прирівняною посадою. Однак Управління, листом у відповідь на звернення позивачки про перерахунок пенсії, у вчиненні запитуваних дій відмовило.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивачка звернуся до суду за захистом порушеного права.

Ухвалою суду від 10.02.2022 провадження у справі відкрито, розгляд справи визначено проводити спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, отриманий судом 19.05.2022 за змістом якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у його задоволенні, оскільки скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018. № 103 не є підставою для перерахунку пенсії у розумінні ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Отже, у Головного управління не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

Також відповідачем подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Щодо вказаного клопотання, то відповідно п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України правові підстави для його задоволення у суду відсутні.

Щодо клопотання про продовження термінів виконання ухвали суду від 10.02.2022 до закінчення воєнного стану в Україні в частині надання витребуваних судом доказів у справі, суд зазначає таке.

Відповідно ч. 2 ст. 76 КАС України питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З викладених підстав, оцінивши наявні у справі докази, суд вважає їх достатніми для повного та об'єктивного розгляду справи.

Судом установлено такі фактичні обставини у справі.

ОСОБА_1 є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .

Відомості пенсійного посвідчення серія НОМЕР_3 від 05.03.2014 свідчать, що позивачка отримує пенсію за вислугу років.

20 жовтня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» у зв'язку зі зверненням ОСОБА_2 видано довідку № 33/25-3301 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою поліцейського - начальник сектору, що не входить до складу відділу (управління, відділи (відділення) поліції) Вказана довідка містить наступні складові:

посадовий оклад - 2 950,00 грн.;

оклад за спеціальним званням майор поліції - 2 200 грн.;

надбавка за стаж служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання) (50%) - 2 475,00 грн.;

надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби) (59,55%) - 4 421,59 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (відсотків посадового окладу) - 15 % 442,50 грн.;

премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) (52,62%) - 6 466,52 грн.

Всього - 18 775,61 грн.

ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахування пенсії від на підставі довідки ДУ «ТМО МВС по Донецькій області» від 20.10.2021 № 33/25-3307.

Листом ГУ ПФУ в Донецькій області від 15.12.2021 № 20677-19886/Н-15/8-050021 у відповідь ОСОБА_1 повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно оновленої довідки. Вказане звернення розглянуто Управлінням на підставі положень Закону України «Про звернення громадян».

Отже, судом установлено, що позивачці відмовлено у проведенні перерахунку, шляхом надання листа з роз'ясненнями у порядку Закону України «Про звернення громадян» про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно оновленої довідки.

За встановлених обставин, правова позиція суду така.

Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-ІІІ (далі - Закон № 580)

Стаття 102.

1. Пенсійне забезпечення поліцейських … здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262)

Стаття 43.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Стаття 51.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Стаття 63.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Стаття 66.

Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Відповідно до ч. 4 статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 13.02.2008 № 45, якою затвердив «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45, тут у редакції станом на 29.01.2020).

Пункт 1 Порядку № 45. Пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 2 Порядку № 45. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пункт 3 Порядку № 45. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою Правління Пенсійного фонду від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пункт 23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Висновки суду щодо викладених положень законодавства України.

Верховним Судом у постановах від 30.06.2021 справа № 607/10567/16-а, від 04.06.2021 справа № 338/1282/16-а зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Наявні у справі письмові докази свідчать, що позивачка направила до ГУ ПФУ в Донецькій області заяву про перерахунок пенсії відповідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення від 20.10.2021 № 33/25-3301.

Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданих йому владних управлінських функцій, які ґрунтуються на положеннях законодавства. Вчинення дій вичерпується шляхом їх реалізації у нормативно-правовий спосіб, як правило, шляхом прийняття акта індивідуального характеру.

За змістом ст. 66 Закону № 2262 прямо передбачено, що відмова у перерахунку пенсії має оформлюватись прийняттям відповідного рішення, яке, зокрема, може бути оскаржено до суду.

Наявні у справі матеріали свідчать, що відповідач, отримавши заяву про перерахунок пенсії не прийняв жодного рішення по суті її розгляду.

Натомість направив позивачці листа у якому, відповідно до Закону України «Про звернення громадян», роз'яснив про відсутність підстав для перерахунку. Отже, рішення встановленої форми за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії не прийнято.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, відсутність належним чином оформленого рішення суб'єкта владних повноважень (в даному випадку - рішення про перерахунок пенсії) свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом (постанови Верховного Суду від 14.08.2020 у справі №815/6699/17, від 30.11.2020 у справі №804/4743/16, 21.10.2021 у справі №353/265/17).

Постанова Верховного Суду від 01.06.2022 справа № 620/5996/21 містить такий правовий висновок: «… уповноваженим органом для призначення (перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надана була оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права. Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Однак, враховуючи порушення відповідачем процедури розгляду заяви позивача про призначення пільгової пенсії та з метою повного захисту прав та інтересів останнього, колегія суддів Верховного Суду, керуючись приписам частини другої статті 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправними дії щодо розгляду заяви позивача від 12 квітня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах і зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення у відповідності до пункту 17 Порядку № 3-1.».

Вказане, на думку суду, свідчить про допущену відповідачем протиправну бездіяльність.

Відповідно до п. 2 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Звідси, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Верховним Судом у постанові від 13.02.2019 у справі № 522/8200/17 визнано правильним правовий висновок суду апеляційної інстанції про те, що оскільки відповідач не прийняв рішення щодо перерахунку грошового утримання позивача, зазначені обставини позбавляють суд можливості надати оцінку правомірності і обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень щодо відмови у вчинені дій чи прийнятті рішень, які віднесені до дискреційних повноважень органу.

Отже, суд вважає неможливим втручатись у дискреційні повноваження відповідача шляхом зобов'язання останнього прийняти конкретне рішення, за результатами розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії, оскільки на момент звернення до суду правова позиція по суті питання заявника, суб'єктом владних повноважень не приймалась.

У вказаній вище постанові Верховного Суду також визнано доречним застосування ч. 2 ст. 9 КАС України (у чинній редакції) щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У цьому ж контексті Верховним Судом у постанові від 07.02.2020 справа № 826/11086/18 зазначено таке: «Розгляд судом адміністративної справи здійснюється не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, та в межах позовних вимог відповідно до пункту 4 частини третьої статті 2, частини другої статті 9 зазначеного Кодексу є складовою диспозитивності як одного із принципів адміністративного судочинства.

Встановлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, цією нормою встановлено виключення у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, вони не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права.».

На підставі викладеного, застосовуючи ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку щодо наявності ознак протиправної бездіяльності відповідача, яка виразилась у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії, відповідно до ст. 66 Закону № 2262. Належним способом захисту за таких обставин є зобов'язання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду останньої.

Щодо судових витрат.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Оскільки спір виник внаслідок протиправних дій відповідача, що мало наслідком звернення позивача до суду з цим позовом замість належної реалізації права на пенсійне забезпечення та позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ вул. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області яка виразилась у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 20.10.2021 № 33/25-3301.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняти відповідне рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 20.10.2021 № 33/25-3301, відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 908,00 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 12 серпня 2022 року.

Суддя І.В. Буряк