Постанова від 05.08.2022 по справі 367/2488/22

Справа № 367/2488/22

Провадження №3/367/1543/2022

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.08.2022 року м. Ірпінь

Суддя Ірпінського міського суду Київської області Третяк Я.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Тимчасової військової комендатури із зоною відповідальності м. Ірпінь, сел. Ворзель, м. Буча, сел. Гостомель та сел. Пуща Водиця Військової служби правопорядку у Збройних Силах України Міністерства оборони України, військової частини НОМЕР_1, про притягнення до адміністративної відповідальності

солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який перебуває на службі у військовій частині НОМЕР_1,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановила:

Відповідно до протоколу серії КИІ №0180 про військове адміністративне правопорушення 25.07.2022 року о 18:00 год. військовослужбовець військової служби солдат ОСОБА_1 в умовах особливого періоду був виявлений командиром підрозділу на території військової частини НОМЕР_1 (АДРЕСА_1) з явними ознаками алкогольного сп'яніння.

Огляд військовослужбовця ОСОБА_1 на стан сп'яніння було проведено у військовій комендатурі м. Буча за допомогою приладу «Алконт-М № 00274», за результатами огляду в повітрі, що видихнув ОСОБА_1 , станом на 18:43 год. 25.07.2022 року зафіксовано 1,89 % проміле етилового спирту (тест № 151).

За протоколом про військове адміністративне правопорушення своїми діями солдат ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме - виконання обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, 04.08.2022 року на адресу суду подав заяву, в якій просив суд проводить розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши надані в розпорядження суду документи прихожу до наступних висновків.

Так, дійсно ч. 1 ст. 172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за виконання обов'язків військової служби у стані алкогольного сп'яніння в умовах особливого періоду.

Диспозиція частини 3 статті 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Порядок проведення огляду на стан сп'яніння, послідовність дій уповноважених осіб, а також форму документів, що складаються в процесі огляду, передбачено ст. 266 КУпАП, а також різними відомчими нормативними актами, зокрема, Інструкцією про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України (наказ Міністерства оборони України від 10.10.2016 № 515), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду (Постанова КМУ від 17.12.2008 № 1103), Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (Наказ МВС та МОЗ 09.11.2015 № 1452/735), Інструкцією про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Наказ Служби зовнішньої розвідки України 14.08.2018 року №300), Інструкцією з оформлення в Національній гвардії України матеріалів про військові адміністративні правопорушення (Наказ МВС України 23.08.2017 № 726), Інструкцією зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення (Наказ МОУ 18.07.2017 № 374).

Порядок такого огляду посадовими особами різних уповноважених органів влади може дещо відрізнятись, зберігаючи при цьому однакове нормування основних етапів, які зазначено нижче.

Так, згідно Інструкції про організацію патрульно-постової служби Військовою службою правопорядку у Збройних Силах України (Наказ МОУ 10.10.2016 № 515), у випадку виявлення у військовослужбовця Збройних Сил України ознак алкогольного сп'яніння уповноважена посадова особа у присутності двох свідків пропонує пройти добровільно тест з використанням спеціальних технічних засобів в підрозділі для встановлення стану алкогольного сп'яніння.

Перед проведенням огляду посадова особа інформує особу, яка підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

За результатами проведення огляду посадова особа складає акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який підписується посадовою особою, яка проводила огляд, та двома свідками. Форма такого акту затверджена Інструкцією у додатку 15. Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається порушнику, а другий підшивається до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди порушника на проведення огляду уповноваженою посадовою особою у підрозділі або в разі незгоди з його результатами, особа підлягає направленню до закладів охорони здоров'я для проведення огляду на стан сп'яніння. Форма направлення затверджена Інструкцією у додатку 16. З метою забезпечення достовірності результатів огляду доставка осіб забезпечується протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Огляд для встановлення стану сп'яніння особи здійснюється в закладах охорони здоров'я, яким надано право на проведення такого огляду, лікарями, які пройшли тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством. За результатами огляду на стан сп'яніння та за лабораторними дослідженнями встановлюється ступінь сп'яніння, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи в трьох примірниках (перший примірник видається під підпис посадовій особі, яка доставила особу на огляд, другий - оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я). Варто відмітити, що окремої форми Висновку для медогляду на стан сп'яніння військовослужбовців не передбачено і застосовується форма висновку, затверджена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (Наказ МВС та МОЗ 09.11.2015 № 1452/735). У цьому висновку лікар уповноважений вказати чи перебуває особа у стані сп'яніння або ознак сп'яніння не виявлено (п.10 Висновку).

Результати огляду на стан сп'яніння зазначаються у протоколі, а висновок щодо результатів медичного огляду на стан сп'яніння підшивається до матеріалів

У разі відмови особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 172-20 КУпАП, від проведення огляду на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа у присутності двох свідків складає протокол, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії порушника щодо ухилення від огляду.

Всупереч наведеному, до матеріалів справи про військове адміністративне правопорушення не долучено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння солдата ОСОБА_1 та відсутній висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану сп'яніння військовослужбовця ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема, як, відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Отже, за суттєвих протиріч у доказах винуватості солдата ОСОБА_1 у вчиненні військового адміністративного правопорушення провадження у справі підлягає закриттю.

Враховуючи викладене та керуючись ч. 3 ст. 172-20, ст.ст. 7, 9, 245, 247, 251, 252, 266, 280, 283, 284, 287-289, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення України,-

постановила:

Провадження у справі про притягнення солдата ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення (протокол КИІ № 0180 від 25.07.2022 року про військове адміністративне правопорушення) закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - https://court.gov.ua/sud1013/ та в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням -http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя Я.М. Третяк