Ухвала від 12.08.2022 по справі 990/113/22

УХВАЛА

12 серпня 2022 року

м. Київ

справа №990/113/22

адміністративне провадження № П/990/113/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,

суддів: Соколова В.М., Єресько Л.О.,

перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Держави України в особі Верховного Суду про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов?язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2022 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду, як до суду першої інстанції, позовну заяву, в якій просить:

- відкрити провадження. Відмова заборонена Законом;

- припинити дії, які порушують право та визнати незаконним будь-які рішення, будь-які дії органу державної влади, які порушують цивільне право згідно п. п. 1, 3, 10 ст. 16 ЦКУ;

- згідно ст. 21 ЦК України визнати незаконним будь-яке рішення - Ухвалу, будь-якого суду, будь-який нормативно правовий акт, будь-якого органу державної влади, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права та інтереси та скасувати їх дію по справі №990/74/22;

- визнати дії, бездіяльність, повну безвідповідальність у сфері професійної діяльності Верховного Суду, який з 2018 року при розгляді 75 позовних заяв, з яких 28 страв у 2021 році виносить ухвали «відмова у розгляді справи» протиправними та злочинними;

- оскільки згідно заявленого права правосуддя України розглядає справу з 2007 року та виносить неправомірні - завідомо неправосудні судові рішення Іменем України. Судова тяганина 15 років. 15 років Держава України її правосуддя, як орган судової влади знищує право на життя, того хто ціною свого життя рятував життя інших людей, України, світу. Вимагаю судіть по праву і Закону у відповідності до Конституції і Законів України;

- розглянути справу невідкладно, позачергово і визначити підсудність та забезпечити на 100 % заявлене на свій розсуд страхове-ядерне право та страхові казначейські зобов'язання СРСР визнані Україною нормами Конституції, законів України;

- згідно ст. 22 ЦПК України справу передайте на розгляд суду іншої держави, в тому числі: Нідерландів, Данії, Норвегії, Швейцарії, Великої Британії, Канади;

- згідно з Конституції - основного Закону України, ЦК - основного законодавчого акту, КАСУ - основоположних засад правосуддя у відповідності до ст. ст. 2-12, 242 Кодексу, Постанови пленуму ВСУ №9 від 01 листопада 1996 року, Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду від імені держави України;

- іменем держави України, присудити страхове-ядерне право і страхові Казначейські зобов'язання СРСР визнані нормами Конституції і законів України незворотної дії в часі і без будь-яких обмежень з дня настання права і довічно.

Ухвалою Верховного Суду від 02 серпня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, надано строк для усунення встановлених судом недоліків шляхом подачі нової позовної заяви за кількістю учасників справи з конкретизацією вимог і викладом обставин, передбачених статями 160, 161 КАС України.

На виконання вимог зазначеної ухвали Верховного Суду позивачем надіслано заяву про залучення до матеріалів справи , в якій просить відкрити провадження у справі та з'ясувати всі обставини у судовому засіданні виключно за його участі.

За змістом частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - «КАС України») кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.

Частиною першою статті 171 КАС України передбачені питання, які з'ясовує суддя після одержання позовної заяви, серед яких, зокрема чи подано її з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до частини першої статті 22 КАС України місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою-четвертою цієї статті.

Частиною четвертою статті 22 КАС України передбачено, що Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, рішень, дій чи бездіяльності органів, які обирають (призначають), звільняють членів Вищої ради правосуддя, щодо питань обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя, звільнення їх з таких посад, бездіяльності Кабінету Міністрів України щодо невнесення до Верховної Ради України законопроекту на виконання (реалізацію) рішення Українського народу про підтримку питання загальнодержавного значення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою.

Отже, законом встановлено вичерпний перелік суб'єктів владних повноважень, які можуть бути відповідачами у справах, що підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Зі змісту позовної заяви та заяви про залучення до матеріалів справи уточнення мотивованої частини позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 фактично звертається із позовними вимогами до Верховного Суду. У той же час заявлені ним позовні вимоги не підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Відповідно до частини другої статті 28 КАС України підсудність справ, у яких однією із сторін є Верховний Суд або суддя цього суду, визначається за загальними правилами підсудності.

За загальним правилом, судами, які вирішують адміністративні справи у першій інстанції, є місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди). І лише у встановлених процесуальним законом випадках певні категорії спорів підсудні Верховному Суду як суду першої інстанції.

Статтею 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

Вищому антикорупційному суду підсудні справи про застосування санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції".

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказав місце свого проживання - АДРЕСА_1 .

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Згідно із частиною п'ятою статті 171 КАС України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.

Оскільки позовна заява ОСОБА_1 не підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції, а також, беручи до уваги положення частини першої статті 25 КАС України, Верховний Суд дійшов висновку про необхідність її передачі до Окружного адміністративного суду міста Києва за підсудністю за місцезнаходженням позивача для вирішення цим судом питання про можливість відкриття провадження у справі.

Керуючись статтями 20, 22, 25, 29, 171, 243, 294 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави України в особі Верховного Суду про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов?язання вчинити певні дії передати за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Надіслати ОСОБА_1 копію ухвали про передачу його позовної заяви за підсудністю.

Ухвала може бути оскаржена до Великої Палати Верховного Суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її прийняття та набирає законної сили після її перегляду в апеляційному порядку або закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя-доповідач: А.Г. Загороднюк

Судді: В.М. Соколов

Л.О. Єресько