10 серпня 2022 року м. Дніпросправа № 280/437/22
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2022 року (суддя 1-ї інстанції Максименко Л.Я.) у справі №280/437/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень- рішень ГУ ДПС у Запорізькій області № 0845514-2406-0828 від 06.10.2021 на суму 1077, 37 грн., № 0845512-2406-0828 від 06.10.2021 на суму 5035,58 грн., № 0845513-2406-0828 від 06.10.2021 на суму 1142,01 грн. щодо нарахування зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовані незгодою з оскарженими рішеннями, оскільки відповідач приймаючи такі не врахував рішення місцевого органу щодо встановлення пільг у вигляді нульової ставки податку для різних типів об'єктів житлової нерухомості, а отже підстави для нарахування податку були відсутні.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2022 року позов задоволено.
На вказане рішення суду першої інстанції відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доводам відповідача та невірно застосовано норми матеріального права. Так рішення податкового органу, яким нараховано позивачу грошове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості за спірний період прийняті у відповідності до норм чинного законодавства.
Позивач не скористався правом подання відзиву на апеляційну скаргу.
В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності належать такі об'єкти житлової нерухомості:
1) будинок загальною площею 92,17 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 ;
2) житловий будинок, загальною площею 430,80 кв.м., розмір частки у праві спільної власності становить 215,40 кв.м., за адресою: АДРЕСА_2 ;
3) квартира, загальною площею 48,85 кв.м за адресою АДРЕСА_3 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме маймо та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру забором відчуження об'єктів нерухомого майна.
06.10.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області прийняті наступні рішення:
податкове повідомлення-рішення форми “Ф” № 0845513-2406-0828 від 06.10.2021, про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2020 рік у розмірі 1142,01 грн.;
податкове повідомлення-рішення форми “Ф” № 0845514-2406-0828 від 06.10.2021 про визначення податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік у розмірі 1077,37грн.;
податкове повідомлення-рішення форми “Ф” № 0845512-2406-0828 від 06.10.2021 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2020 рік у розмірі суму 5035,58 грн.
Не погодившись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку про недоведеність оскаржених рішень відповідача.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Порядок нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки визначено статтею 266 ПК України.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України, платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Приписи пп. 266.2.1 п. 266.1 ст. 266 ПК України визначають, що об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Підпунктами 266.3.1 та 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України визначено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Відповідно до підпункту 266.4.1 пункту 266.4 статті 266 ПК України база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Згідно з підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
рішенням Запорізької міської ради від 28.01.2015 за №5 "Про встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки)" затверджено Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).
До вказаного Положення про податок на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки), затвердженого 28.01.2015 рішенням Запорізької міської ради №5 (надалі -Положення про податок на майно), внесено зміни Рішеннями Запорізької міської ради від 30.06.2015 за №5, від 26.02.2016 за №30, від 25.08.2016 за №50, від 21.12.2016 за №49, від 26.04.2017 за №51, від 27.05.2020 за №49.
Відповідно до Положення про податок на майно, ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, становить 1 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування, за винятком об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, для яких встановлюється нульова ставка податку, а саме:
-квартири/квартир, загальна площа яких не перевищує 120 кв. метрів;
-будинку/будинків, загальна площа яких не перевищує 250 кв. метрів;
-різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири /квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток, загальна площа яких не перевищує 370 кв. метрів).
Крім того, згідно з Положенням про податок на майно, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири /квартир та житлового будинку / будинків, в тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, становить 1 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового року), за 1 кв. метр бази оподаткування.
Крім того, Рішенням Степанівської першої сільської ради Приазовського Району Запорізької області №3 від 24.06.2019 “Про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020 рік” установлено на території Степанівської Першої сільської ради ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1 та пільги для фізичних осіб та юридичних осіб, надані відповідно до пункту 266.4.2. пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.
Відповідно до вказаного рішення, на території Степанівської першої сільської ради ставка податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, зокрема, будинки одноквартирні масової забудови, становить 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.
При цьому, згідно з додатком 2 Рішення Степанівської першої сільської ради Приазовського Району Запорізької області № 3 від 24.06.2019, база оподаткування об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири /квартир та житлового будинку / будинків, в тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.
Таким чином органами місцевого самоврядування, за місцезнаходженням нерухомого майна позивача, прийняті рішення щодо ставки податку та бази оподаткування, які є різними. Вказані рішення є чинними.
Таким чином доводи відповідача щодо обчислення податку із загальної площі об'єктів, що знаходяться в різній місцевості та застосування пільги 180кв.м, як правомірності прийняття оскаржених рішень, без врахування рішень місцевого органу, є помилковими та відхиляються судом апеляційної інстанції.
Як свідчать встановлені обставини справи, позивач протягом 2020 року був власником об'єктів житлової нерухомості на території м. Запоріжжя (будинку та квартири) загальною площею 264,25 кв.м., що не перевищує 370 кв. метрів, відповідно рішення міської ради.
Також, протягом 2020 року позивач був власником об'єкту житлової нерухомості на території Степанівської першої сільської ради Приазовського Району Запорізької області (будинку) площею 92,17 кв.м., що не перевищує 120 кв. метрів, відповідно рішення сільської ради .
Враховуючи зазначене, колегія суддів суду апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідачем неправомірно не застосована нульова ставка з податку для об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності позивача, а оскаржені рішення є такими, що підлягають скасуванню.
З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 18 травня 2022 року у справі №280/437/22 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.І. Малиш
суддя Н.П. Баранник
суддя А.А. Щербак