14 липня 2022 року м. Дніпросправа № 340/4535/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Чабаненко С.В.,
суддів: Чумака С.Ю., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року у справі №340/4535/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області № 213/С/11-97-09-22 від 01.07.2021 року про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області № 213/С/11-97-09-22 від 01.07.2021 року про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управлінням ДФС у Кіровоградській області № 213/С/11-97-09-22 від 01.07.2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області провести з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управлінням ДФС у Кіровоградській № 213/С/11-97-09-22 від 01.07.2021 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено письмовими доказами, наявними в матеріалах справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як пенсіонер ДФС та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Після отримання від ГУ ДФС у Кіровоградській області довідок, у березні 2018 року пенсія позивача була перерахована на підставі Постанов Кабінету Міністрів України №103 від 28 лютого 2018 року та №704 від 30 серпня 2017 року.
У липні 2021 року Головне управління ДФС у Кіровоградській області за заявою позивача оформило нову довідку від 01 липня 2021 року № 213/С/11-97-09-22 року розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Згідно з цією довідкою відповідно до постанови № 704 за нормами, чинними на 01.12.2019, грошове забезпечення за відповідною посадою, яку позивач займав на день звільнення із служби, становить 10023,80 грн., в тому числі: посадовий оклад - 3260 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1020 грн, надбавка за вислугу років (45%) - 1926 грн., надбавка за особливості проходження служби (30%) - 1861,80 грн, премія (60%) - 1956 грн. (а.с. 9)
Позивач 06 липня 2021 року звернувся до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою, у якій, посилаючись на судові рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, просив провести перерахунок його пенсії на підставі цієї довідки (а.с. 6).
Пенсійний орган листом від 21.07.2021 № 4701-4867/С-03/8-1100/21 повідомив, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», які визначали умови проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», і після цього інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, тож підстави для перерахунку пенсії відсутні. Відповідач зазначив безпідставність виготовлення ГУ ДФС у Кіровоградській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.12.2019 (а.с. 7).
Не погоджуючись з таким рішенням суб?єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що оскільки ГУ ДФС у Кіровоградській області було складено та надано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії станом на 01 грудня 2021 року від 01 липня 2021 року № 213/С/11-97-09-22 та вказана довідка була скерована до пенсійного органу, тому останього виник обов?язок перерахувати ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року пенсію.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду пешої інстанції з огляду на наступне.
Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, якою зокрема затверджено: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова № 103) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.
Згідно з пунктом 2 постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводиться з 1 січня 2018 року.
Отже, набрання чинності 1 березня 2018 року постановою КМУ № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення працівників податкової міліції, у розумінні частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018, виходячи з грошового забезпечення за відповідною або аналогічною посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, визначеного станом на 01.03.2018 постановою КМУ № 704.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, по справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відтак, саме з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
З огляду на вказане колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що право на перерахунок пенсії у нього виникло з 5 березня 2019 року.
Разом з тим, алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема головні управління Пенсійного фонду та уповноважені органи, які видають довідки, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Отже, оскільки право на перерахунок пенсії виникло у позивача 05.03.2019, то і відповідна довідка для перерахунку пенсії повинна містити відомості про грошове забезпечення станом саме на зазначену дату, проте такої довідки пенсійному органу надано не було.
Водночас, надана для перерахунку пенсії довідка Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 01.07.2021 року № 213/С/11-97-09-22 містить відомості щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій станом на 01.12.2019 року, тобто не відповідає наведеним вище вимогам Закону № 2262 та Порядку № 45.
Крім того, судом апеляційної інстанції врахоуються вимоги пункту 1 Порядку № 45, згідно до якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 9 розділу V Порядку № 616 передбачено, що преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС.
Отже, колегія суддів зазначає, що премія є складовою грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції та належить до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Проте премії мають тимчасовий характер, їх виплата дозволена за наявності певних умов тільки в межах кошторисних асигнувань, передбачених для оплати праці на відповідний рік. Премії носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретного працівника, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Зазначена правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 13 травня 2020 року у справі № 592/5164/16-а.
Отже, виплата в певному місяці певній особі премії у будь-якому розмірі не може бути підставою для перерахунку пенсії іншій особі, яка колись працювала на цій посаді, оскільки ця обставина не є підвищенням розміру грошового забезпечення такої особи в розумінні ч. 4 ст. 63 Закону № 2262.
Оскільки відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 обставиною, що обумовлює перерахунок пенсій колишніх військовослужбовців, повинно бути підвищення розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а такого підвищення з 01.07.2020 не відбулось, то підстави для перерахунку пенсії позивача саме з 01.07.2020 відповідно до довідки про грошове забезпечення відповідної особи станом на цю дату відсутні.
Колегія суддів враховуючи вищевикладене доходить висновку про відстуність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки ГУ ДФС у Кіровоградській області від 01.07.2021 року №213/С/11-97-09-22, оскільки пунктом 9 Порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Відповідачем під час розгляду питання про перерахунок пенсії позивача за його заявою від 06.07.2021 перевірено правильність складення ГУ ДФС у Кіровоградській області довідки від 01.07.2021 року №213/С/11-97-09-22 та встановлено невідповідність цієї довідки вимогам чинного законодавства, а отже, вказана довідка не може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, а тому позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищевикладене та приписи ст. 317 КАС України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, з прийняттям нового рішення про відмову в задоволені позову.
Оскільки справа відповідно до п. 1 ч. 6 ст. 12 КАС України є справою незначної складності, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
На підставі викладеного, керуючись ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - задовольнити.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2021 року у справі №340/4535/21 - скасувати.
Прийняти нове судове рішення.
В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя С.Ю. Чумак
суддя І.В. Юрко