04 серпня 2022 року м. Дніпросправа № 160/5418/21
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 (суддя Тулянцева І.В.) в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
У квітні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просив визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №8-0400/20 від 23.12.2020 щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років під час перерахунку з 01.10.2020 з 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 60 % від відповідних сум грошового забезпечення та обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01 жовтня 2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з розрахунку 90% від суми заробітної плати згідно довідки від 23.10.2020 №21-347 вих-20 про розмір заробітної плати без обмеження її максимальним розміром; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отримуваною пенсією з 01 жовтня 2020 року разово одним платежем згідно довідки від 23.10.2020 №21-347 вих-20, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням раніше проведених виплат; допустити до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення, відповідно до вимог ст.382 КАС України.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оформлене листом від 26.11.2020 № 0400-010305-8/112656.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 року № 1789-XII, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, на підставі довідки Дніпропетровської обласної прокуратури № 21- 347вих20 від 23.10.2020, без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю в пенсії з урахуванням фактично виплачених сум пенсії, з 01.10.2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив прийняти нове рішення , яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскільки стаття 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ передбачає розрахунок пенсії у розмірі 60% від суми місячної заробітної плати та максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб які втратили працездатність, то дії пенсійного органу щодо здійсненого перерахунку пенсії позивачу є обгрунтованими та такими, що відповідають нормам чинного законодавства, з огляду на що відповідач вважає, що суд першої інстанції допустився помилки при винесенні рішення, і просить рішення суду скасувати.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 03 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача з питанням про перерахунок пенсії як працівнику прокуратури з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати (грошового забезпечення) та без застосування обмеження пенсії.
На своє звернення позивач отримав лист “Про розгляд звернення” № 24525-24644/К-01/8-0400/20 від 23 грудня 2020 року. Як вбачається з вищезазначеного листа, відповідач посилаючись на норми ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VІІ зазначає про те, що на підставі довідки Дніпропетровської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 23.10.2020 року № 21-347 вих.20 проведено перерахунок пенсії позивача за вислугу років з 01.10.2020р., виходячи з 60% заробітної плати, розмір якої складає 34430,76 грн (57384,60 грн х 60%). Проте, враховуючи обмеження, визначені ст.86 Закону №1697-VІІ, розмір пенсії до виплати з 01.10.2020 року становить 17120,00 грн. (не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність).
Надаючи правову оцінку висновкам суду першої інстанції, обставинам справи та доводам скаржника, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України N1697-VII, від 14.10.2014 року «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015 року (з урахуванням Закону України N76-VIII від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України») умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Установлено такий порядок виконання цього рішення: ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки (п.3).
З аналізу пункту 3 рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 вбачається, що ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, а підлягає застосуванню ч.20 ст.86 цього Закону в первинній редакції, а саме: призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до ч.2 ст.86 Закону України N1697-VII, 14.10.2014 року «Про прокуратуру» (в редакції, чинній станом на 13.12.2019 року) пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Враховуючи положення п.3 рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, який визначив порядок перерахунку вже призначених пенсій на умовах та з урахуванням складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури, суд апеляційної інстанції вважає, що перерахунок пенсії за вислугою років ОСОБА_1 має бути здійснений на підставі довідки прокуратури Кіровоградської області від 19.04.2020 року №21-25вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, із застосуванням 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції про звуження та обмеження змісту й обсягу права ОСОБА_1 , оскільки розмір пенсії за вислугою років компенсований підвищенням заробітної плати працюючим прокурорським працівникам та таке обрахування буде співмірним та належним у порівнянні з розміром пенсій за вислугою років працівникам прокуратури, яким призначається пенсія відповідно до Закону України від 14.10.2014 року №1697-VII «Про прокуратуру» та із застосуванням підвищених заробітних плат відповідних категорій працівників.
Відповідно до п.13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії) максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах, зокрема, ч.15 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Отже, максимальний розмір пенсії, призначений на умовах Закону України «Про прокуратуру» залежить від розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність становить з 01.12.2020 року - 1769 грн.
Отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області правомірно здійснило перерахунок пенсії з вислугою років ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 14.10.2014 року №1697 «Про прокуратуру» з урахуванням п.13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України суд апеляційної інстанції керується судовою практикою, викладеною у постанові Верховного Суду від 23.12.2021 року у справі №580/5962/20.
Аналізуючи докази у справі та нормативно-правове законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова