Справа № 420/9952/22
12 серпня 2022 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 ; місце перебування (служби) військова частина НОМЕР_1 (АДРЕСА_2) до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування наказу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування наказу від 10.06.2022 року №41 в частині ОСОБА_1 .
Позов поданий в інтересах позивача представником позивача адвокатом Тараненко М.О., в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 10.06.2022 року №41 в частині ОСОБА_1 (в інтересах позивача позов поданий адвокатом Тараненко М.О.)
Ухвалою суду від 25.07.2022 року позов залишений без руху, позивачу наданий строк на усунення недоліків позову.
До суду надійшла заява на виконання рішення суду, позов (уточнений) та заява про витребування доказів у відповідача.
У заяві представник позивача зазначив, що в позові вказана адреса реєстрації позивача, а місцем його перебування є місце служби - військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.
Частиною 1 ст.171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Справу належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, проте суд вважає, що справа підлягає передачі за підсудністю до Закарпатського окружного адміністративного суду (вул. Загорська, 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88017), виходячи з наступного.
Правила територіальної юрисдикції (підсудності) визначені §3 КАС України.
Відповідно до ст.26 КАС України (Підсудність справ за місцем проживання або місцезнаходженням відповідача), позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно зі ст.25 КАС України (Підсудність справ за вибором позивача) адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження актів індивідуальної дії, які прийняті стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність, тобто підсудність, за якою декілька судів є компетентними розглянути справу. Не виключаючи можливість звернення особи до суду за правилами загальної підсудності (за місцезнаходженням відповідача) вона встановлює можливість звертатися до іншого або інших судів, тобто встановлює альтернативу - можливість для позивача обрати один із двох чи більше судів.
Суд вважає, що альтернативна підсудність є фактично пільговою, оскільки встановлена для осіб з метою створення для них сприятливих умов для досягнення завдання адміністративного судочинства, яким відповідно до ст.2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Позивач, звертаючись з позовом до суду зазначив своє місце проживання - місце реєстрації АДРЕСА_1 .
До Одеського окружного адміністративного суду позивач звернувся у зв'язку з тим, що розпорядженням голови Верховного Суду В. Князєва №11/0/9-22 від 18.03.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харьковської та Херсонської областей) змінено територіальну підсудність судових справ, зокрема, Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.
У той же час на виконання ухвали суду про залишення позову без руху представником позивача вказано, що місцем перебування (служби) позивача є військова частина НОМЕР_1 (АДРЕСА_2), тобто позивач перебуває за місцем знаходження відповідача.
Суд вважає, що з урахуванням предмету позову, що стосується проходження публічної служби позивачем та саме для досягнення завдання адміністративного судочинства дана справа підлягає передачі до Закарпатського окружного адміністративного суду ( вул. Загорська, 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88017), оскільки м. Ужгород є місцезнаходженням відповідача та місцем перебування позивача, що буде також об'єктивно сприяти своєчасному витребуванню та дослідженню доказів, у разі необхідності допиту свідків та відповідно вирішенню судом справи.
Пунктом 3 ч.1 ст.29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи розглядається судом, зокрема, у порядку письмового провадження. Питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Таким чином, справа за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 ; місце перебування (служби) військова частина НОМЕР_1 (АДРЕСА_2) до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування наказу - передати на розгляд Закарпатському окружному адміністративному суду (вул. Загорська, 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88017) підлягає передачі на розгляд Закарпатському окружному адміністративному суду (вул. Загорська, 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88017)
Керуючись ст.ст. 19,25,26,29, 248 КАС України, суддя,-
Справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації АДРЕСА_1 ; місце перебування (служби) військова частина НОМЕР_1 (АДРЕСА_2) до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (АДРЕСА_2) про визнання протиправним та скасування наказу - передати на розгляд Закарпатському окружному адміністративному суду (вул. Загорська, 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88017)
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва