Справа № 522/21672/21
Провадження №2/522/1155/22
04 серпня 2022 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючої судді Ковтун Ю.І.,
за участі секретаря Лахматової С.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2, Житлової комісії військової частини НОМЕР_2 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії,
До Приморського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3, місцезнаходження: АДРЕСА_2), Житлової комісії військової частини НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2), в якій просить: визнати незаконним та скасувати пункт 2.4 протоколу № 1 засідання об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_2, НОМЕР_4 комендатури охорони та обслуговування, кафедри військової підготовки Одеського Державного екологічного університету, Державного підприємства «ІНФОРМАЦІЯ_1» від 22.01.2021 року про зняття підполковника запасу ОСОБА_1 з обліку отримання житла для постійного проживання у м. Одесі при військовій частині НОМЕР_2 в зв'язку зі звільненням у запас по закінченню строку контракту; визнати незаконним та скасувати підпункт 1.8 пункту 1 наказу командира військової частини НОМЕР_2 (з основної діяльності) від 22.01.2021 року № 6 «Про затвердження рішення об'єднаної житлової комісії та житлових комісій військових частин» в частині зняття підполковника запасу ОСОБА_1 з обліку отримання житла для постійного проживання у м. Одесі при військовій частині НОМЕР_2 в зв'язку зі звільненням у запас по закінченню строку контракту; зобов'язати військову частину НОМЕР_2 прийняти рішення про поновлення його, підполковника запасу ОСОБА_1 , на квартирному обліку військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов в м. Одесі в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 22.01.2021 року зі збереженням часу перебування на квартирному обліку.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 29 листопада 2021 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 25 травня 2022 року закрито підготовче засідання по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі, у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позивач ОСОБА_1 та представник відповідача ОСОБА_2 проти закриття провадження у справі не заперечували.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Як зазначено в Постанові Великої Палати Верховного суду від 08.06.2022 р. №362/643/21, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби (пункт 2 частини першої статті 19 КАС України). Спори щодо оскарження особами з числа військовослужбовців рішень, дій чи бездіяльності відомчих житлових (житлово-побутових, з контролю за розподілом житла) комісій є спорами з приводу проходження позивачами військової служби як різновиду служби публічної. Такі спори належать до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа).
Отже, у порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1, 2 частини першої статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це, зокрема, спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Суб'єктом владних повноважень визнається орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Згідно з пунктом 17 частини першої статті 4 КАС України публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частиною четвертою статті 19 КАС України установлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службовою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються цим Законом, відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України, які затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Наведені норми права прямо передбачають, що військова служба належить до служби публічної.
Частиною першою статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на викладене, оскільки спір у цій справі стосується проходження позивачем публічної (військової) служби, у зв'язку з якою держава передбачила відповідні соціальні гарантії (пільги), гарантувала право військовослужбовцям на отримання жилого приміщення, правовідносини, що виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, а тому спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі.
Також, відповідно до частини першої статті 256 ЦПК України суд роз'яснює позивачеві, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Керуючись п.1 ч.1 ст.255, 260, 261, 353 ЦПК України, суд
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2, Житлової комісії військової частини НОМЕР_2 про визнання незаконним та скасування рішення, визнання незаконним та скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії- закрити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ю.І. Ковтун