Рішення від 09.08.2022 по справі 920/351/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09.08.2022м. СумиСправа № 920/351/22

Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/351/22

за позовом Акціонерного товариства "Укртелеком" (бульвар Тараса Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601) в особі Сумської філії АТ "Укртелеком" (вул. Іллінська, 2, м. Суми, 40030),

до відповідача Буринської міської ради (вул. Першотравнева, буд. 1, м. Буринь, Конотопський район, Сумська область, 41700),

про стягнення 18036 грн 26 коп.,

УСТАНОВИВ:

Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 18036 грн 26 коп. в рахунок відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання населенню Буринської міської територіальної громади послуг зв'язку на пільгових умовах за період з 01.01.2021 по 31.12.2021.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.06.2022, справу призначено до розгляду судді Вдовенко Д.В.

Ухвалою від 17.06.2022 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/351/22, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Згідно зі ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

За приписами ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

04.07.2022 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 2857 від 04.07.2022), в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позивач звернувся до неналежного відповідача. Відповідач вважає, що до компетенції Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації, а не Буринської міської ради належить забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення, яке проживає на території Конотопського району до якого входить і територія Буринської територіальної громади, а тому воно зобов'язане проводити розрахунки з позивачем, як організацією надавачем послуг зв'язку пільговим категоріям громадян Буринської територіальної громади. У розрахунках видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг протягом 2021 року, поданих до відшкодування АТ «Укртелеком» значиться три особи, які померли, а саме: ОСОБА_1 (померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ), ОСОБА_2 (померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та ОСОБА_3 (помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ), а також одна особа, яка не проживає за адресою надання послуг, а саме ОСОБА_4 .

08.07.2022 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 2962/22 від 07.07.2022), в якій зазначає, що виходячи з положень Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» саме Буринська міська рада відповідальна за затвердження та забезпечення здійснення видатків на відшкодування підприємствам-надавачам послуг витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку і є належним відповідачем по справі, про що також свідчить лист Управління соціального захисту населення Конотопської районної державної адміністрації від 19.11.2021 № 01/1257. Ні після отримання документів від позивача, ні у відзиві на позовну заяву, відповідач не заперечує факт надання позивачем послуг громадянам, що проживають на території Буринської територіальної громади та мають встановлені законодавством пільги.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ч. 2 ст. 530 ЦК України).

Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" є оператором телекомунікацій, який надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2012 року №295, інших нормативних актів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації" телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.

Згідно з п. 63 Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 11 квітня 2012 №295, установлені законами пільги з оплати послуг надаються споживачеві відповідно до законодавства за місцем його проживання з дня пред'явлення ним документа, що підтверджує право на пільги.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Соціальні пільги на отримання телекомунікаційних послуг для ряду категорій громадян встановлено Законами України: "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII; "Про жертви нацистських переслідувань" від 23.03.2000 №1584-ІІІ; "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ; "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" від 24.03.1998 №203/98-ВР; "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII; "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 №2402-ІІІ.

Таким чином, обов'язок надання послуг зв'язку певним категоріям громадян на пільгових умовах встановлені безпосередньо законодавчими актами України.

Надання телекомунікаційних послуг пільговій категорії громадян ґрунтується на принципі відшкодування витрат підприємствам, які надають послуги пільговим категоріям громадян. Чинне законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян за рахунок державних коштів. При цьому, зобов'язання сторін виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання. Безумовний обов'язок оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Відповідно до матеріалів справи, позивач протягом 2021 року щомісячно надавав відповідачу розрахунки видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян на території Буринської міської територіальної громади пільг з оплати послуг зв'язку, а також акти звіряння розрахунків (січень - 1697,42 грн, лютий - 1675,28 грн, березень - 1714,33грн, квітень - 1555,24 грн, травень - 1428,41 грн, червень - 1415,76 грн, липень - 1535,42 грн, серпень - 1518,39 грн, вересень - 1518,39 грн, жовтень 2021 - 1518,39 грн, листопад - 1234,20 грн, грудень - 1225,03 грн).

Відповідач заперечень до наданих позивачем розрахунків протягом року не висловив, витрати, пов'язані з наданням пільг не відшкодував, такі докази в матеріалах справи відсутні.

28.07.2021 позивач звернувся до відповідача з претензією №63С000/12 щодо сплати заборгованості в загальній сумі 18036,26 грн., у відповідь на яку листом від 09.08.2021 №1990 відповідач повідомив, що відшкодування витрат повинно проводитися з державного бюджету; питання виділення коштів на відповідні цілі може бути розглянуто за умови відсутності незабезпеченості в асигнуваннях на оплату праці працівників обслуговуючого персоналу загальноосвітніх навчальних закладів громади.

Відповідно до п. 3, 7 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, одним з основних принципів Бюджетної системи України є принцип самостійності, відповідно до змісту якого Державний бюджет України та місцеві бюджети є самостійними. Держава коштами державного бюджету не несе відповідальності за бюджетні зобов'язання органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. Органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування коштами відповідних місцевих бюджетів не несуть відповідальності за бюджетні зобов'язання одне одного, а також за бюджетні зобов'язання держави. Самостійність бюджетів забезпечується закріпленням за ними відповідних джерел доходів бюджету, правом відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування визначати напрями використання бюджетних коштів відповідно до законодавства України, правом Верховної Ради Автономної Республіки Крим та відповідних місцевих рад самостійно і незалежно одне від одного розглядати та затверджувати відповідні місцеві бюджети.

Відповідно до принципу субсидіарності бюджетної системи України, розподіл видів видатків між державним бюджетом та місцевими бюджетами, а також між місцевими бюджетами ґрунтується на необхідності максимально можливого наближення надання публічних послуг до їх безпосереднього споживача.

Згідно із п.20-4 ст. 91 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування витрат за пільговий зв'язок окремим категорій громадян віднесено до видатків місцевих бюджетів.

Частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово- комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною 1 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до ч. 2 ст. 62 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» мінімальні розміри місцевих бюджетів визначаються на основі фінансових нормативів бюджетної забезпеченості з урахуванням економічного, соціального, природного та екологічного стану відповідних територій виходячи з рівня мінімальних соціальних потреб, встановленого законом.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» розробка та виконання Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та місцевих бюджетів здійснюються на основі пріоритетності фінансування видатків для забезпечення надання державних соціальних гарантій.

З урахуванням зазначених положень Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» суд дійшов висновку, що саме на Буринську міську раду покладено обов'язок з відшкодування витрат за пільговий зв'язок окремим категорій громадян на території Буринської міської територіальної громади (м. Буринь).

Витрати позивача, пов'язані з наданням пільг окремим категоріям громадян підтверджуються розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян на території Буринської міської територіальної громади (м. Буринь) пільг з оплати послуг зв'язку за січень-грудень 2021 року, згідно з якими: у січні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 45 громадянам склали 1697,42 грн, у лютому 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 45 громадянам склали 1675,28 грн, у березні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 46 громадянам склали 1714,33грн, у квітні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 41 громадянину склали 1555,24 грн, у травні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 39 громадянам склали 1428,41 грн, у червні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 37 громадянам склали 1415,76 грн, у липні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 37 громадянам склали 1535,42 грн, у серпні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 36 громадянам склали 1518,39 грн, у вересні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 36 громадянам склали 1518,39 грн, у жовтні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 36 громадянам склали 1518,39 грн, у листопаді 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 30 громадянам склали 1234,20 грн, у грудні 2021 року витрати позивача, пов'язані з наданням пільг 30 громадянам склали 1225,03 грн.

У розрахунки включено, в тому числі витрати, на надання пільг ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Разом з цим, відповідно до інформації Управління соціального захисту населення Конотопської РДА стосовно осіб, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги та користуються пільгами ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 не проживає з 01.01.2021.

У зв'язку з зазначеним, включення до розрахунків витрат на надання пільг зазначеним особам з відповідних дат суд вважає безпідставним, зокрема громадянину ОСОБА_4 на суму 465 грн. за 2021 рік, ОСОБА_1 на суму 52 грн 78 коп. за період з 22.11.2021 по 31.12.2021, ОСОБА_2 на суму 45 грн 08 коп. за період з 05.04.2021 по 31.05.2021, ОСОБА_3 на суму 209 грн 55 коп. за період з 27.07.2021 по 31.12.2021 (всього на суму 772 грн 41 коп.).

За викладених обставин, оскільки розрахунками видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв'язку, інформацією Управління соціального захисту населення Конотопської РДА від 24.06.2022 № 09-04/144 підтверджується факт понесення позивачем витрат в сумі 17 263 грн 85 коп. за 2021 рік, обов'язку оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги, суд встановив, що саме на відповідача покладено обов'язок відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг громадянам, які проживають на території Буринської міської територіальної громади, Буринська міська рада не подала доказів відшкодування витрат на вимогу позивача, суд вважає обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача 17 263 грн 85 коп. заборгованості з відшкодування витрат, понесених позивачем внаслідок надання населенню Буринської міської територіальної громади (м. Буринь) послуг зв'язку на пільгових умовах за період з 01.01.2021 по 31.12.2021.

У задоволенні позову в частині стягнення з відповідача 772 грн 41 коп. суд відмовляє за їх необґрунтованістю.

Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Буринської міської ради (вул. Першотравнева, буд. 1, м. Буринь, Конотопський район, Сумська область, 41700, код ЄДРПОУ 04058025) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (бульвар Тараса Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 21560766) в особі Сумської філії АТ "Укртелеком" (вул. Іллінська, 2, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ ВП 23825401) 17263 грн 85 коп. заборгованості, 2481 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

3. У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 12.08.2022.

Суддя Д. В. Вдовенко