"08" серпня 2022 р. Справа № 916/3481/21
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Малярчук І.А.,
при секретарі судового засідання: Арзуманян В.А.,
за участю представників сторін:
позивача: Лапчева Н.В., згідно довіреності №99/2022 від 30.05.2022
відповідача: не з'явився,
розглянувши справу №916/3481/21 за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Златоград" (67571, Одеська обл., Комінтернівський р-н., с. Фонтанка, вул. Урожайна , буд. 10) про стягнення 429852,45грн заборгованості за недовраховану електричну енергію,
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяв, клопотань, процесуальні дії суду:
Позивач позовні вимоги підтримує, в їх обґрунтування зазначає, що 13.07.2020 ним при проведенні перевірки на предмет дотримання відповідачем підпункту 1 пункту 5.5.5, пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку за адресою: м. Одеса, пров. Хвойний 15, було виявлено порушення Правил, а саме: «самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів, за результатами чого складено акт про порушення № 8005702. Також, 13.07.2020 позивачем при проведенні перевірки на предмет дотримання відповідачем Правил роздрібного ринку за адресою: м. Одеса, пров. Хвойний 21, було виявлено порушення Правил, а саме: «самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів, на підставі чого складено акт про порушення № 8005701. Окрім того, 13.07.2020 персоналом АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" при проведенні перевірки на предмет дотримання відповідачем Правил роздрібного ринку за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 4, було виявлено порушення Правил, а саме: «самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів, у зв'язку з чим складено акт про порушення № 8005701. На зазначені об'єкти уповноважених представників АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" допустили мешканці будинків, які представитись відмовились, однак, надали доступ представникам позивача до житлових будівель. Акти №8005701, №8005702, №8005703 було підписано трьома представниками АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", однак, у зв'язку з відмовою представників споживача, що надали доступ до перевірки підписати акти, про що окремо зазначено у акті, дані акти були підписані двома незаінтересованими особами, саме: начальником відділу контроля та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації - Космин Денисом Миколайовичем та головним енергетиком Малиновської районної адміністрації - Середа Н.С. У свою чергу, у актах №8005701, №8005702, №8005703 у розділі «Схема електроживлення споживача» графічно визначено місце (точка) самовільного підключення до відповідних мереж, що передбачено п. 8.2.5 ПРРЕЕ.
Поряд із цим позивач зазначив, що відповідачу було направлене повідомлення про дату засідання комісії на 13.08.2021, рекомендованим листом за вих.№110/03-941, про що свідчать квитанція про поштове відправлення рекомендованого повідомлення № 6502307607988. Однак, у визначену дату споживач на комісію не з'явився, тому, враховуючи вимоги п. 8.2.6 ПРРЕЕ оператор системи розглянув акти про порушення на засіданні комісії, яке відбулося по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, а саме 10.09.2020, та прийняв рішення здійснити розрахунок у відповідності до п.п. 6 п. 8.4.2, за формулою (8) п. 8.4.12 ПРРЕЕ, за період, за яким відповідачем було спожито: по акту № 8005701 - 52178 кВт (142,56 кВт*366 дні) на суму 143284,15 грн; по акту № 8005702 - 52178 кВт (142,56 кВт*366 дні) на суму 143284,15 грн, по акту № 8005703 - 52178 кВт (142,56 кВт*366 дні) на суму 143284,15 грн, що загалом складає - 429 852,45 грн. Рішення комісії стосовно розгляду акту №8005701 було оформлено Протоколом №95/3, рішення комісії стосовно розгляду акту №8005702 було оформлено Протоколом №95/2, рішення комісії стосовно розгляду акту №8005703 було оформлено Протоколом №95/1, на підставі чого були підготовлені рахунки-фактури №8005701, №8005702, №8005703 з терміном оплати суми боргу протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку. Копії протоколів №95/1, №95/2, №95/3 від 10.09.2020, розрахунки обсягів та вартості не облікованої електричної енергії, рахунки-фактури №8005701, №8005702, №8005703 направлені відповідачу рекомендованим листом вих.№ 210 від 17.09.2020, про що свідчить квитанція про поштове відправлення рекомендованого повідомлення №6505905273392 та повторно рекомендованим листом вих.№ 110/03-5515 від 01.12.2020, про що свідчить квитанція про поштове відправлення рекомендованого повідомлення № 6503907809831. Однак, відповідачем вартість недоврахованої електричної енергії не оплачено.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, правом на подання до суду відзиву на позов не скористався, у зв'язку з чим справу розглянуто за наявними в ній матеріалами. Так, відповідач був обізнаний із розглядом судом даної справи, оскільки отримав поштою ухвали суду від 22.11.2021, від 13.12.2021, від 10.01.2022. Ухвали суду від 09.02.2022, 21.02.2022, 16.06.2022 не були вручені відповідачу та повернуті поштою із відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що у відповідності до п.4 ч.6 ст.242 ГПК України підтверджує факт належного повідомлення судом відповідача про розгляд даної справи, дату та час судового засідання. Крім того, судом для відповідача здійснено публікацію на сайті суду про розгляд даної справи.
Ухвалою суду від 22.11.2021 відкрито провадження у справі №916/3481/21, постановлено розглядати справу в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання суду на 13.12.2021 о 14:40.
У судовому засіданні 13.12.2021 оголошено протокольну ухвалу про перерву до 10.01.2022 об 11год.20хв.
У судовому засіданні 10.01.2022 судом оголошено протокольну ухвалу про перерву до 31.01.2022 об 11:00, продовження строку проведення підготовчого провадження за ініціативою суду на 30 днів.
31.01.2022 судове засідання по справі не відбулось з підстав перебування судді Малярчук І.А. на лікарняному з 25.01.2022 по 07.02.2022 та 08.02.2022 у відпустці.
Ухвалою суду від 09.02.2022 призначено підготовче засідання суду на 21.02.2022 о 14год.30хв.
Ухвалою суду від 21.02.2022 закрито підготовче провадження по справі №916/3481/21, призначено справу до розгляду по суті у судовому засіданні на 02.03.2022 о 12год.45хв.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Згідно Указу Президента України №341/2022 від 17.05.2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Ухвалою суду від 16.06.2022 встановлено розумний строк розгляду справи №916/3481/21, призначено розгляд справи по суті на 08.08.2022 об 11:20.
Зміст спірних правовідносин, фактичні обставини справи та докази, на підставі яких судом встановлені обставини справи:
13.07.2020 позивачем проведено перевірку на об'єкті за адресою: м. Одеса, пров. Хвойний, 15, та встановлено порушення відповідачем пп.1 п.5.5.5, п.8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів, за результатами чого складено акт про порушення № 8005702.
Крім того, 13.07.2020 позивач виявив, що за адресою: м. Одеса, пров. Хвойний 21 наявне порушення відповідачем пп.1 п.5.5.5, п.8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів, про що склав відповідний акт № 8005701.
Також 13.07.2020 позивач провів перевірку за адресою: м. Одеса, вул. Маршала Малиновського, 4, та виявив порушення відповідачем пп.1 п.5.5.5, п.8.4.2 ПРРЕЕ, - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів, у зв'язку з чим склав акт про порушення №8005701.
Акти №8005701, №8005702, №8005703 було підписано трьома представниками АТ "ДТЕК Одеські Електромережі", та начальником відділу контроля та моніторингу за станом території району Малиновської районної адміністрації - Космин Денисом Миколайовичем та головним енергетиком Малиновської районної адміністрації - Середа Н.С. Поряд із цим позивачем складено акти від 13.07.2020 про відмову споживача від підпису актів про порушення.
Зі слів позивача, на зазначені об'єкти уповноважених представників АТ "ДТЕК Одеські Електромережі" допустили мешканці будинків, які представитись відмовились, однак, надали доступ представникам позивача до житлових будівель.
Також до актів №8005701, №8005702, №8005703 складено схеми електропостачання споживача.
Нерухоме майно за адресами: м. Одеса, пров. Хвойний, 15, пров. Хвойний, 21 (приватна спільна часткова власність, частка власності 37/50), вул. Маршала Малиновського, 4 (спільна часткова власність, 1/10 частки), належить відповідачу на праві власності, про що свідчать Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 13.07.2020 №№216052819, 216054117, 216052814.
Про дату засідання комісії з розгляду актів про порушення позивач надіслав відповідачу лист від 20.07.2020 №110/03-941, про що свідчать квитанція про поштове відправлення рекомендованого повідомлення № 6502307607988.
Однак, у визначену дату споживач на комісію не з'явився, тому, враховуючи вимоги п. 8.2.6 ПРРЕЕ оператор системи розглянув акти про порушення на засіданні комісії, яке відбулося по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, а саме 10.09.2020, та прийняв рішення здійснити розрахунок у відповідності до п.п. 6 п. 8.4.2, за формулою (8) п. 8.4.12 ПРРЕЕ, за період, за яким відповідачем було спожито: по акту № 8005701 - 52178 кВт (142,56 кВт*366 дні) на суму 143284,15 грн; по акту № 8005702 - 52178 кВт (142,56 кВт*366 дні) на суму 143284,15 грн, по акту № 8005703 - 52178 кВт (142,56 кВт*366 дні) на суму 143284,15 грн, що загалом складає - 429 852,45 грн. Рішення комісії стосовно розгляду акту №8005701 було оформлено Протоколом №95/3, рішення комісії стосовно розгляду акту №8005702 було оформлено Протоколом №95/2, рішення комісії стосовно розгляду акту №8005703 було оформлено Протоколом №95/1, на підставі чого було підготовлені рахунки-фактури №8005701, №8005702, №8005703 з терміном оплати суми боргу протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунку.
Також позивач надіслав відповідачу копії протоколів №95/1, №95/2, №95/3 від 10.09.2020, розрахунки обсягів та вартості не облікованої електричної енергії, рахунки-фактури №8005701, №8005702, №8005703 за супровідними листами від 17.09.2020 №210 (згідно квитанції пошти №6505905273392 від 18.09.2020), від 01.12.2020 №110/03-5515 (квитанція пошти №6503907809831 від 02.12.2020).
Доказів оплати відповідачем нарахованої вартості необлікованої електроенергії або оскарження рішення комісії про її нарахування матеріали справи не містять.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наведені в позові та поясненнях сторін обґрунтування, надавши мотивовану оцінку кожного аргументу щодо наявності підстав для задоволення чи відмови у позові, проаналізувавши нижченаведені норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно ч.1 ст.277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За положеннями ч.ч.1, 2 ст.26 Закону України «Про електроенергетику» споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.
Відповідно до ст.27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є: порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов'язаних з обслуговуванням об'єктів електроенергетики; порушення правил охорони електричних мереж; порушення правил користування енергією; дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об'єктів електроенергетики виконувати свої службові обов'язки; незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов'язків перед енергопостачальниками; припинення або обмеження електропостачання навчального закладу незалежно від форми власності протягом навчального року; невиконання законних вимог національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо подання копій документів, пояснень та іншої інформації; інші правопорушення, передбачені законом.
Згідно пп.1 п.5.5.5. ПРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються. Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (п.8.4.1., пп.6 п.8.4.2. ПРРЕЕ).
Згідно п.8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції, чинній станом на дату складання актів) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Як передбачено п.8.2.6. ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення(п.8.2.7. ПРРЕЕ).
Відповідно до п.8.4.1. ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії); 3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання електромагнітних полів тощо); 4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів); 5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; 6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку; 7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку; 8) використання «штучного нуля», що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів цих засобів вимірювальної техніки (п.8.4.2. ПРРЕЕ).
Згідно п.8.4.7. ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (Wдоб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Відповідно до пп.4 п.8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, виявити яке представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об'єкт (якщо технічну перевірку у період з дати допуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об'єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч.1, 2 ст.73, ч.ч.ч.1, 3 ст.74 ГПК України).
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Отже, як свідчать матеріали справи, відповідачу на праві власності, у т.ч. часткової належать нерухомі об'єкти, розташовані за адресами: м. Одеса, пров. Хвойний, 15, пров. Хвойний, 21 (приватна спільна часткова власність, частка власності 37/50), вул. Маршала Малиновського, 4 (спільна часткова власність, 1/10 частки). Позивачем 13.07.2020 проведено перевірку на вказаних об'єктах та встановлено порушення відповідачем пп.1 п.5.5.5, п.8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, до електричної мережі ОСР, без наявності відповідних договорів. Про виявлені порушення складено акти №8005701, №8005702, №8005703 із дотриманням вимог ПРРЕЕ.
Позивач у належний спосіб вчинив заходи щодо повідомлення відповідача про засідання комісії з розгляду актів про порушення.
Через неявку відповідача на комісію, позивач розглянув акти про порушення на засіданні комісії, яке відбулося по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, а саме 10.09.2020, та прийняв рішення здійснити розрахунки у відповідності до п.п. 6 п. 8.4.2, за формулою (8) п. 8.4.12 ПРРЕЕ, які оформлені протоколами №95/1, №95/2, №95/3 від 10.09.2020. Вказані протоколи, розрахунки до них та рахунки-фактури позивач двічі надсилав відповідачу.
Наразі, до справи не подано доказів оплати відповідачем вартості необліковоної електроенергії або оскарження рішення комісії про її нарахування.
Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача підлягають судом задоволенню у повному обсязі, внаслідок чого стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 429852,45грн заборгованості за недовраховану електричну енергію.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За розгляд даного позову позивач сплатив 6447,79грн судового збору, які підлягають позивачу відшкодуванню за рахунок відповідача у повному обсязі внаслідок повного задоволення судом позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 123, 124, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Задовольнити повністю позов Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Златоград" (67571, Одеська обл., Комінтернівський р-н., с. Фонтанка, вул. Урожайна , буд. 10) про стягнення 429852,45грн заборгованості за недовраховану електричну енергію.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Златоград" (67571, Одеська обл., Комінтернівський р-н., с. Фонтанка, вул. Урожайна , буд. 10, код ЄДРПОУ 32272022) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Одеські електромережі" (65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28Б, код ЄДРПОУ 00131713) 429852 (чотириста двадцять дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят дві) грн 45коп. заборгованості за недовраховану електричну енергію, 6447 (шість тисяч чотириста сорок сім) грн 79 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили згідно зі ст.241 ГПК України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до п.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12 серпня 2022 р.
Суддя І.А. Малярчук