Справа № 177/167/21
2/215/799/22
11 серпня 2022 року Тернівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Камбул М.О.,
при секретарі судового засідання - Таран О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об'єм природного газу,-
Стислий виклад позиції позивача.
04.02.2021 АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об'єм природного газу, в якій просило стягнути з відповідача за період з 30.04.2020 по 30.10.2020 заборгованість за необліковий (донарахований) об'єм природного газу в розмірі 5097,01 грн., заборгованість за проведення комплексу робіт з експертизи ЗВТ та транспортні витрати в розмірі 3740,24 грн., та понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 2270 грн.
Відповідач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . Домоволодіння з опалювальною площею 34,4 м?, та має наступне газове обладнання: плита газова -1, опалювальний прилад 2-контурний - 1.
30.10.2020 за адресою відповідача представниками АТ «Криворіжгаз» було складено акт про порушення №488, відповідно до якого встановлено порушення Кодексу, а саме: порушення корпусу, де встановлена пломба (свинцева) заводу виробника, та відсутня пломба з лівої сторони. Акт підписаний споживачем без зауважень. В п.8 акту про порушення, відповідачу повідомлено, коли відбудеться розгляд акту комісією Оператора ГРМ.
В цей же день, 30.10.2020, у зв'язку з виявленням ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, за ініціативою представників оператора ГРМ, лічильник газу було демонтовано, про що складено акт про демонтаж засобу вимірювальної техніки, який також підписаний відповідачем без зауважень.
Також, складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, позачергову або експертну повірку № 767. Відповідно до п.8 та 9 Протоколу, експертиза буде проводитися в АТ «Криворіжгаз» 04.11.2020 на 10-15 год. Протокол підписаний представниками позивача та відповідачем, без зауважень.
04.11.2020 проведено експертизу лічильника газу, за результатами якої складно акт №523, відповідно до якого зазначені виявлені порушення: «відсутня ліва пластикова пломба-заглушка. Велике калібрувальне колесо - має численні подряпини від дїї стороннього предмету. На корпусі лічильника та корпусі відлікового механізму у місці їх з'єднання наявні подряпини та вм'ятини на пластмасі від проникнення у середину відлікового механізму стороннього предмету для зупинення обліку газу шляхом впливу на калібрувальні колеса. Висновок комісії: дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».
На підставі протоколу №53 від 12.11.2020, за результатами розгляду акту про порушення, на засіданні комісії, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу 974,88 м3 за період з 30.04.2020 по 30.10.2020 (6 місяців) в сумі 5097,01 грн.
У зв'язку з вищевикладеним, враховуючи прийняття рішення комісії про задоволення акту, відповідачу було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 12.11.2020 за період з 30.04.2020 по 30.10.2020 на суму 5097,01 грн.
Після проведення експертизи лічильника газу був складений акт надання послуг від 04.11.2020 про проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника з урахуванням транспортних витрат на загальну суму 3740,24 грн. з урахуванням податку на додану вартість, який був направлений відповідачу, однак оплату не здійснено.
Заяви, клопотання учасників справи.
В судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з'явилася, надавши суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд розглядати справу за її відсутності, проти заочного розгляду справи не заперечує.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, повторно надала суду заяву про відкладення розгляду справу на іншу дату, у зв'язку з оголошеним воєнним станом, та у зв'язку із її знаходженням за межами країни.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікована Україною Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Суд зазначає, що відповідач будучи повідомленою належним чином не з'являється в призначені судові засідання, та неодноразово надає заяви про відкладення розгляду справи без будь-яких доказів поважності причин неявки, тому суд вважає, що неявка відповідача не є перешкодою для розгляду справи.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Криворізького районного суду Дніпропетровської області Строгової Г.Г. від 11.11.2021 справу за позовною заявою АТ «Оператора газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об'єм природного газу передано за підсудністю до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи від 07.12.2021 цивільну справу №177/167/21 було розподілено для розгляду судді Камбул М.О.
Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та призначено розгляд справи по суті на 09-30 год. 04.02.2022, за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
04.02.2022 постановлено ухвалу суду про відкладення розгляду справи на 09-00 год. 11.03.2022, у зв'язку з неявкою відповідача, щодо якої у суду відсутні відомості про вручення їй повідомлення про дату, час і місце розгляду справи.
11.03.2022 справу знято з розгляду до 09-30 год. 04.05.2022, відповідно до рішення зборів судді від 02.03.2022 щодо роботи суду в умовах воєнного стану.
04.05.2022 справу знято з розгляду до 10-00 год. 20.06.2022, відповідно до рішення зборів судді від 02.03.2022 щодо роботи суду в умовах воєнного стану.
Ухвалою суду від 20.06.2022 відкладено розгляд справи на 10-00 год. 11.08.2022, за клопотанням відповідача ОСОБА_1 про відкладення розгляду справу на іншу дату, у зв'язку з оголошеним воєнним станом, та у зв'язку із її знаходженням за межами країни.
Інші процесуальні дії (забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо) не застосовувались.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 є споживачем послуг природного газу, які надаються АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Бізе, 5, зазначене домоволодіння устатковане: плита газова -1, опалювальний прилад 2-контурний - 1.
У домоволодінні АДРЕСА_1 , особи не зареєстровані, відповідач ОСОБА_1 є власником, що підтверджується інформацією про зареєстрованих осіб (а.с. 6).
Відповідно до акту про порушення №488 від 30.10.2020, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення пп.1 п.7 гл.9 розділу 10, Кодексу: «Порушення корпуса, де встановлена пломба (свинцова) завода виробника, та відсутня пломба з лівої сторони» (а.с. 7).
Згідно п.3 акту про порушення №488 від 30.10.2020, покази лічильника (ЗВТ), на дату складання акту: 04613,114 м?.
В п. 8 акту про порушення, ОСОБА_1 було повідомлено, що комісія Оператора ГРМ з розгляду акту буде проводити засідання 12.11.2020 в 15-45 год., та повідомлено щодо місце розгляду комісією. Акт підписаний без зауважень споживача (а.с. 7).
30 жовтня 2020 року представниками АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» здійснено демонтаж лічильника газу Самгаз G4 зав.№2966658, для проведення експертизи про що складено акти №б/н, який підписаний представником позивача та споживачем ОСОБА_1 (а.с. 8).
Відповідно до протоколу № 767 від 30.10.2020, лічильник газу Самгаз G4 зав.№2966658 направлено для проведення експертизи до ДП «Кривбасстандартметрологія», також визначено дату та час проведення експертизи, з яким відповідач ОСОБА_1 була ознайомлена, згідно підпису у протоколі. Стороною відповідальною за доставку ЗВТ на експертизу визначено АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» (а.с. 9).
04.11.2020 у складі комісії визначеної оператором ГРМ, та у присутності представника ДП «Кривбасстандартметрологія» проведено експертизу лічильника газу типу G4, марки Самгаз, зав.№2966658, що підтверджується актом за №523, відповідно до висновків якої при проведенні експертизи виявлено порушення: «відсутня ліва пластикова пломба-заглушка. Велике калібрувальне колесо - має численні подряпини від дїї стороннього предмету. На корпусі лічильника та корпусі відлікового механізму у місці їх з'єднання наявні подряпини та вм'ятини на пластмасі від проникнення у середину відлікового механізму стороннього предмету для зупинення обліку газу шляхом впливу на калібрувальні колеса. Висновок комісії: дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації».
Дані порушення є наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, та призвели до недостовірності показів. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації (а.с. 11).
Відповідно до довідки №254128 ДП «Кривбасстандартметрологія» від 05 листопада 2020 року, встановлено, що лічильник газу Самгаз RS 2001-2LА, зав.№2966658 непридатний, а саме не відповідає вимогам згідно рекомендацій Р-50-071-98 п.6.9.1 при мінімальній витраті похибка перевищує допустиме значення (+3-мінус 6%) та складає мінус 11,18% (а.с.12).
Згідно протоколу № 53 засідання комісії АТ «Криворіжгаз» від 12.11.2020 та реєстру розглянутих адрес до протоколу № 53, розглянуто акт про порушення, прийнято рішення про задоволення акту та виконання нарахування за необлікований об'єм природного газу 974,88 м3 за період з 30.04.2020 по 30.10.2020 (6 місяців) в сумі 5097,01 грн. (а.с. 13-16).
Відповідно до акту-розрахунку від 12.11.2020 не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості члени комісії на підставі акту про порушення №488 від 30.10.2020, до споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , з приводу виявлених порушень, а саме несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, розраховано не облікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу і його вартість у розмірі 5097,01 грн. за період з 30.04.2020 по 30.10.2020, який складений головою комісії та членами комісії та затвердженого підписами (а.с. 17).
01.12.2020 позивачем було направлено відповідачу рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу на суму 5097,01 грн. (а.с. 18-20).
Згідно з актом здачі-приймання робіт (надання послуг) №70009805 від 04.11.2020, вартість експертизи лічильника №2966658 становить 3740,24 грн. (а.с. 21), з яких: проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного в розмірі 2218,20 грн., послуги автотранспорту (26,6 км) в розмірі 1522,04 грн.
13.11.2020 за вих.№50102.4.1-Сл-25005-1120, позивачем на адресу відповідача направлено листа із зазначенням необхідності сплати вартості витрат пов'язаних з експертизою лічильника газу, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 21-23), але на час подання позову до суду, відповідач суму боргу не сплатила.
Судом не було відхилено жодного доказу наданого сторонами.
Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, визнавши їх достатніми для вирішення справи, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечувати безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу, визначає Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015.
Відповідно до вимог п. 25 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, побутовий споживач несе відповідальність за: несвоєчасне та/або не в повному обсязі внесення плати за надані послуги з газопостачання; відмову в доступі до об'єкта споживача представникам постачальника для виконання ними функцій, передбачених цими Правилами та договором; порушення інших вимог цих Правил.
Відповідно до п.1 ст. 1 вказаного Закону, оператор газорозподільної системи - це суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пп.17); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (пп.23); ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), послуг установки LNG (пп.33); розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу (пп.3); споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пп.37); суб'єкт ринку природного газу - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач (пп.39).
За приписами статті 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
Судом встановлено, що згідно постанови НКРЕКП №1274 від 16.04.2015 ПАТ «Криворіжгаз» (правонаступником якої є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») наділене правом провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території м. Кривий Ріг та Криворізького району Дніпропетровської області (крім житлового масиву Інгулець Інгулецького району в м. Кривий Ріг) в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності та користуванні підприємства.
В Кодексі газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015, зазначено, що оператор газорозподільної системи (далі Оператор ГРМ) це суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Отже, позивач ПАТ «Криворіжгаз» (правонаступником якої є АТ «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз») є газорозподільним підприємством оператором газорозподільної системи в розумінні п.п.3 п.1 розділу І Кодексу газорозподільних систем.
06.11.2015, набрали чинності Правила постачання природного газу, затверджені Постановою НКРЕКП № 2496, які регулюють відносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.
Відповідно до п. 2 розділу 3 Правил постачання природного газу, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.
Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
В п. 7 гл. 3 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договорі розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку Оператора ГРМ та/або документальне підтверджене споживання природного газу.
Так, судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачем природного газу, який постачає позивач за вказаною адресою.
Згідно частини 1 та пунктів 2, 7 частини 2 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу та несанкціоноване втручання в роботу газової інфраструктури.
Відповідно до п.п.3 п.1 гл. 2 розділу 11 Кодексу до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п.4 гл.1 розділу 1 Кодексу, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно п.8 гл.9 розділу 10 Кодексу визначено, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (особи, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
Так, актом експертизи лічильника газу та пломб №523 від 04.11.2020 та довідкою № 254128 від 05.11.2020, встановлено, що проведено експертизу, за висновками якої було встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу Самгаз RS 2001-2LА, зав.№2966658, який був встановлений за адресою відповідача, лічильник є непридатним до експлуатації, а саме не відповідає вимогам згідно рекомендацій Р-50-071-98 п.6.9.1 при мінімальній витраті похибка перевищує допустиме значення (+3-мінус 6%) та складає мінус 11,18% (а.с. 11-12).
Відповідно до п. 2 гл. 6 Розділу Х Кодексу ГРС, протягом експлуатації комерційного БОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії: контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу); перевірку комерційного БОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт, тобто, відповідно до Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, за ініціативою представників оператора ГРМ, лічильник газу може бути демонтовано для проведення експертизи
Згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається Акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
За результатами розгляду Акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією Акту про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акту-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Згідно підпункту 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті», затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 619, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі в таких випадках: у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника.
За змістом пунктів 3.2.-3.3 Положення, у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації.
Залежно від результатів експертизи до Акта експертизи додається довідка про непридатність засобу вимірювальної техніки або свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки згідно з ДСТУ 2708-99.
Таким чином, судом встановлено, що представниками позивача були проведені всі дії відповідно до норм чинного законодавства, тому оскільки лічильник газу, який був демонтований за адресою відповідача за результатами проведеної експертизи визнаний таким, що зазнав несанкціонованого втручання в його роботу та є непридатним до експлуатації суд вважає, що існують правові підстави для задоволення вимог щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь позивача вартості витрат на проведення експертизи лічильника в розмірі 3740,24 грн., з них: за проведення комплексу робіт з експертизи побутового газового лічильника мембранного та роторного у розмірі 2218,20 грн., за транспортні витрати у розмірі 1522,04 грн.
Щодо позовних вимог про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об'єм природного газу, слід зазначити наступне.
За п.3 ч.2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов'язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Так, згідно акту №488 від 30.10.2020, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення пп.1 п.7 гл.9 розділу 10 Кодексу: «Порушення корпуса, де встановлена пломба (свинцова) завода виробника, та відсутня пломба з лівої сторони», який підписаний споживачем ОСОБА_1 без зауважень (а.с. 7).
Відповідно до пункту 2 частини 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газопостачання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Оскільки рішення комісії про задоволення акту було прийнято у листопаді 2020 року, відповідачем було виставлено рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 30.04.2020 по 30.10.2020 на суму 5097,01 грн., тому позивачем вірно здійснено розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу, з урахуванням того, що фактично сплачений об'єм природного газу протягом періоду порушення складав 100,18 м3 (а.с. 17).
Так, дослідивши письмові докази, проаналізувавши їх сукупність між собою, суд вважає, що акт про порушення було складено з дотриманням вимог Кодексу газорозподільних систем та факт несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, а саме відсутністю лівої пластикової пломби-заглушки, наявність чисельних подряпин від дїї стороннього предмету на великому калібрувальному колесі, що призвело до недостовірності показів лічильника газу підтверджено належними доказами, що дало можливість споживачу частково безобліково користуватись газом, тому суд вважає, що існують правові підстави для задоволення позову.
В добровільному порядку відповідач наявну заборгованість не погашаєь.
З'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд приходить до висновку про порушення майнових прав позивача та необхідність їх захисту в судовому порядку.
Оскільки відповідач порушила Кодекс газорозподільних систем, а саме несанкціоновано втрутилася в роботу лічильника газу (ЗВТ), суд вважає необхідним позов задовольнити, стягнути ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість в розмірі 5097,01 грн.
Відповідно до п.1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються у разі задоволення позову на відповідача, тому слід стягнути з відповідача 2270 грн. судового збору, який сплачений позивачем при подачі позову (а.с. 4).
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про ринок природного газу», Кодексу ГРМ, ст. 11, 15, 16, 264, 509, 526, 527, 530, 610, 625, 714 ЦК України, ст.ст.12, 19, 43, 49, 81, 133, 141, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позов Акціонерного товариства «Оператора газорозподільної системи «Криворіжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за необліковий (донарахований) об'єм природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу за період 30.04.2020 по 30.10.2020 в розмірі 5097,01 грн., витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем та витрати пов'язані з експертизою в розмірі 3740,24 грн., всього у розмірі 8837,25 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз» 2270 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до п.3 розділу XII «Прикінцевих положень» ЦПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Повний текст рішення складено та підписано 11 серпня 2022 року.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Криворіжгаз», код ЄДРПОУ 03341397, місцезнаходження за адресою: 50051, м.Кривий Ріг, пр. Металургів, 1.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , власник: АДРЕСА_3 .
Суддя: