справа № 208/2982/22
№ провадження 3/208/1541/22
09 серпня 2022 р. м. Кам'янське
Суддя Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області Івченко Т.П., розглянувши матеріали адміністративних справ про адміністративні правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України, ID - карта № НОМЕР_1 видана 09.07.2016 року органом видачі, центр № 1222, за скоєння адміністративних правопорушень, передбачених ст. 173 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 082426 від 20 червня 2022 року та ч.1 ст. 173-2 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405524 від 20.06.2022 року, -
встановив:
В провадженні Заводського районного суду м. Дніпродзержинська перебувають дві адміністративні справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 082426 від 20 червня 2022 року справа № 208/2982/22 провадження № 3/208/1541/22 та ч.1 ст. 173-2 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405524 від 20.06.2022 року справа № 208/3007/22 провадження № 3/208/1565/22.
Згідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 082426 від 20 червня 2022 року слідує, що 20 червня 2022 року о 09.30 годині ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, знаходився в громадському місці в під'їзду будинку АДРЕСА_3 , образливо висловлювався нецензурною лайкою в бік сусіда, громадянина ОСОБА_2 , чим порушив громадський порядок та спокій громадян, вчинивши адміністративне правопорушення - дрібне хуліганство, за яке передбачена відповідальність за ст. 173 КУпАП, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405524 від 20.06.2022 року слідує, що 20.06.2022 року приблизно о 16:20 годині знаходячись за місцем свого мешкання, за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, вчинив, домашнє насилля відносно своєї співмешканки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме умисні дії фізичного та психологічного характеру, що полягають у висловленні нецензурною лайкою у бік потерпілої, та фізичний погрозах, в наслідок чого могло бути заподіяна шкода фізичному і психологічному здоров'ю потерпілої, за що передбачена відповідальність ч.2 ст.173-2 КУпАП
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП якщо особа, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року і Протоколи 1,2,4,7,11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права.
Згідно практики Європейського Суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п. 21-22 рішення у справі Надточій проти України». П.33 рішення у справі «Гурепка проти України»).
Враховуючи наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, приходжу до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.
Відповідно до ч.1 ст.334 КПК України, матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими ст.217 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
З огляду на те, що ОСОБА_1 обвинувачується у вчиненні декілька правопорушень, суддя вважає необхідним об'єднання справ про адміністративне правопорушення відносно однієї і тієї ж особи, в одне провадження для спільного розгляду.
Керуючись ст. 36 КУпАП, ст.334 КПК України, -
постановив:
Об'єднати в одне провадження адміністративні справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 :
справу № 208/2982/22 провадження № 3/208/1541/22 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 082426 від 20 червня 2022 року
зі справою № 208/3007/22 провадження № 3/208/1565/22 у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 405524 від 20.06.2022 року.
Присвоїти провадженням, єдиний номер справи 208/2982/22.
Справи було призначено до розгляду на 09 серпня 2022 року о 09:30 годині.
В судове засідання викликались: особа, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , потерпіла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та свідок ОСОБА_2 .
Суддя Т.П. Івченко