пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
09 серпня 2022 року Справа № 903/63/21
за позовом Заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Державне підприємство "Старовижівське лісове господарство"
до відповідачів:
1) Сереховичівської сільської ради,
2) Ковельської районної державної адміністрації,
3) Головного управління Держгеокадастру у Волинській області
про визнання незаконними та скасування розпоряджень, наказу; скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з одночасним припиненням речових прав, державної реєстрації
Суддя Шум М.С.
Секретар судового засідання Харкевич О.О.
За участю представників сторін:
від Волинської обласної прокуратури: Бородчук О.В., прокурор
від позивача: Савчук Г.Р.,
від відповідача 1: н/з,
від відповідача 2: н/з,
від відповідача 3: Ковальчук О.В.,
від третьої особи на стороні позивача: н/з.
Встановив: заступник керівника Волинської обласної прокуратури звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України до Сереховичівської сільської ради, Старовижівської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Старовижівської районної державної адміністрації від 26.12.2013 №318 "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній власності за межами населених пунктів на території Старовижівського району" в частині затвердження такої документації щодо земельної ділянки площею 18,5818 га з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016;
- визнати незаконним та скасувати п. 175 додатку до розпорядження першого заступника голови Старовижівської районної адміністрації від 26.10.2016 № 351 "Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.12.2013 №318";
- визнати незаконним та скасувати п. 56 додатку до наказу Головного управління Держгеокадастру у Волинській області від 21.12.2018 № 3-1358/15-18-СГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" щодо передачі земельної ділянки площею 18,5818 га з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016 у комунальну власність Сереховичівської сільської ради;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою площею 18,5818 га, кадастровий номер 0725086000:03:000:0016 шляхом скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі;
- усунути перешкоди у здійсненні Кабінетом Міністрів України права розпорядження земельною ділянкою шляхом скасування рішення державного реєстратора Рожищенської районної державної адміністрації Семенюк Н.В. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 07.10.2019, індексний номер: 49048782, яким проведено державну реєстрацію за Сереховичівською сільською радою права комунальної власності на земельну ділянку площею 18,5818 га з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з одночасним припиненням речових прав Сереховичівської сільської ради, а саме: права власності - комунальна на земельну ділянку площею 18,5818 га з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016 та цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ухвалою суду від 16.12.2022 заяву заступника керівника обласної прокуратури від 13.12.2021 №15-2288вих-21 про забезпечення позову задоволено. Забезпечено позов у справі №903/63/21 шляхом: Заборонити Сереховичівській сільській раді вчиняти дії щодо розгляду питань про надання дозволів на виготовлення та затвердження землевпорядної документації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016 площею 18,5818 га, що розташована на території Сереховичівської сільської ради Ковельського району в тому числі заборонити вчиняти дії щодо поділу цієї земельної ділянки, приймати рішення про надання дозволу на виготовлення проектів поділу, інших документацій із землеустрою, їх затвердження та передання у власність чи користування або оренду, виставляти на земельні торги до набрання законної сили рішенням, яке буде ухвалено судом по суті розгляду позовної заяви; Заборонити будь-яким суб'єктам державної реєстрації (державним реєстраторам, нотаріусам усіх нотаріальних округів та іншим суб'єктам) проводити реєстраційні дії із земельною ділянкою з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016 площею 18, 5818 га, що розташована на території Сереховичівської сільської ради Ковельського району до набрання законної сили рішення у даній справі.
Зупинено провадження у справі до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №359/3373/16-ц.
Ухвалою суду від 15.07.2022 провадження у справі №903/63/21 поновлено. Розгляд справи в підготовчому засіданні призначено на 09.08.2022 на 12:00 год.
08.08.2022 від представника позивача у справі на адресу суду надійшли пояснення щодо клопотання Волинської обласної прокуратури про заміну Кабінету Міністрів України
на Волинську обласну державну адміністрацію у справі №903/63/21.
Від представника Державного підприємства "Старовижівське лісове господарство" 09.08.2022 на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника підприємства.
Листами від 28.07.2022 та від 29.07.2022 прокурор звернувся до суду із заявою про зміну предмету спору та заміну позивача у справі - Кабінету Міністрів України його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією у зв'язку із змінами в законодавстві, що стосуються повноважень Кабінету Міністрів України щодо розпорядження земельними ділянками
Представник прокуратури в судовому засіданні 09.08.2022 заяву про зміну предмету спору та заяву про заміну позивача у справі підтримав просив суд її задовольнити.
В судовому засіданні 09.08.2022 представник КМУ зазначив, що у випадку задоволення заяви прокурора, виникатимуть підстави для залучення Кабінету Міністрів України до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Щодо заяви Волинської обласної прокуратури про зміну предмету спору у справі, суд зазначає наступне:
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ГПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п'ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог;4) пред'явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Права володіння, користування та розпорядження майном належить власнику майна (ч. 1 ст. 317 ЦК України), незалежно від того, є він фактичним володільцем чи ні.
Суд зауважує, що прокурор не змінює підстав позову, оскільки обставини, на яких ґрунтується вимога, зокрема, обставини набуття Сереховичівською сільською радою у власність спірної землі шляхом прийняття низки рішень органами державної влади та місцевого самоврядування, державної реєтрацїї тощо, залишаються незмінними.
З огляду на зазначене вище, суд задовольняє заяву Волинської обласної прокуратури про зміну предмету спору у справі та здійснення подальшого розгляду справи виходячи із наступної позовної вимоги, а саме:
1. Витребувати у власність держави в особі Волинської обласної державної адміністрації з незаконного володіння Сереховичівської сільської ради земельну ділянку з кадастровим номером 0725086000:03:000:0016, площею 18,5818 га.
2. Судовий збір стягнути з відповідача - Сереховичівською сільською радою на користь Волинської обласної прокуратури в сумі 2 481,00 грн.
Щодо заяви прокурора про заміну позивача у справі, суд зауважує наступне.
Відповідно до ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Підставою процесуального правонаступництва є наступництво в матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони, зокрема, внаслідок смерті, припинення юридичної особи шляхом реорганізації, заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, заміни особи у відносинах, зі спірних чи встановлених судом правовідносин майнового характеру. При процесуальному правонаступництві всі процесуальні дії, виконані попередником, є обов'язковими для правонаступника.
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов'язки одного із суб'єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не приймала участі у цьому процесі.
Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Згідно ч. 8 ст. 122 Земельного кодексу України, Кабінет Міністрів України передає земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування, які не вхоЗгідно п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); оборони; природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.
Таким чином, земельні ділянки лісогосподарського призначення віднесені до земель державної форми власності.
Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що на даний час Волинська обласна державна адміністрація є розпорядником земель лісогосподарського призначення, в тому числі, щодо вилучення земельних ділянок вказаної категорії, суд дійшов висннаявність підставовку про задоволення клопотання Волинської обласної прокуратури та заміну позивача Кабінету Міністрів України його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією.
Водночас, відповідно до ст. 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу.
В даному випадку, приймаючи до уваги визначену вище процесуальну дію, суд за власної ініціативи вважає за необхідне в порядку, визначеному ст. 50 ГПК України, залучити до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст. 216 ГПК України, суд відкладає розгляд справи у випадках та з підстав, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 202 ГПК України, суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з підстав, зокрема, першої неявки в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними, необхідності витребування нових доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ГПК України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Водночас, у зв'язку з неможливістю вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 ГПК України, враховуючи заявлене клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, у зв'язку з необхідністю визначення всіх істотних обставин справи, які підлягають встановленню, встановлення відповідних доказів та з метою забезпечення можливості реалізації сторонами процесуальних засобів захисту своїх прав та інтересів, дотримання засад рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальності в судочинстві, з метою всебічного та об'єктивного вирішення спору у справі, господарський суд приходить до висновку про наявність підстав для відкладення розгляду справи в судовому засіданні на інший день та час.
Керуючись ст.ст. 50, 52, 120, 177, 182, 183, 202, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Заяву Волинської обласної прокуратури про заміну позивача у справі його правонаступником задовольнити.
2. Замінити позивача Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008) його правонаступником Волинською обласною державною адміністрацією (Київський майдан, 9, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 13366926).
3. Залучити до участі в справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Кабінет Міністрів України (вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008).
4. Зобов'язати Волинську обласну прокуратуру направити на адресу Волинської обласної державної адміністрації (м. Луцьк, Київський майдан, 9) позовну заяву із доданими документами.
5. Розгляд справи в підготовчому засіданні відкласти на "06" вересня 2022 р. на 11:50 год.
Відповідно до ст. 255 Господарського процесуального кодексу України, ухвала про заміну чи відмову у заміні сторони у справі (процесуальне правонаступництво) або сторони виконавчого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку.
З врахуванням положень ст.ст. 253, 256, 257 ГПК України, апеляційна скарга на дану ухвалу суду у її відповідній частині може бути подана до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала підписана 09.08.2022
Суддя М. С. Шум