Постанова від 10.08.2022 по справі 723/2409/22

Сторожинецький районний суд Чернівецької області

Справа № 723/2409/22

Провадження № 3/723/3056/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2022 року м.Сторожинець

Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Бужора В.Т. розглянувши матеріали, якi надiйшли від управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції національної поліції України, про притягнення до адмiнiстративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , місце роботи - Департамет стратегічних розслідувань ГУНП в Чернівецькій області, за ст.130 ч.1 КУпАП України,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу серії ААД №247134 від 18 липня 2022 року, 18.07.2022 року о 00 год. 35 хв. в с. Заволока по вул. Головній Чернівецького району, водій ОСОБА_1 керував автомобілем марки « Volkswagen Passat», номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alkotest Drager 7510, Тест № 298. Від керування транспортним засобом відсторонений, чим порушив вимоги ст.130 ч.1 КупАП та вимоги п.2.9 а ПДР.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак його представник адвокат Іванюк О.О. направив до суду письмове заперечення про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 130 ч. 1 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Під час розгляду справи було досліджено протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №247134 від 18 липня 2022 року, письмові додатки до нього, а також було відтворено технічний запис події, зафіксований на диску, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення.

За наслідками розгляду справи вважаю, що працівниками поліції не було дотримано вимог статті 266 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції № 1376 від 06 листопада 2015 року, а також «Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських припаратів, що знижують увагу та швидкість реакції і проведення такого огляду» затверджений постановою КМУ №1103 від 17.12.2008 року, з огляду на наступне.

Завданням кодексу про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України.

Ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог ст.. 266 КУпАП статті, вважається недійсним.

Стаття 268 КУпАП містить перелік прав особи, яка притягається до відповідальності. Натомість, з долученого до матеріалів адміністративної справи відеозапису не вбачається проведення поліцейськими процедури роз'яснення ОСОБА_1 його прав та обов'язків.

Пункт 5 розділу II Інструкції передбачає, що перед проведенням огляду на стан сп'яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду па стан сп'яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

Відповідно до п. 2 та п. З Розділу І Інструкції - огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженою підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.

Відсутність ознак сп'яніння та не повідомлення їх водію, свідчать про відсутність підстав для відсторонення водія від керування транспортним засобом та проведення огляду на стан сп'яніння, чим порушено ч. 1 ст. 266 КУпАП та п. 2 Розділу І Інструкції.

Аналізуючи доданий відеозапис до матеріалів адміністративної справи можна дійти висновку про допущення уповноваженими особами Національної поліції наступних порушень проведення огляду на стан сп'яніння:

ОСОБА_1 не було повідомлено про наявність в нього ознак сп'яніння, як зазначено в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням технічних засобів, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення координації рухів, тремтіння пальців рук. При цьому, на відео не зафіксовано жодної з наведених ознак.

ОСОБА_1 не було роз'яснено про порядок застосування спеціальною технічного засобу за допомогою якого проводився огляд на стан сп'яніння Аlcotest Drager 7510. Наведе знаходить своє відображення у відеозаписі долученому до матеріалів адміністративної справи, де чітко зафіксовано, що лише з 6-ої спроби працівникам поліції вдалося отримати результат.

Після проходження огляду, працівниками поліції не було оголошено ОСОБА_1 результати тестування, в його присутності не роздруковано результати і тесту та не ознайомлено ОСОБА_1 зі змістом чеку Aleotest Drager 7510 та не запропоновано йому розписатися в чеку про результати вимірювання проведеного із застосуванням Aleotest Drager 7510. Працівниками поліції не було з'ясовано чи погоджується ОСОБА_1 із результатом огляду, не роз'яснено його права та обов'язки та не було запропоновано пройти йому такий огляд у медичному закладі.

Також, частиною 2 ст.8 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» №1314-V11 від 05.06.2014 (далі - Закон-1314) визначено, що експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології, здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.

Згідно з положенням п.4 розділу II Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена спільним наказом МВС/МОЗ №1452/735 від 09.11.2015. огляд на стан сп'яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу.

Експлуатаційним документом на газоаналізатори Drager Alcotcsi 7510 OIML с його Настанови (інструкція) з експлуатації, якою визначено умови використання зазначеного приладу, та Технічне керівництво до Drager Alcotesi 7510 OIML.

Розділом «Для Вашої безпеки» Настанови з експлуатації газоаналізатора Drager Alcotesi 7510 OIML встановлено: «Строго дотримуйтесь вказівок Настанови з експлуатації. При використанні приладу необхідно повністю розуміти наведені інструкції та строго їх дотримуватися».

Настановою з експлуатації газоаналізатора Drager Aleotest 7510 OlМІ. визначено, що умовою правильної роботи приладу є суворе дотримання вимог експлуатації.

Відповідно до Керівництва з експлуатації / Інструкції з використання Drager Alcotesi 7510, інтервал технічного обслуговування даного виду газоаналізаторів для операції «градуювання» встановлений строком па 6 місяців. Збільшення інтервалу градуювання, наприклад до одного року, с можливим. Обов'язкова умова : Аналіз даних датчиків та інших заходів забезпечення якості здійснюється 7 відділом обслуговування компанії «Drager Safety».

Як вбачається з «чеку Драгера» № 298 від 18.07.2022 року, останнє градуювання спеціального технічного приладу газоаналізатора Drager Alcolcsi 7510 ОІМІ. серійний заводський №ARLM-04I7 було здійснено 02.08.2021 року.

Таким чином, здійснення вимірювання щодо ОСОБА_1 було здійснено 18 липня 2022 року із застосуванням газоаналізатора Drager Alcotest 7510 , який не пройшов обов'язкову процедуру «Градуювання» після перебігу шести місяців з часу останнього «Градуювання», тобто з 02.08.202I року, що виключає його придатність для проведення вимірювання та достовірність одержаних із його застосуванням результатів.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Таким чином, встановлені під час розгляду справи обставини не підтверджують достовірність викладених у протоколі даних про обставини правопорушення. Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Враховуючи принцип презумпції невинуватості, відповідно до якого всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, приходжу до висновку, що поданими до суду матеріалами не доведено керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а тому в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 130, п. 1 ст. 247, ст.ст. 1, 9, 23, 34, 221, 249, 251, 252, 276, 277, 279, 280, 284 КУпАП України, І, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справi про адмiнiстративне правопорушення передбачене ст.130 ч.1 КУпАП України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , закрити в зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: