Справа № 147/357/22
Провадження № 3/147/286/22
11 серпня 2022 року смт Тростянець
Суддя Тростянецького районного суду Вінницької області Натальчук О.А., розглянувши матеріали, що надійшли з СПД №1 Відділення поліції №2 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.130 КУпАП,
В провадження судді Тростянецького районного суду Вінницької області Натальчук О.А. з відділення поліції №2 Гайсинського районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області 27.06.2022 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №242356 від 28.04.2022 вбачається, що 28.04.2022 о 14 год. 08 хв. в смт Тиврів по вул. Тиверській, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: тремтіння пальців рук, порушення мови, зіниці очей не реагують на світло. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Згідно протоколу дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.130 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно п.1 ч.1 ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до ст.276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Таким чином, аналізом положень ст.276 КУпАП встановлено, що для розгляду справи про правопорушення, допущені в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачені ст.130 КУпАП, передбачена виключна підсудність - за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до визначеного ст.8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма узгоджується з положеннями ст.6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.
Право визначення суду, у якому розглядається справа, згідно зі ст.257 КУпАП надано органу (посадовій особі), уповноваженому складати протокол, на що вказує і Пленум Верховного Суду України у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст.276 КУпАП» від 11 червня 2004 року за №11.
Так із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №242356 від 28.04.2022 вбачається, що 28.04.2022 о 14 год. 08 хв. в смт Тиврів по вул. Тиверській, водій ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 2101, д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння.
Також сам протокол складено за адресою: смт.Тиврів, вул. Тиверська.
Відтак, адресою вчинення ОСОБА_1 правопорушення є смт Тиврів, що територіально відноситься до Тиврівського районного суду Вінницької області.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015р. за №1-11/2015 "У справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення" положення частини першої статті 276 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яке передбачає, що "справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення", в аспекті порушеного у конституційному поданні питання необхідно розуміти так, що використане в ньому словосполучення "за місцем його вчинення" визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Юрисдикція Тростянецького районного суду Вінницької області не поширюється на адміністративно-територіальну одиницю - Тиврівського районного суду Вінницької області.
Таким чином, СПД №1 Відділення поліції №2 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області як органом, уповноваженим законом на складання адміністративного протоколу, було помилково передано протокол про адміністративне правопорушення на розгляд до Тростянецького районного суду Вінницької області.
З огляду на те, що Тростянецького районного суду Вінницької області позбавлений права самостійно визначати підсудність іншому суду та можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та свідчитиме про порушення ст. ст. 257, 276 КУпАП, рішень відповідних органів про зміну підсудності даної справи матеріали справи не містять, протокол підлягає поверненню органу, що його склав, для дооформлення, а саме: вирішення питання про направлення для розгляду за підсудністю до належного суду відповідно до ст. 276 КУпАП, за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 276 КУпАП, -
постановив:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 130 КУпАП - повернути до СПД №1 Відділення поліції №2 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для вирішення питання про направлення до належного суду для розгляду за підсудністю, відповідно до вимог ст. 276 КУпАП за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Постанова суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.А. Натальчук