Справа № 527/1272/22
провадження 2-о/527/37/22
11 серпня 2022 року м. Глобине
Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Свістєльнік Ю.М.,
за участю секретаря судового засідання - Проценко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Глобинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту смерті особи,-
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту смерті особи. В своїй заяві зазначила, що є внутрішньо переміщеною особою у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації з міста Ізюм Харківської області та наразі фактично проживає у Глобинській громаді, у с. Радалівка, Кременчуцького району Полтавської області. Вона перебуває у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її чоловік - ОСОБА_2 , виражаючи свою активну громадянську позицію, з 22 березня 2022 року почав займатися волонтерством і почав збирати і розвозити гуманітарну допомогу. 16 квітня 2022 року заявниці стало відомо, що чоловік загинув внаслідок обстрілу російськими солдатами автомобіля, в якому він перебував біля села Співаківка Ізюмського району Харківської області під час спроби евакуації місцевого населення. 17 квітня 2022 року був похований у с. Співаківка Ізюмського району Харківської області. Про такий факт її сповістив товариш, з яким чоловік займався волонтерством ОСОБА_3 , який зараз мешкає або у м. Дніпро, або у м. Харків, залежно від своєї волонтерської діяльності. Оскільки він не мешкає постійно в Полтавській області, правоохоронні органи не змогли його опитати. Свідком події також був ОСОБА_4 , який на даний час проживає у с. Радалівка Кременчуцького району Полтавської області.
Вказала, що ОСОБА_3 та декілька місцевих жителів поховали її чоловіка у с.Співаківка (Оскільська територіальна громада) Ізюмського району Харківської області. Вивезти його тіло в безпечне місце для надання медичного висновку щодо факту смерті та поховання було неможливо через постійні бойові дії.
Про зазначені події 01 травня 2022 року нею було повідомлено правоохоронні органи, про що свідчить Витяг з ЄДРС, та за наявною у неї інформацією кримінальне провадження наразі передали до відділу СБУ Харківської області 28 травня 2022 року.
Враховуючи факт трагічної смерті її чоловіка, а також те, що Ізюмський район Харківської області є зоною активних бойових дій, зафіксувати належним чином факт смерті медичними або реєстраційними документами, так само як із будь-якими іншими документами, виданими уповноваженими на те органами, заявниця не має і не мала можливості, а отже не може отримати свідоцтво про смерть чоловіка в силу закону, оскільки не може подати документи, визначені ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Вказала, що встановлення факту смерті необхідно для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 .
Посилаючись на викладене, заявниця просила встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання заявниця та її представник не з'явилися, представник заявника подав до суду заяву в якій прохала справу розглядати без участі представника заявника та заявника, вказала, що заяву підтримують в повному обсязі та прохали її задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, подала до суду заяву, в якій просила справу розглядати за її відсутності, питання задоволення заяви відносять на розгляд суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази та давши їм належну оцінку, суд встановив наступне.
В судовому засіданні встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 05.04.2022 року №1607-5000740635 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, згідно якої зареєстроване місце її проживання є АДРЕСА_1 , а фактичним місцем проживання (перебування): АДРЕСА_2 .
Як встановлено судом, заявниця ОСОБА_1 є громадянкою України, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її чоловіком є ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб.
Як вказано самою заявницею та підтверджено наданими поясненнями свідка ОСОБА_3 , ОСОБА_2 . помер16.04.2022 року у с. Співаківка Ізюмського району Харківської області.
Крім того, заявницею вказано, що про зазначені події 01 травня 2022 року нею було повідомлено правоохоронні органи, про що свідчить Витяг з ЄДРС, та за наявною у неї інформацією кримінальне провадження наразі передали до відділу СБУ Харківської області 28 травня 2022 року.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи, зокрема, на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь в справі. Кожна сторона, згідно ст.12 ЦПК України, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У ч.ч. 1, 4 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» зазначено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі:
1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті;
2) встановлення у судовому порядку факту смерті;
3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Згідно із статтею 3 КПК України близькі родичі та члени сім'ї - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Відповідно до роз'яснень п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
У відповідності з ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України, державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне заявниці для державної реєстрації смерті її матері та отримання свідоцтва про смерть.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті в певний час.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 315 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Глобинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту смерті особи - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Співаківка Ізюмського району Харківської області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_1 );
Представник заявника: адвокат Захарова Христина Юріївна (місце знаходження: 36000, м. Полтава, вул. Раїси Кириченко, 1);
Заінтересована особа: Глобинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) (Полтавська область, Кременчуцький район, м. Глобине, вул. Центральна, 212, код ЄДРПОУ 22547880).
Суддя Ю. М. Свістєльнік