Рішення від 09.08.2022 по справі 939/736/22

Справа № 939/736/22

РІШЕННЯ

Іменем України

09 серпня 2022 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючої судді - Герасименко М.М.,

за участі секретаря - Рассказової М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Бородянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2022 року заявник звернулася до суду з вказаною заявою, яка мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Енергодар Запорізької області, в неї (заявниці) народилася дитина ОСОБА_2 . Батько дитини записаний відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України зі слів матері. Оскільки свідоцтво про народження дитини видане органами на непідконтрольній Україні території, Бородянський відділ ДРАЦС у Бучанському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ) відмовив їй (заявниці) у проведенні державної реєстрації народження дитини. Враховуючи наведене, просила встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статі ОСОБА_2 , яка народилася в м. Енергодар Василівського району Запорізької області, матір'ю якої є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Садове Токмацького району Запорізької області, батьком дитини, відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, ОСОБА_3 .

Заявниця ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, відповідно до заяви просила розглянути справу без її участі, заяву підтримала та просила її задовольнити.

Заінтересована особа Бородянський відділ ДРАЦС у Бучанському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ) свого представника в судове засідання не направив, надіслав заяву, у якій просив розглядати справу без їхньої присутності.

Суд, вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи, аналізуючи та оцінюючи надані докази, приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до копії паспорта громадянина України (орган, що видав 2329) та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Садове Токмацького району Запорізької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 4, 5).

ІНФОРМАЦІЯ_1 об 11 годині 30 хвилин у ОСОБА_1 народилася дівчинка, що підтверджується копією виписки про новонародженого, виданої Комунальним некомерційним підприємством «Спеціалізована медична санітарна частина» Енергодарської міської ради Запорізької області (а.с. 14).

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 10 червня 2022 року Кам'янсько-Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Василівському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Енергодар Василівського району Запорізької області; батьки: мати - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_3 (а.с. 7).

Відповідно до інформаційної довідки про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України № 20 від 10 червня 2022 року, ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Енергодар Василівського району Запорізької області, актовий запис про народження № 85, складений 10 червня 2022 року Кам'янсько-Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Василівському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро). Мати дитини - ОСОБА_1 , громадянка України, батько дитини - ОСОБА_3 , громадянин України. Відомості про батька дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (а.с. 8).

Вказана інформаційна довідка видана замість витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян встановленого зразка в зв'язку з тимчасовим блокуванням ДП «НАІС» доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян з причин оголошення військового стану в країні (а.с. 8).

Згідно Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року (із змінами та доповненнями), станом на день народження ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , м. Енергодар Василівського району Запорізької області входило до переліку вказаних громад (Енергодарська міська територіальна громада Василівського району Запорізької області).

З копії довідки № 3226-7001396276 від 04 серпня 2022 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Садове Токмацького району Запорізької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 (а.с. 9).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «"Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово окупованою територією визначається: 1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

За правилами ст. 1, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий цими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків; у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Водночас, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах проти Туреччини ("Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), a також Республіки Молдови та Росії (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ila§cu and Others v.Moldova and Russia"), ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН), який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території.

Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

На підставі викладеного, враховуючи, що ОСОБА_1 не має можливості надати документи, необхідні для проведення державної реєстрації народження її дитини, з метою захисту прав і свобод громадян України, якими є ОСОБА_1 та її дитина, суд приймає рішення на підставі всіх поданих доказів, в тому числі з урахуванням документів, які видані установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, та які, як виняток, приймаються до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.

Суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог щодо встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку реєстрація народження дитини неможлива без відповідного рішення суду, а тому заявлені вимоги про встановлення факту народження дитини підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно ч. 3 ст. 144 Сімейного кодексу України реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.

Відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Згідно з ч. 1 ст. 145 Сімейного кодексу України прізвище дитини визначається за прізвищем батьків.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 146 Сімейного кодексу України ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини.

Згідно з ч. 2 ст. 147 Сімейного кодексу України по батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.

Порядок проведення державної реєстрації народження фізичної особи та її походження здійснюється відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України за № 52/5 від 18 жовтня 2000 року.

Відповідно до п. 18 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України за № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків, прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім'я та по батькові - за вказівкою матері у заяві про державну реєстрацію народження. Графи актового запису про народження "Дата народження", "Місце проживання" в розділі "Відомості про батька" у цьому випадку не заповнюються.

Як убачається з інформаційної довідки про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України № 20 від 10 червня 2022 року та свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , відомості про батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, зі слів матері (а.с. 7, 8).

Оцінюючи викладене, суд вважає за необхідне встановити лише факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Енергодар Василівського району Запорізької області у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Садове Токмацького району Запорізької області, громадянки України, а в іншій частині заяву залишити без задоволення, оскільки визначення відомостей про батька дитини в порядку ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України відноситься до повноважень не суду, а відділу державної реєстрації актів цивільного стану, що здійснюватиме державну реєстрацію народження дитини.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 3, 9, 17, 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території", ст. 144 Сімейного кодексу України, ст. 259, 263-265, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Бородянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити частково.

Встановити факт народження дитини жіночої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Енергодар Василівського району Запорізької області у матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки с. Садове Токмацького району Запорізької області, громадянки України.

В іншій частині заяву залишити без задоволення.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Київського апеляційного суду.

СуддяМ.Герасименко