Рішення від 11.08.2022 по справі 169/393/22

Справа № 169/393/22

Провадження № 2-о/169/13/22

Категорія:

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2022 року смт. Турійськ

Турійський районний суд Волинськоїобласті в складі:

головуючого судді Ковальчук О.В.,

за участю секретаря Гаврилюк Н.В.,

Справа № 169/393/22

сторони справи:

заявник ОСОБА_1 ,

заінтересована особа Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Турійськ Волинської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту, що має юридичне значення (факту смерті на тимчасово окупованій території),

ВСТАНОВИВ :

Заявник звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт, смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка народилася в селі Бараки Володимирського району, Росія та померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Стрілкове, Генічеського району, Херсонської області, у віці 87 років і на час смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На випадок своєї смерті вона залишила заповіт, посвідчений Генічеською державною нотаріальною конторою Херсонської області 25 січня 2001 року. Факт смерті підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 65 від 28 березня 2022 року виданим Генічеським центром первинної медико-соціальної допомоги села Стрілкове відповідно до якого моя мати померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 87 років у зв'язку зі старістю у селі Стрілкове Генічеського району Херсонської області. Згідно наказу Генічеського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) №7 від 28 березня 2022 року вона знята з обліку Стрілкового відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання у зв'язку зі смертю. Свідоцтво про смерть відсутнє. У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні (із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який продовжено відповідно до Указу Президента України № 341/2022 від 17 травня 2022 на 90 діб (до 23 серпня 2022 року). В зв'язку з тим, що місце смерті ОСОБА_2 є на тимчасово окупованій території України, то отримати документ, що підтверджує факт смерті за зразками законодавства України та який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», є неможливим, а фотокопія лікарського свідоцтва про смерть не може бути використана для реєстрації смерті на території України зумовило необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.

Ухвалою судді від 11 серпня 2022 року у справі відкрито окреме провадження , справу призначено до слухання у відкритому судовому засіданні.

Заявник в судове засідання не з'явився , надав суду заяву про розгляд справи без його участі, заяву підтримує у повному обсязі та просить її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Турійського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів)в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Суду надана заява про розгляд справи без участі представника відділу.

У зв'язку з неявкою у судове засідання сторін на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022року №75(зі змінами) Генічеська міська територіальна громада входить до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових)дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні),на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно з ч. 1-2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Частиною 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.

За положеннями ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа про смерть встановленої форми, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно п.8 ч.1ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Положеннями ч. 1, 2 ст.317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Факт родинних відносин між заявником та ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого 09.03.1960 року.

Відповідно до даних паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Генічеським РВ УМВС України в Херсонській області 08.07.2002 року, ОСОБА_2 , народився в с. Бараки Володимирського району Володимирської області, була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Документом, що підтверджує факт смерті ОСОБА_2 є лікарське свідоцтво про смерть № 65 від 28.03.2022 року, видане Генічеським центром первинної медико-соціальної допомоги села Стрілкове. Згідно лікарського свідоцтва про смерть ОСОБА_2 місцем смерті останньої зазначено село Стрілкове Генічеського району Херсонської області.

Проаналізувавши вимоги діючого законодавства, з'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши надані суду докази в їх сукупності з точки зору їх належності, допустимості, достатності і взаємозв'язку, суд вважає встановленим та доведеним той факт, що мати заявника померла в селі Стрілкове Генічеського району Херсонської області.

Суд враховує, що село Стрілкове знаходиться на тимчасово окупованій території, де державні органи влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження і відповідно заявник немає можливості отримати свідоцтво про смерть батька у відповідності до вимог діючого на території України законодавства, а також підтвердити відповідний факт в позасудовому порядку заявник також не має можливості.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть українського зразка та оформлення спадщини .

Таким чином, суд приходить до висновку, що є передбачені законом підстави для задоволення заяви, надані докази достатніми та переконливими, вважає за необхідне заяву задовольнити.

Керуючись ст.ст.315-319 ЦПК України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст.1,4,9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,

ВИРІШИВ :

Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Стрілкове, Генічеського району Херсонської області, у віці 87 років і на час смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , рнокпп НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 .

Заінтересована особа: Турійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Ковельському районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ЄДРПОУ: 26039005, юридична адреса: вул. Луцька, 23, смт Турійськ, Ковельський район, Волинська область.

Суддя О.В. Ковальчук