79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
18.07.2022 Справа № 914/573/22
місто Львів
За позовом:Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго», м. Львів
до відповідача: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів
про визнання недійсним рішення та скасування здійсненого донарахування не облікованого споживання природного газу
Суддя Щигельська О.І.
Секретар судового засідання Зарицька О.Р.
Представники сторін
від позивача: Посікіра Р.Р. - адвокат,
від відповідача:Олійник А.Р. - адвокат.
Львівське комунальне підприємство «Залізничнетеплоенерго» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання недійсним рішення комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення від 07.12.2020 p., затвердженого протоколом №52/12, про задоволення акта про порушення №Б/н від 25.03.2020 р. (бланк 007256) та скасування здійсненого AT «Львівгаз» донарахування необлікованого об'єму природного газу за період із 11:00 год. 17.03.2020 р. по 15-00 год. 25.03.2020 р. в обсязі 88,540 тис м3 на суму 384815,11 грн.
Згідно з Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.03.2022 року справу передано судді Щигельській О.І.
Ухвалою суду від 25.03.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 28.04.2022.
22.04.2022 за вх.№8339/22 в системі документообігу суду зареєстровано клопотання відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 26.04.2022 відмовлено у задоволенні клопотання представника АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №914/573/22.
28.04.2022 за вх.№8649/22 в системі документообігу суду зареєстровано поданий відповідачем відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 28.04.2022 строки підготовчого провадження продовжено на 30 днів з 25.05.2022. Підготовче засідання відкладено на 30.05.2022 р.
24.05.2022 за вх.№10822/22 в системі документообігу суду зареєстровано клопотання відповідача про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвалою суду від 24.05.2022 клопотання представника відповідача - АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі №914/573/22 - задоволено.
25.05.2022 за вх.№11561/22 в системі документообігу суду зареєстровано подану позивачем відповідь на відзив з клопотанням про поновлення строку на її подання.
Ухвалою суду від 30.05.2022 клопотання позивача, яке міститься в п.1 прохальної частини відповіді на відзив (вх.№11561/22 від 25.05.2022) про поновлення строку на подання відповіді на відзив задоволено. Поновлено позивачу процесуальний строк на подання відповіді на відзив, прийнято відповідь на відзив до розгляду та долучено до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 30.05.2022 закрито підготовче провадження у справі № 914/573/22 та призначено справу до судового розгляду по суті на 20.06.2022 р.
У судовому засіданні 20.06.2022 оголошено перерву до 18.07.2022 р.
14.07.2022 в системі документообігу суду за вх.№15122/22 зареєстровано заяву позивача про застосування висновків Верховного Суду .
18.07.2022 в системі документообігу суду за вх.№15253/22 зареєстровано клопотання відповідача про зменшення витрат на оплату професійної правничої допомоги.
В судове засідання 18.07.2022 з'явилася представники сторін.
Представник позивача, зазначив, що протягом 5 днів після ухвалення рішення ним буде подана заява про винесення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу, позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві просив задовольнити в повному обсязі.
Представниця відповідача, надала пояснення щодо спору, повідомила, що протягом 5 днів будуть подані докази понесених судових витрат, проти позову заперечила повністю в задоволенні позовних вимог просила відмовити.
Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст.13 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
Аргументи позивача
Позивач зазначає, що ЛКП «Залізничнетеплоенерго» не погоджується із рішенням комісії AT «Львівгаз» з розгляду актів про порушення від 07.12.2020p., затвердженого протоколом №52/12, про задоволення акта про порушення від 25.03.2020 р (бланк 007256).
Зокрема позивачем зазначено таке:
- Акт про порушення складено відповідачем за відсутності факту пошкодження ЗВТ;
- Експертиза ЗВТ проведена з порушенням законодавства, а тому на думку позивача не доведено наявності складу правопорушення по пошкодженню лічильника газу;
- Рішення про задоволення акту про порушення від 25.03.2020 (бланк 007256) прийнято з порушеннями вимог Кодексу щодо порядку розгляду та здійснення донарахування;
- Акт-розрахунок донарахування обсягів необлікованого обсягу природного газу здійснено з порушенням вимог Кодексу ГРС.
Відтак позивач просить визнати недійсним рішення комісії AT «Львівгаз» з розгляду актів про порушення від 07.12.2020, затвердженого протоколом №52/12, про задоволення акта про порушення від 25.03.2020 (бланк 007256) та скасувати здійснене AT «Львівгаз» донарахування необлікованого об'єму природного газу за період із 11:00 год. 17.03.2020 р. по 15-00 год. 25.03.2020 р. в обсязі 88,540 тис м3 на суму 384815,11 грн.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що відповідачем не спростовано жодного із доводів, вказаних як підстави позову, однак вказує, що ним було здійснено донарахування внаслідок пошкодження ЗВТ, тобто на підставі п.п.1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу ГРМ у відповідності до п.п.1 п.4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ.
Позивач стверджує, що ним не було здійснено будь-яких дій на пошкодження лічильника, а відповідач, у свою чергу здійснив донарахування обсягів природнього газу не згідно п. п. 1 п. 4 глави 4. а згідно п. п. 2 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу ГРМ, що підтверджується актом-розрахунком і будь-яким чином відповідачем не спростовано. Відповідач жодним чином не спростував неналежне проведення експертизи, без здійснення якого у відповідності до положень Кодексу ГРМ не може бути прийнято рішення про задоволення акту про порушення із здійсненням донарахування. Також відповідач жодним чином не спростував ту обставину, що акт про порушення розглянутий із пропущенням строку, визначеного Кодексом ГРМ.
Аргументи відповідача
У відзиві на позовну заяву АТ «Львівгаз» заперечує проти пред'явленого ЛКП «Залізничнетеплоенерго» позову та обґрунтовує свою позицію наступним.
Позивач приєднався до умов Договору розподілу природного газу на умовах Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, відтак умови такого є обов'язковими для сторін.
Водночас відповідач зазначає, що на об'єкті позивача виявлено позаштатний режим роботи засобу вимірювальної техніки, а саме 25.03.2020 р. на об'єкті відповідача за адресою м.Львів, вул. Широка, 79 А виявлено порушення пп.1 п. 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем: пошкодження ЗВТ (зупинка лічильника газу) внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, про що було складено Акт про порушення №007256. Вказаний Акт підписаний без зауважень уповноваженою особою позивача, повноваження якого засвідчуються довіреністю.
Відповідач вказує, що позивач повинен сплатити вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу. Зокрема 07.12.2020 року на засіданні комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС прийнято рішення про задоволення Акту про порушення №007256 від 25.03.2020. У зв'язку із задоволенням Акту про порушення відповідачу проведено донарахунок об'єму природного газу на суму 384815,11 грн.
Відповідач вказує, що за своєю правовою природою, з урахуванням характеру спірних правовідносин та положень підпункту 1 пункту 3 глави 2 XI Кодексу ГРМ, наявне порушення (непридатність лічильника до застосування) кваліфікується, як «не з вини споживача», тому рахування об'єму природного газу є одним з засобів обліку протранспортованого природного газу, який застосовується у чітко визначеному чинним законодавством порядку.
Тобто, у даному випадку таке донарахування не мало на меті настання для замовника несприятливих економічних чи правових наслідків, а було пов'язане насамперед, з необхідністю обґрунтованого визначення обсягів послуг, наданих за договором про розподіл природного газу.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
01.01.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Львівгаз» (правонаступником якого є Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», відповідач по справі, оператор ГРМ за договором) та Львівським комунальним підприємством «Залізничнетеплоенерго» (позивач по справі, споживач за договором) укладено Типовий публічний договір розподілу природного газу (зі змінами), шляхом підписання Заяви-приєднання №09420KLSQ7FT016.
Відповідно до п. 1.1. Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Згідно з розділом II за цим Договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов'язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Одним із об'єктів ЛКП «Залізничнетеплоенерго», на який здійснюється розподіл газу, є котельня за адресою м. Львів, вул. Широка, 79а. Зазначений об'єкт обладнаний лічильником ЛГ-К- 100 G-400. №11428, 2015 року випуску.
Позивач долучив до матеріалів справи копію протоколу №003 повірки лічильника газу від 24.01.2020 року, тип лічильника ЛГ-К-100 G400, рік виготовлення 2015, заводський номер 11428.
17.03.2020 року представником АТ «Львівгаз» та представником споживача на об'єкті котельня, м. Львів, вул. Широка, 79а складено та підписано Акт введення в експлуатацію комерційного ВОГ, вид акту перехід на літній лічильник.
25.03.2020 року інженером з метрології Баран І.І. за участю споживача начальника газової дільниці Бурмис Р.Р. на об'єкті позивача котельня за адресою м. Львів, вул. Широка, 79а складено Акт про порушення №007256. Згідно Акту встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем Розділ XI, глава 2, пункт 3, підпункт 1, пошкодження ЗВТ (зупинка лічильника газу) внаслідок чого витрати (споживача) природного газу КВОГ не обліковується або обліковується некоректно (покази лічильника по коректору 863793 м3) зупинка лічильника 25.03.2020 об 12:00.
Відповідно до п. 4 Акту про порушення лічильник розпломбовано і знято на експертизу, встановлено другий (повірений) лічильник.
Відповідно до п. 5 за виявленими порушеннями споживачу необхідно з'явитися на комісію у АТ «Львівгаз» для розгляду даного Акту.
В пункті 8 Акту «Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання» зазначено «буде повідомлено додатково».
25.03.2020 року складено Акт технічної перевірки комерційного ВОГ (вид акту: зняття лічильника на експертизу), причиною проведення робіт зазначено, що розпломбовано лічильник в зв'язку з поломкою.
Також долучено копію Протоколу щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку від 25.03.2020 року.
31.03.2020 року комісією в складі головного метролога Галака О.В., начальника лабораторії повірки лічильників газу Товкацького A.М., начальника відділу інспектування Заграничної O.A.. інженера метролога Марціна Н.І., слюсаря лабораторії повірки лічильників газу Кузик Г.Є. проведено експертизу ЗВТ типу ЛГ-К 100 G-400, зав. №11428. 2015 р. виробництва, за результатами якої складено акт №292.
Відповідно до Акту експертизи ЗВТ та/або пломби №292 від 31.03.2020 року, втручання в роботу ЗВТ не виявлено.
Відповідно до Довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №35/03340 від 31.03.2020 року, виданої ДП «Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам МП-Ф62.784.008 Д2, Лічильники газу турбінні ЛГ(СГ), ЛГ-К-Ех (СГ-К-Ех). Методика повірки. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: зміщена турбіна ПГЛ.
07.12.2020 року відбулося засідання комісії АТ «Львівгаз» з розгляду Актів про порушення.
Відповідачем долучено копії опису вкладення у цінний лист, фіскального чеку АТ «Укрпошта» та списку згрупованих поштових відправлень. З опису вкладення вбачається, що 01.12.2020 року відповідачем надсилалися запрошення та Акти про порушення на адресу позивача. Копії запрошення до матеріалів справи сторонами не долучено.
Супровідним листом №790-Сл-4853-0421 від 12.04.2021 року відповідачем надіслано позивачу Рахунок на оплату №61055806 від 12.04.2021, Повідомлення про припинення газопостачання № 61055806 від 12.04.2021 та Акт-розрахунок від 07.12.2020.
У відповідь на адвокатський запит № 2 від 21.07.2021, Листом №790-Лв-11935-0821 від 02.08.2021, відповідачем надано позивачу копію Витягу з протоколу № 52/12 від 07.12.2020 засідання комісії з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу газорозподільних систем.
З долученої копії Витягу з протоколу № 52/12 від 07.12.2020, вбачається, що за результатами обговорення та голосування члени комісії вирішили задоволити акт про порушення №007256 від 25.03.2020 року.
З долученого Акту-розрахунку від 07.12.2020 року вбачається, що такий здійснений на підставі Акту про порушення №007256 від 25.03.2020 року, щодо об'єкту ЛКП «Залізничнетеплоенерго», який знаходиться за адресою м. Львів вул. Широка, 79а.
Акт складений про те, що згідно з п. 2 гл. 4 Розділу XI Кодексу ГРМ (із змінами) виконано розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період: з 17 березня 2020 р. 11:00 години (Початок розрахункового періоду) по 25 березня 2020 р. 15:00 години (Зняття лічильника на ремонт). Причиною виконання розрахунку зазначено поломку лічильника ЛГ-К 6-400 №11428.
Згідно Акту-розрахунку від 07.12.2020 року вартість донарахованого об'єму природного газу складає 384815,11 грн.
Матеріали справи також містять копію Рахунку на оплату №61055806 від 12.04.2021 року на суму 384815,11 грн.
Крім того відповідачем долучено копії Добового звіту про газопостачання за 25.03.2020 року, щодо об'єкту ЗТЕ вул. Широка, 76 та Місячного звіту про газопостачання (доби) за березень 2020 року.
Згідно ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до ст.11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є зокрема договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу;
- доступ до газорозподільної системи - право користування потужністю складової (об'єкта) газорозподільної системи в обсязі та на умовах, встановлених у договорі (технічній угоді) про надання відповідних послуг з оператором газорозподільної системи;
- оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;
- споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Як встановлено судом, 01.01.2016 року між Публічним акціонерним товариством «Львівгаз» (оператор ГРМ) та Львівським комунальним підприємством «Залізничнетеплоенерго» (споживач) укладено Типовий публічний договір розподілу природного газу, шляхом підписання Заяви-приєднання №09420KLSQ7FT016.
Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (п. 1.2.).
Відповідно до ч. 1 ст. 59 ЗУ «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування визначено у Главі 2 Розділу XI Кодексу ГРС .
Згідно з п. 1 глави 1 Розділу XI Кодексу ГРС норми щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до п. 1-2 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Судом встановлено, що 25.03.2020 року інженером з метрології Баран І.І. за участю споживача начальника газової дільниці Бурмис Р.Р. на об'єкті позивача котельня за адресою м. Львів, вул. Широка, 79а складено Акт про порушення №007256.
Зокрема встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем Розділ XI, глава 2, пункт 3, підпункт 1, пошкодження ЗВТ (зупинка лічильника газу) внаслідок чого витрати (споживача) природного газу КВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Згідно з абз. 2 п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС при складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Відповідно до п. 5 Акту про порушення за виявленими порушеннями споживачу необхідно з'явитися на комісію у АТ «Львівгаз» для розгляду даного Акту.
В пункті 8 Акту «Комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання» зазначено «буде повідомлено додатково».
Суд вказує, що засідання комісії з розгляду актів про порушення відбулося 07.12.2020 року.
До матеріалів справи відповідачем долучено копії опису вкладення у цінний лист, фіскального чеку АТ «Укрпошта» та списку згрупованих поштових відправлень.
З долученого опису вкладення вбачається, що 01.12.2020 року відповідачем надсилалися запрошення та Акти про порушення на адресу позивача. Проте, суд звертає увагу, що копії запрошення на засідання комісії яке відбулося 07.12.2020 до матеріалів справи не долучено, у зв'язку з чим суд не має можливості дослідити їх зміст, відтак зазначає, що матеріалами справи не підтверджено належного повідомлення позивача про засідання комісії з розгляду актів про порушення.
Разом з тим, положеннями абз. 1 п. 8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС встановлено, що Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Позивач стверджує, що Акт про порушення розглянутий комісією поза межами строку розгляду акту про порушення, зокрема вказує, що на момент засідання комісії сплив строку розгляду акту, відтак такою не могло бути прийнято рішення про його задоволення, а тим більше до моменту проведення експертизи ЗВТ у відповідності до вимог Кодексу ГРС.
Зокрема Акт про порушення №007256 складено 25.03.2020 року, а засідання комісії з розгляду Акту про порушення відбулося 07.12.2020 року.
Разом з тим суд зауважує, що згідно Протоколу від 25.03.2020 року ЗВТ було направлено на експертну повірку, яка відбулася 31.03.2020 року. Відтак з урахуванням вимог Кодексу, щодо очікування результатів експертизи ЗВТ, суд погоджується з твердженнями позивача, що Акт про порушення був розглянутий комісією поза межами строку розгляду акту.
Щодо проведення експертизи ЗВТ, варто зазначити наступне.
Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб визначено главою 10 Розділу X Кодексу ГРС. Зокрема якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Відповідно до вимог Кодексу ГРС (абзац 3 главою 10 Розділу X) експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Експертизу ЗВТ проведено 31.03.2020 року, про що складено Акт експертизи №292.
Суд зазначає, що з долученого акту експертизи №7292 від 31.03.2020 р. вбачається, що до складу комісії від оператора ГРМ входили Галак О.В. - головний метролог, Товкацький A.М. - начальник лабораторії повірки лічильнків газу, Загранична O.A. - начальник відділу інспектування, Марцін Н.І. - інженер метролог та Кузик Г.Є. - слюсар лабораторії повірки лічильнків газу, проте жоден з вказаних членів комісії не є юристом, що не відповідає вимогам Кодексу ГРМ.
Враховуючи наведене суд зазначає, що експертизу ЗВТ в частині складу комісії проведено з порушенням вимог Кодексу ГРМ.
Крім того відповідно до абз. 3 п.7 глави 9 розділу X та п.6 глави 5 розділу XI Кодексу до отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Пунктом 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Як зазначалося вище, 07.12.2020 року відбулося засідання Комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення споживачами природного газу вимог Кодексу ГРС, проведення нарахування обсягів спожитого газу та перерахунків споживачам природного газу. За результатами даного засідання прийнято рішення щодо задоволення Акту про порушення № 007256 від 25.03.2020 року.
Відповідно до вимог п. 9 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.
Позивач вказує, що через неповідомлення споживача належним чином про засідання комісії ЛКП «Залізничнетеплоенерго» було позбавлено можливості перевірити склад комісії з розгляду актів про порушення та відповідно її правомочність, а з отриманого від АТ «Львівгаз» витягу з протоколу не вбачається кількісного складу комісії, яка здійснювала розгляд.
Пунктом 10 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС визначено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Проте, як зазначалося судом вище, з матеріалів справи не вбачається, що відповідач належним чином повідомив позивача про засідання комісії з розгляду Акті в про порушення. Відповідачем вказана обставина належними доказами не спростована.
Варто також вказати, що відповідно до положень п. 11 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
З копії долученого Акту - розрахунку (для непобутових споживачів) від 07.12.2020 року, вбачається, що такий здійснений на підставі Акту про порушення №007256 від 25.03.2020.
Акт складений про те, що згідно з п. 2 гл. 4 Розділу XI Кодексу ГРМ (із змінами) виконано розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період: з 17 березня 2020 р. 11:00 години (Початок розрахункового періоду) по 25 березня 2020 р. 15:00 години (Зняття лічильника на ремонт). Причиною виконання розрахунку зазначено поломку лічильника ЛГ-К 6-400 №11428.
Відповідно до п. 2 гл. 4 Розділу XI Кодексу ГРМ, який зазначено у вищевказаному Акті-розрахунку, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців.
Суд звертає увагу, що нарахування на підставі п. 2 гл. 4 Розділу XI Кодексу ГРМ здійснюється за несанкціоноване відновлення газоспоживання аби використання споживачем газу за відсутності договору.
Водночас в Акті про порушення представниками ГРМ встановлено порушення підпункт 1, пункт 3, глава 2, Розділ XI Кодексу газорозподільних систем, пошкодження ЗВТ (зупинка лічильника газу) внаслідок чого витрати (споживача) природного газу КВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відтак суд зауважує, що підстава і порядок здійснення розрахунку, що зазначені в акту-розрахунку, не відповідають порушенню, яке зазначене в акті про порушення.
Крім того варто зауважити, що розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу здійснено за період з 17 березня 2020 р. 11:00 години (Початок розрахункового періоду) по 25 березня 2020 р. 15:00 години (Зняття лічильника на ремонт).
Порядок визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим визначено главою 4 Розділу XI Кодексу ГРС.
Враховуючи порушення Кодексу газорозподільних систем зазначене в Акті про порушення, а саме «порушення Розділу XI, глава 2, пункт 3, підпункт 1, пошкодження ЗВТ (зупинка лічильника газу) внаслідок чого витрати (споживача) природного газу КВОГ не обліковується або обліковується некоректно» визначення необлікованих об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), що не є побутовим мало б здійснюватися в порядку визначеному п. п. 1 п. 4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС, яким зокрема встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Враховуючи викладене у сукупності, суд приходить до висновку про неналежність первинних документів на підставі яких застосовано оперативно-господарську санкцію у вигляді донарахування об'єму спожитого природного газу, а також розгляд комісією відповідача акта про порушення з недотримання процедури його розгляду поза межами строку для такої дії та застосування відповідачем невірного порядку визначення необлікованих об'ємів природного газу, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
У відповідності з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно зі ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст.77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 ГПК України). Стандарт доказування “вірогідності доказів”, який на відміну від “достатності доказів”, підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. На суд покладено обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були. Вказаної позиції дотримується Верховний Суд, зокрема у постанові від 21 серпня 2020 року у справі №904/2357/20.
У відповідності до ч.ч. 1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи те, що позивачем подано достатньо об'єктивних, допустимих та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, які відповідачем не спростовані, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ЛКП «Залізничнетеплоенерго» до АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання недійсним рішення та скасування здійсненого донарахування не облікованого споживання природного газу обґрунтовані та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Згідно п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, судовий збір в розмірі 2481,00 грн покладається на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення комісії AT «Львівгаз» з розгляду актів про порушення від 07.12.2020 р., затвердженого протоколом №52/12, про задоволення акта про порушення №Б/н від 25.03.2020 р. (бланк 007256) та скасувати здійснене AT «Львівгаз» донарахування необлікованого об'єму природного газу за період із 11:00 год. 17.03.2020 р. по 15-00 год. 25.03.2020 р. в обсязі 88.540 тис м3 на суму 384815,11 грн.
3. Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» (79039, Львівська обл., місто Львів, вул. Золота, будинок 42; ідентифікаційний код 03349039) на користь Львівського комунального підприємства «Залізничнетеплоенерго» (79054, Львівська обл., місто Львів, вулиця С. Петлюри, будинок 4 А; ідентифікаційний код 20784943) 2481,00 грн судового збору.
4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили в порядку ст. 327 ГПК України.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення у зв'язку з перебуванням судді у відпустці складено та підписано 01.08.2022
Суддя Щигельська О.І.