79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
09.08.2022 Справа № 914/1209/22
За позовом: Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Львівської філії Акціонерного товариства «Укртелеком», м.Київ,
до відповідача: Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області, с.Дуліби, Стрийський район,
про: стягнення заборгованості 17 694,53 грн.
Суддя І.Б. Козак
При секретарі Г.Гелеш
Представники сторін:
Позивач: Н.Романяк - представник,
Відповідач: не з'явився.
На адресу Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Львівської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» до Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області про стягнення заборгованості 17 694,53 грн.
Ухвалою суду від 15.06.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та судове засідання призначено на 26.07.2022. Ухвалою суду від 26.07.2022 розгляд справи по суті відкладено на 09.08.2022.
Правова позиція позивача.
У судове засідання 09.08.2022 представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав. Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем не відшкодовано витрати позивача за надані на пільгових умовах теелкомунікаційні послуги за період 01.01.2021-30.04.2022, на підставі чого утворилася заборгованість в розмірі 17 694,53 грн.
Попередній розрахунок судових витрат позивача:
· 2481,00 грн - сплачений судовий збір.
Правова позиція відповідача.
Відповідач у судове засідання 09.08.2022 не з'явився, відзиву не подавав. Враховуючи обмеженість процесуальних строків розгляду цієї справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та його відзиву на позов, в порядку статті 178 ГПК України, за наявними у справі доказами.
Обставини справи.
Згідно з розпорядженням КМУ від 27.05.2020р. №624-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Львівської області», утворено Грабовецько-Дулібівську територіальну громаду з центром у с. Дуліби. Крім того, згідно рішення сесії Грабовецько- Дулібівської сільської ради від 08.12.2020р. №18 розпочато процедуру реорганізації юридичних осіб Грабовецької сільської раді, Гірненської сільської раді, Любинцівської сільської ради, Нажньостинавської сільської ради та Стинавської Сільської ради, шляхом приєднання їх до Грабовецько-Дулібівської сільської ради з адміністративним центром громади в с. Дуліби.
Відповідно до п.п.4 п.6 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сформована Грабовецько-Дулібівська територіальна громада (сільська рада) є правонаступником усього майна та обов'язків сільських рад. Таким чином, Грабовецько-Дулібівська сільська рада є правонаступником Грабовецької сільської Ради.
Грабовецько-Дулібівська сільська рада у спірний період стала єдиним органом соціального захисту населення на території громади. Тобто, розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі щодо відшкодування витрат на послуги зв'язку, наданих пільговим категоріям громадян, які проживають на території Грабовецько-Дулібівської громади, був відповідач.
Постачальником телекомунікаційних послуг, що надаються на пільгових умовах громадянам, які мешкають у цьому селищі, є АТ «Укртелеком».
З метою забезпечення соціальних програм, гарантом яких є держава, підприємство надсилало на електронну адресу розпорядника «Розрахунок видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг» (форма « 2-пільга»). До позовної заяви додаються дублікати роздруківок текстового файлу форми « 2-пільга» та розрахунку видатків у розрізі законодавчих актів, які протягом спірного періоду надсилалися до відповідача.
Примірники форми « 2-пільга» у вигляді файлу в Е)ВР-форматі, форма якого затверджена наказом Мінпраці від 04.10.07 №535, знаходяться у позивача, у вигляді файлу БВР-формату та письмовому вигляді, а також документ про розрахунки в розрізі законодавчих актів - у відповідача До відповідача направлялись також два примірники актів звіряння розрахунків за формою « 3-пільга», які згідно з п. 11 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.03 №83 «Про затвердження форми №3 пільга» мали складатися відповідачем. Однак, оскільки відповідач не виконував обов'язку щодо складання актів звіряння, вони складались і надсилались до уповноваженого органу позивачем протягом всього спірного періоду. Відповідач надіслані акти не підписував і не повертав примірник позивачу. Відтак, обидва примірники актів звірки знаходяться у відповідача.
Докази про надсилання документів на поштову адресу відповідача щодо заборгованості, яка утворилась з 1 січня 2021 по 30 квітня 2022 року знаходяться в матеріалах справи.
Крім того, позивач надсилав відповідачу вимоги та претензії про погашення заборгованості.
Станом на дату винесення рішення доказів погашення заборгованості відповідачем не подано.
Оцінка суду.
Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.
Згідно статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади представляють органи місцевого самоврядування, які здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські ради. Відповідно позов про відшкодування витрат за надання послуг на пільгових умовах громадянам, які проживають на територіїТрабовецько-Дулібівської територіальної громади, подається до Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського раойну Львівської області.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», який визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, встановлено, що пільги на послуги зв'язку та критерії їх надання визначаються виключно законами України. Забезпечення державних соціальних гарантій є обов'язковим як для органів місцевого самоврядування і державних органів, так і для підприємств і організацій незалежно від форми власності.
Фінансування витрат, пов'язаних з наданням пільг здійснюється за рахунок коштів бюджетів усіх рівнів, що передбачено статтею 20 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», статтями 89-91 Бюджетного кодексу України, статтею 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», положеннями статті 17 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань», статті 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 9 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», статті 23 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», преамбули Закону України «Про охорону дитинства».
Спеціальною нормою законодавства щодо джерел фінансування для відшкодування вартості телекомунікаційних послуг, є пп.20ч ст. 91 Бюджетного кодексу України, в якому зазначено, що видатки на пільги з послуг зв'язку належать до видатків місцевих бюджетів. Згідно статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування самостійно затверджують і виконують місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.
Фінансування пільг з оплати послуг зв'язку за рахунок місцевих бюджетів передбачено, також, наказом Міністерства соціальної політики України від 14.05.18 №688 «Про затвердження Типового переліку бюджетних програм і результативних показників їх виконання для місцевих бюджетів у галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення».
Згідно з частиною 6 статті 48 Бюджетного кодексу України зобов'язання щодо оплати пільг за надані послуги зв'язку, на які, згідно із законами України, мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень. Зазначена норма є спеціальною по відношенню до загальних положень ч.І - 4 статті 48 Бюджетного кодексу України.
У перелічених вище законах закріплені норми, що реалізують державні гарантії певним категоріям громадян. Це - норми прямої дії: безумовний обов'язок оператора телекомунікацій надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов'язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.
Грабовецько-Дулібівська сільська рада у спірний період стала єдиним органом соціального захисту населення на території громади. Тобто, розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, в тому числі щодо відшкодування витрат на послуги зв'язку, наданих пільговим категоріям громадян, які проживають на території Грабовецько-Дулібівської громади, був відповідач.
Постачальником телекомунікаційних послуг, що надаються на пільгових умовах громадянам, які мешкають у цьому селищі, є АТ «Укртелеком».
Взаємні зобов'язання позивача та відповідача виникли з підстав, визначених ч.З ст.11 Цивільного кодексу України, тобто з дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства. Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору або ж, відповідно до вимог, які звичайно ставляться. Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити всіх
В додатках до позову містяться докази про надсилання документів на поштову адресу відповідача щодо заборгованості, яка утворилась з 1 січня 2021 по 30 квітня 2022 року.
Крім того до відповідача надсилались претензії та вимоги про оплату заборгованості, які також залишились без уваги.
Враховуючи те, що будь-яких претензій щодо виконання обов'язку надання телекомунікаційних послуг пільговикам від ради до АТ «Укртелеком» протягом спірного періоду не надходило, роздруківки форми « 2-пільга» є достатнім доказом належного виконання позивачем обов'язків, покладених на нього законодавством про соціальний захист пільгових категорій громадян.
Загалом, в спірний період Львівською філією АТ «Укртелеком» абонентам, які включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги і перелічені у формі « 2-пільга», надані послуги зв'язку на суму 17 694,53 грн. Розрахунок суми заборгованості знаходиться в матеріалах справи. Ціна позову складається із заборгованості відповідача, що виникла з 1 січня 2021 року по 30 квітня 2022 включно.
Покладення на акціонерне товариство «Укртелеком» витрат, пов'язаних з наданням послуг пільговим категоріям населення, без їх відшкодування відповідним органом суперечить засадам справедливості, добросовісності та розумності, встановленим ст.З Цивільного кодексу України.
Підсумовуючи наведене, заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 17 694,53 грн є правомірними, документально підтвердженими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати.
Щодо стягнення судових витрат, то сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області (82435, Львівська обл, Стрийський р-н, с.Дуліби, вул.Шевченка, буд.170; ідентифікаційний код 04370998) на користь Акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Львівської філії АТ «Укртелеком» (м. Львів, вул. Дорошенка, 43, ідентифікаційний код 01186030) 17694,53 грн боргу та 2 481,00 грн судового збору.
3. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
5. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.
Повний текст рішення складено та підписано 10.08.2022.
Суддя Козак І.Б.