Ухвала від 03.08.2022 по справі 914/1684/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

03.08.2022 Справа№ 914/1684/19

Господарський суд Львівської області у складі судді Артимовича В.М., розглянувши матеріали заяви Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 914/1684/19:

за позовом:Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс», м. Львів

до відповідача: треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів Фізична особа-підприємець Мазан Василь Олегович, фізична особа-підприємець Гангур Петро Михайлович, фізична особа-підприємець Дейнека Леся Володимирівна, фізична особа-підприємець Івахів Петро Васильович, фізична особа-підприємець Лехів Володимир Ярославович, фізична особа-підприємець Мигаль Василь Романович, фізична особа-підприємець Чучман Володимир Петрович, Фізична особа-підприємець Бровка Микола Вікторович, Товариство з обмеженою відповідальністю «В.В. Транс-Компані», Товариство з обмеженою відповідальністю «ВР Компані», Фермерське господарство «Агро Захід Буг», Приватне підприємство «АМ-Груп»

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Львівська міська рада, м. Львів

про:стягнення 1956378,20 грн.

Суддя Артимович В.М.,

Секретар судового засідання Іванило О.П.

За участю представників:

від позивача: Гнатів І.М.;

від відповідача: не з'явилися;

від третіх осіб: не з'явилися.

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області Львівським комунальним підприємством «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» подано заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 914/1684/19 за позовом Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» до Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації про стягнення 1956378,20 грн. заборгованості з відшкодування витрат на вивезення твердих побутових відходів, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: фізичної особи-підприємця Мазана В.О., фізичної особи-підприємця Гангур П.М., фізичної особи-підприємця Дейнеку Л.В., фізичної особи-підприємця Івахіва П.В., фізичної особи-підприємця Лехіва В.Я., фізичної особи-підприємця Мигаля В.Р., фізичної особи-підприємця Чучмана В.П., фізичної особи-підприємця Бровка М.В., ТзОВ «В.В. Транс-Компані», ТзОВ «ВР Компані», ФГ «Агро Захід Буг», ПП «АМ-Груп», та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Львівської міської ради.

Ухвалою суду від 30.06.2022 прийнято заяву ЛКП «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 914/1684/19 до розгляду.

07.07.2022 представником заявника долучено до матеріалів справи докази надіслання заяви про заміну сторони виконавчого провадження Департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.

Ухвалою суду від 11.07.2022 розгляд заяви призначено на 03.08.2022.

Департаментом паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації подано на розгляд суду пояснення на заяву про заміну сторони від 18.07.2022 за вих. № 30-1055/0/2-22 (вх. № 15310/22 від 18.07.2022), у яких просить відмовити у задоволенні заяви про заміну боржника у справ № 914/1684/19.

26.07.2022 ЛКП «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» подано на розгляд суду заперечення на пояснення Департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації щодо заяви про заміну сторони.

У судове засідання 03.08.2022 з'явилася представник заявника, підтримала у повному обсязі заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 914/1684/19, просила замінити боржника у наказі Господарського суду Львівської області від 08.06.2022 № 914/1684/19 до відкриття виконавчого провадження. Інші учасники цієї справи участі уповноважених представників не забезпечили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Розглянувши матеріали заяви Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 914/1684/19, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.

Як встановлено судом, на виконання рішення Господарського суду Львівської області від 05.01.2022 у справі № 914/1684/19, яке набрало законної сили, було видано наказ від 08.06.2022 про стягнення з Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 6; ідентифікаційний код: 38853521) на користь Львівського комунального підприємства “Транспортна фірма “Львівспецкомунтранс” (79019, м. Львів, вул. Жовківська, 18; ідентифікаційний код: 03348465) 1923090,00 грн заборгованості та 28846,35 грн судового збору.

У вказаній заяві ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтрнс» просить замінити боржника - Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації на правонаступника - Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.

Заявник у поданій заяві в обґрунтування необхідності заміни сторони боржника у виконавчому провадженні покликається на те, що відповідний наказ був скерований стягувачем на примусове виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області. Однак, листом № 04-07-06/5820 від 15.06.2022 наказ було повернуто у зв'язку з ліквідацією шляхом реорганізації (приєднання) боржника - Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 38853521), правонаступником якого є Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 40303264).

Заперечуючи щодо задоволення заяви Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» про заміну боржника у справі № 914/1684/19, Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації стверджує, що моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи слід вважати дату внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. У поясненні на заяву про заміну сторони зазначено, що, як вбачається з реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації перебуває в процесі припинення. Тому Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації вважає, що посилання в якості обґрунтування заяви процесуального правонаступництва у справі є безпідставним, оскільки лише з моменту внесення запису до Єдиного державного реєстру юридична особа вважається такою, що припинена як суб'єкт господарювання.

У поясненні на заяву про заміну сторони Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації зазначає, що місцеві державні адміністрації відіграють важливу роль у фінансуванні заходів будівництва, розширення, реконструкції, ремонту та утримання виробничих підприємств, транспорту, мереж тепло-, водо-, газо-, енергозабезпечення, шляхів, зв'язку, служб з обслуговування населення, закладів охорони здоров'я, торгівлі, освіти, культури, соціального забезпечення житлово-комунальних об'єктів у спільних інтересах територіальних громад. Також вказує, що в разі зміни сторони можливе блокування розрахункових рахунків Департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації, що в свою чергу може призвести до невиконання Департаментом повноважень передбачених Законом України «Про місцеві державні адміністрації», а зупинка видаткових операцій по рахунках департаменту може поставити під загрозу виконання покладених на департамент повноважень в період дії правового режиму воєнного стану.

Львівським комунальним підприємством «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» подано заперечення на такі пояснення Департаменту. Зокрема, заявник звертає увагу на те, що Департамент розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації є юридичною особою публічного права, а тому на нього поширюються норми цивільного права щодо порядку правонаступництва з певними особливостями, які зумовлені правою природою суб'єкта публічного права. Заявник зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади. Законом України «Про місцеві державні адміністрації» встановлено, що склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій шляхом видачі розпоряджень. Отже, ЛКП «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» стверджує, що розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 20.05.2021 № 383/0/5-21 «Про зміни в структурі обласної державної адміністрації» дає підставу вважати, що правонаступництво відбулося, на що вказує Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області у своєму листі № 04-07-06/5820 від 15.06.2020 про повернення виконавчого документу. Заявник вказує, що таким чином, ГУ Державної казначейської служби України у Львівській області припинило обслуговування департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації та проводить фінансові операції, які були заплановані на ліквідований департамент через його єдиного законного правонаступника (універсальне правонаступництво) - департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.

Також ЛКП «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» щодо можливо блокування розрахунків департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації у разі заміни сторони у виконавчому провадженні зазначає, що виконання рішення буде відбуватися згідно «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845, у пункті 25 якого передбачено безспірне списання коштів, що у свою чергу запобігає блокуванню фінансування захищених видатків та ряду інших заходів. Крім того, заявник вказує, що правовий режим воєнного стану не може використовуватися для порушень законодавства та ухиляння від виконання законних рішень суду, а тим більше, органами державної влади.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Згідно із ч. 1 ст. 5 вказаного закону склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.

У ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами. Акти місцевих державних адміністрацій, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Як встановлено судом, розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 20.05.2021 № 383/0/5-21 «Про зміни в структурі обласної державної адміністрації» припинено діяльність Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (зі статусом юридичної особи) шляхом реорганізації (приєднання) до Департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (п. 2 розпорядження).

У п. 3 вказаного розпорядження визначено визнати правонаступником Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.

Згідно з частинами 1 і 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом.

У статтях 104 і 107 Цивільного кодексу України не визначається момент переходу прав та обов'язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов'язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов'язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов'язків при такому виді реорганізації неможливий (аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 14.09.2020 у справі № 296/443/16-ц).

Отже, з урахуванням того, що згідно з розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 20.05.2021 № 383/0/5-21 припинено діяльність Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (зі статусом юридичної особи) шляхом реорганізації (приєднання), Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації є правонаступником усього майна, всіх прав та обов'язків та не пов'язується з державною реєстрацією припинення Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації, датою виникнення універсального правонаступництва Департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації щодо Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації, який припиняється шляхом приєднання, слід вважати дату видання відповідного розпорядження, з якої він є правонаступником Департаменту розвитку та експлуатації житлово- комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконання судового рішення є завершальною стадією судового провадження.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.

Відповідно до ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Згідно з ч. 1 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.

Відповідно до ч. 5 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

З огляду на викладене, заяву про заміну сторони (боржника) у виконавчому провадженні слід задовольнити, замінити боржника у наказі Господарського суду Львівської області у справі № 914/1684/19 від 08.06.2022 з Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 38853521) на правонаступника - Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 40303264).

Керуючись ст. ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Львівського комунального підприємства «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» (вх. № 1917/22 від 23.06.2022) про заміну сторони у виконавчому документі задовольнити.

2. Замінити сторону (боржника) у виконавчому документі - наказі Господарського суду Львівської області у справі № 914/1684/19 від 08.06.2022 з Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 6; ідентифікаційний код: 38853521) на правонаступника - Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації (79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18; ідентифікаційний код: 40303264).

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - lv.arbitr.gov.ua/sud5015/.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строк, передбачені ст. 235 ГПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 254-257 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 10.08.2022.

Суддя Артимович В.М.