Справа № 2"А"-248/07
20 березня 2007 року Суворовський районний суд м. Херсона під
головуванням судді В.М. Палькової
при секретареві І.В.Липовській
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Херсона справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Херсонській області про спонукання на перерахунок пенсії
Позивач ОСОБА_1. звернувся до суду з адміністративним позов, мотивуючи тим, що він проходив публічну службу у суб'єкта владних повноважень, звідки був виключений зі списків особового складу УСБУ в Херсонській області наказом начальника Управління від 29.12.2006 року № 258-ос за підпунктом «б» п.65 та підпунктом «а» п.66 Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби в Службі безпеки України ( за станом здоровая), та на день звільнення його вислуга складала 21 рік 8 міс. Відповідно до п. «а» ст. 12 ЗУ « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, йому була призначена пенсія у розмірі 65% від грошового забезпечення, яка повинна була складати 764,33 грн., але відповідач нарахував йому пенсію у розмірі 641,96 грн., в супереч вимог ЗУ « Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців « від 04.04.2006 року № 3591-ІУ, взявши у розрахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення за останні 24 місяці, а не з грошового забезпечення на день звільнення, у зв'язку з чим просить постановити рішення яким зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з урахуванням вимог статті 4 3 Закону України зі змінами внесеними Законом України № 3591-ІУ від 04 квітня 2006 року, обчислюючи її розмір з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01 січня 2007 року.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги позову, який просив задовольнити на підставах в ньому зазначених.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, пояснивши, що на момент звільнення позивачеві нараховувалась та сплачувалась надбавка за право на пенсію в розмірі 50%, яка не була включена в розрахунок пенсії, та пояснив що пенсія позивачеві була нарахована відповідно до ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік", однак фінансування витрат, для обчислення пенсії здійснюється за рахунок Державного бюджету України, та призупинено дії ст. 43 вище вказаного Закону, на підставі якого позивач звернувся до суду. Просила відмовити в задоволенні позову.
2
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так судом встановлено, що позивач проходив публічну службу у відповідача, від якого був звільнений відповідно до наказу № 258-ос від 29.12.06 року, та виключений зі списків особового складу на підставі пп."б"п.65, пп. "а" п.66 Положення про проходження військової служби за контрактом та кадрової військової служби у СБУ з 31.12.06 року, та його загальна вислуга років на пенсію складає 21 рік 08 міс, 12 днів, та він є пенсіонером УСБ України і йому призначена пенсія на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб".
У відповідності до ст.4 3 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" з наступними змінами та доповненнями, пенсії особам офіцерського складу, прапорщиками і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним)званням процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах, встановлених законодавством.
З дослідженої судом довідки про грошове забезпечення позивача ОСОБА_1.., станом на 31 грудня 2006 року, вбачається, що грошове забезпечення, яке він отримував на день звільнення, за останньою штатною посадою складалося з: посадового окладу; окладу за військове звання; 35 % - надбавки за вислугу років; 100% надбавки за Указом Президента; 2 5% - надбавки за особливі умови служби; 50% за безперервну службу; 10% - надбавка за роботу з таємними документами; 33,3 % - премії; 50% надбавки за право на пенсію, що складало 1442,13 грн.
Суд не може погодитися з запереченнями відповідача в частині того, що пенсія позивачеві нараховувалася відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік", та з тим, що зазначеним Законом регулюється фінансування витрат, оскільки вважає їх суперечними ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та Конституції України, оскільки вважає, що відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається, при прийнятті нових Законів або внесення змін до чинних законів звуження змісту існуючих прав і свобод.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду від 20.03.2002 № 5-рп/2002 -"Конституційний Суд України вважає, що оскільки для значної кількості громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачене чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення життєвого рівня (стаття 48 Конституції України, який принаймні не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України, то звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до
3
чинних законів за статтею 22 Конституції України не " допускається.
Зупинення його дії можливе за умови введення відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 та пункту 19 статті 92 Конституції України надзвичайного стану (стаття 64 Конституції України)".
В суді з*ясовано і даний факт не заперечувався представником відповідача, що позивачеві на день звільнення нараховувалася на виплачувалась в грошовому забезпеченні 50% надбавка за право на пенсію, яку відповідач не нарахував до пенсійного забезпечення в супереч вимог ст. 4 3 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб"
Нараховуючи пенсію позивачеві відповідно до вимог ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік", суд вважає, що відповідачем було обмежено соціальний захист прав позивача на отримання пенсії відповідно до вимог ст. 43 ЗУ № 3591-ІУ, та Конституції України.
Задовольняючи вимоги позивача суд виходить з верховенства права, оскільки вказаний закон, та Конституція України мають вищу юридичну силу.
За таких обставин, вимоги позивача є законними та обгрунтованими й такими що підлягають задоволенню, оскільки вони ґрунтуються на вимогах ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" та підстав для відмови в задоволенні позову суд не вбачає.
Керуючись ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", ст.ст. 10,11, 86, 138, 159-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Служби безпеки України в Херсонській області провести ОСОБА_1України зі змінами внесеними Законом України № 3591-ІУ від 04 квітня 2006 року, обчислюючи її розмір з грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01 січня 2007 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення, заяви про апеляційне оскарження-/;і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з: подачек* її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 189 КАС України.