Рішення від 08.08.2022 по справі 460/16234/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2022 року м. Рівне №460/16234/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача , яка полягає обчисленні розміру пенсії без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, встановивши з 16 листопада 2021 року (в межах 6 місячного строку звернення до суду) доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 05.09.2016 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії. Незважаючи на особливий порядок обчислення доплати до пенсії за понаднормативний стаж потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС (ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції, чинній станом на дату призначення позивачу пенсії) відповідач із дня призначення пенсії за віком з 05.09.2016 та по дату звернення до суду не виплачує позивачеві передбачену Законом доплату до пенсії за понаднормативний стаж з розрахунку 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, вважаючи, що відповідна надбавка повинна обчислюватись йому за правилами, встановленими Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а мінімальний страховий стаж для обчислення розміру його пенсії повинен становити 35 років. Позивач вважає протиправною таку триваючу бездіяльність відповідача з 05.09.2016, оскільки така суперечить положенням законодавства, принципам верховенства права, законності та рівності, що слугувало йому підставою для звернення до суду з позовною заявою.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. В обґрунтування заперечення зазначив, що 11 жовтня 2017 року у відповідній частині набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03 жовтня 2017 року №2148-VII, яким норму пункту 2 статті 56 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами та цифрами "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Відповідач зазначив, що позивач не виявив бажання перейти на пенсію за віком на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а залишився на пенсії за віком, розмір якої обчислений на умовах частини першої статті 27 вказаного Закону. Таким чином, відповідач вказує, що з 1 жовтня 2017 року розмір доплати до пенсії позивача за понаднормовий стаж визначений відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто у відповідності до статті 28 цього Закону. За наведених обставин, відповідач стверджує, що в спірних правовідносинах він діяв в межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, тобто не порушуючи вимог статті 19 Конституції України, а тому просив відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.

Ухвалою суду від 23.05.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянином, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується копією посвідчення Серії НОМЕР_1 , виданого Рівненською обласною державною адміністрацією 16.08.1993.

З 05.09.2016 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за віком, яка призначена із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII.

Протоколом про призначення пенсії від 15.11.2016 №5045 стверджується, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 станом на дату призначення пенсії 05.09.2016 складав повних 36 років та зарахований по 31.08.2016. Розмір пенсії за віком становив 4277,49 грн, а доплата за понаднормовий стаж склала 11,30 грн за 1 рік понад 35 років. Протокол містить відмітку про особливий статус ОСОБА_1 - потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішеннями про перерахунком пенсії від 07.12.2018 №956120835183, від 23.04.2020 №956120835183, від 24.11.2020 №956120835183, від 24.02.2021 №956120835183, від 22.02.2022 №956120835183 підтверджується перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 , в тому числі з додаванням страхового стажу, за змістом яких, доплата за понаднормовий стаж позивачу встановлена за стаж понад 35 років. Рішення містять відмітку про особливості обчислення пенсії «IV - кат. потерпілий. Зона посиленого радіоекологічного контролю; прож. в зоні безумовного (обов'язкового) відселення.

18.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, відповідно до якої просив повідомити його про порядок обчислення доплати за понаднормовий стаж згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за результатами розгляду якої відповідач листом від 06.04.2022 повідомив ОСОБА_1 про те, що доплата йому за понаднормовий стаж обчислюється відповідно до положень ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якими передбачено, що чоловікам пенсія за віком збільшується за кожен повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленого відповідно до страхового стажу та заробітної плати, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.

Також відповідач повідомив, що з 01.10.2017 збільшення розміру пенсії на один процент заробітку за кожний повний рік роботи чоловікам понад 20 років, але не вище 75 процентів заробітку застосовується лише у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обчисленні розміру його пенсії з дня призначення без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.

Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), який набрав чинності 01.01.2004, передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон №796-XII).

Згідно зі ст. 55 Закону №796-XII , особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Статтею 49 Закону №796-XII передбачено пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Пунктом 13 Перехідних положень Закону №1058-ІV (в редакції, чинній станом на дату призначення позивачу пенсії) передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Як встановлено судом, пенсія за віком зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначена позивачу по досягненню ним 55 річного віку з 05.09.2016 на підставі ст. 55 Закону №796-XII. Вказана обставина відповідачем не заперечується.

Таким чином, з 05.09.2016 позивачем обрано спосіб призначення пенсії - відповідно до Закону №796-XII як потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Згідно з частиною другою статті 56 Закону №796-XII у редакції, чинній на день призначення позивачу пенсії 05.09.2016, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Відтак, статтею 56 Закону №796-XII передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію, зокрема й позивача - потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Однак, порядок перерахунку пенсій Законом №796-XII не встановлений, а тому в даному випадку слід застосувати аналогії закону на підставі ч. 6 ст. 7 КАС України.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Законом №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини, свідчить про те, що Закон №796-XII визначає спеціальні норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема й в частині обчислення пенсії у повному розмірі з урахуванням підвищення за понаднормовий стаж.

Відповідач у своєму листі-відповіді від 06.04.2022 на заяву позивача вказав, що розмір надбавки до його пенсії за понаднормовий стаж повинен обчислюватись відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону №1058-ІV, яким визначено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.

У той же час, як встановлено судом, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС - до яких відноситься і позивач, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Зазначений пільговий порядок обчислення пенсійної виплати потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС був передбачений, зокрема ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII, станом на дату призначення позивачу пенсії, та не потребував подання особою, яка має спеціальний статус, відповідної заяви.

Відповідач вказав, що встановлення позивачу доплати за понаднормовий стаж як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС можливе лише у випадку призначення йому пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній з 01.10.2017), що прямо передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, яким внесені зміни до ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII.

Водночас суд зауважує, що позивачу пенсія призначена з 05.09.2016 за правилами, встановленими ст. ст. 55, 56 Закону №796-XII, до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, яким внесені зміни у ст. 56 Закону №796-XII.

Більше того, у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017 відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», поширюються на порядок обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.

Аналогічних висновків було досягнуто Верховним Судом при ухваленні постанов від 20 лютого 2018 року у справі №287/89/17-а, від 29 жовтня 2018 року у справа №565/817/17, від 17 квітня 2019 року у справа №565/939/17, від 15 липня 2021 року у справі №565/787/17 обставини у яких є аналогічними до обставин справи, що розглядається, у яких Верховний Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (зокрема й потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС), ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, позивач має право на обчислення розміру пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років - для чоловіків шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад цей стаж, але не вище 75 % заробітку, оскільки він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та при призначенні йому пенсії він обрав умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У зв'язку з цим, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно обчислював з 05.09.2016 - дня призначення позивачу пенсії, без врахування положень ч. 2 ст. ст. 56 Закону №796-XII та застосовує до спірних правовідносин положення пункту 3 частини 2 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148-VIII від 03.10.2017, тим самим протиправно звузивши існуюче право ОСОБА_1 на соціальний захист у повному розмірі як потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, яка полягає обчисленні розміру пенсії позивача без встановлення йому доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, передбачений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Згідно з ч. 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності його поведінки у спірних правовідносинах.

За наведених обставин, для відновлення порушених прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 16 листопада 2021 року (в межах 6 місячного строку звернення до суду) доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області, яка полягає обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 без встановлення доплати до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 процент заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , встановивши йому із 16 листопада 2021 року доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 проценту заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції, чинній до 01.10.2017.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 793,92 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 08 серпня 2022 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м. Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Н.В. Друзенко