Рішення від 09.08.2022 по справі 440/5093/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/5093/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - фізична особа-підприємець ОСОБА_3 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 червня 2022 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (надалі також - відповідач), відповідно до якої просить: визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області в особі Кременчуцького відділення щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 ; зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області в особі Кременчуцького відділення повторно розглянути питання щодо призначення страхових виплат ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та провести нарахування і виплату належних їм щомісячних страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 , виходячи із розміру середньої заробітної плати, що склалася на час звернення за страховою виплатою за відповідною професією (водій автотранспортних засобів (код класифікатора професій 8322)) в галузі на якому працював потерпілий, але не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.

В обґрунтування своїх вимог позивач наголосила на протиправній відмові у призначенні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 , що вмотивована відповідачем відсутністю інформації з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо даних для визначення розміру середньої заробітної плати потерпілого та інформації з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про трудові, цивільно-правові відносини, реєстрації фізичної особи - підприємця, члена фермерського господарства, члена особистого селянського господарства, самозайнятої особи на момент настання страхового випадку в залежності від місця, де стався страховий випадок. В свою чергу, позивач зазначає, що комісією із спеціального розслідування в акті за формою Н-1/П від 25.08.2021 року встановлено , що ОСОБА_4 на день смерті працював на посаді водія автотранспортних засобів (код класифікатора професій 8322) в ФОП ОСОБА_3 та, з посиланням на ч.12 ст. 42 Закону №1105-ХІV стверджує, що якщо на час звернення за страховою виплатою документи про заробіток потерпілого до ушкодження здоров'я не збереглися, сума страхової виплати визначається за діючою на час звернення тарифною ставкою (окладом) за професією (посадою) на підприємстві (в галузі), на якому працював потерпілий, або за відповідною тарифною ставкою (окладом) подібної професії (посади), але не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на день виплати. Як наслідок, відповідачем протиправно повернуто документу заявнику.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 червня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Залучено фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 ) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору.

01 липня 2022 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі, посилаючись на правомірність дій з відмови у призначенні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 /а.с. 43-48/.

07 липня 2022 року до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позивач, наполягаючи на раніше зазначених обґрунтуваннях, просила задовольнити позов повністю /а.с. 74-76/.

11 липня 2022 року до суду надійшли заперечення, відповідно до яких представник відповідача, посилаючись на раніше наведені аргументи, просив відмовити у задоволенні позову повністю /а.с. 82-83/.

18 липня 2022 року до суду надійшли пояснення третьої особи, відповідно до яких останнім повідомлено, що трудових відносин з ОСОБА_4 не мав, а також наголосив, що повідомлення до Фонду соціального страхування України у Полтавській області, яке ним подано 13.10.2020, було подано з метою можливості виплати Фондом страхових відшкодувань дитині ОСОБА_4 /а.с. 92/.

Згідно з ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.

01.10.2021 ОСОБА_1 в своїх інтересах та як законний представник неповнолітньої ОСОБА_2 в її інтересах, звернулася до Кременчуцького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області із заявами затвердженої форми щодо призначення страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 /а.с. 49-50/.

Разом із заявами були подані визначені п. 5.1. Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат від 19.07.2018 №11 (далі - Порядок №11) документи, а саме: копії паспортів; копії реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера); копія свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть ОСОБА_4 ; копії документів, що підтверджують родинні зв'язки померлого ОСОБА_4 (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження,); довідка про реєстрацію місця проживання; копія довідки МСЕК про встановлення групи інвалідності ОСОБА_1 /а.с. 51-64/.

08.10.2021 Кременчуцьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області листом за вих. №05.2-15/1701 повідомило, що у зв'язку із відсутністю інформації з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо даних для визначення розміру середньої заробітної плати потерпілого та інформації з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про трудові, цивільно-правові відносини, реєстрації фізичної особи-підприємця, члена фермерського господарства, члена особистого селянського господарства, самозайнятої особи на момент настання страхового випадку в залежності від місця, де стався страховий випадок, Кременчуцьке відділення не має підстав проводити призначення одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат. Тому для вирішення питання щодо призначення страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника Кременчуцьким відділенням направлено:

- запит до фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 щодо надання даних про трудові відносини з ОСОБА_4 та про розмір його заробітної плати;

- запит до Державної служби України з питань праці управління Держпраці у Полтавській області щодо виконання припису про усунення виявлених порушень фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 /а.с.30-31/.

13.12.2021 Кременчуцьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області листом за вих. №05.2-15/2042 додатково до листа вих. №05.2-15/1701 від 08.10.2021 повідомило позивача, що за результатами проведеної відділенням роботи (тобто зроблених запитів) підтверджуюча інформація з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо даних для визначення розміру середньої заробітної плати потерпілого та інформації з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про трудові, цивільно-правові відносини, реєстрації фізичної особи-підприємця, члена фермерського господарства, члена особистого селянського господарства, самозайнятої особи на момент настання страхового випадку в залежності від місця, де стався страховий випадок, що надає право на призначення одноразової допомоги та щомісячних страхових виплат - відсутня. Наданий пакет документів згідно акту приймання-передачі повертає заявнику /а.с.32/.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась з даним позовом до суду.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Визначення правових, фінансових та організаційних засад загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, унормовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (надалі - Закон № 1105-XIV).

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 7 Закону № 1105-XIV Правління фонду затверджує, в т.ч. Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат.

Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19 липня 2018 року №11 затверджено Порядок призначення, перерахування та проведення страхових виплат (надалі - Порядок №11).

Згідно із частиною першою статті 36 Закону №1105-XIV страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Відповідно до положень статті 41 цього Закону у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.

Такими непрацездатними особами є:

1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання, - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років;

2) особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони не працюють;

3) особи з інвалідністю - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності;

4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти;

5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право.

Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.

Статтею 43 Закону №1105-XIV визначений перелік документів, що подається до Фонду для розгляду справ про страхові виплати.

За вимогами частин першої та другої статті 44 Закону №1105-XIV Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.

Пунктом 1.4 Порядку №11, дія якого поширюється на потерпілих від нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання (далі - потерпілі) та осіб, які мають право на страхові виплати в разі втрати годувальника, регламентовано, що рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.

Отже, положення наведених нормативно-правових актів визначають, що рішення про призначення страхових виплат або про відмову в їх призначенні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі постанови Фонду.

Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади у відповідь на звернення громадян щодо оформлення страхових виплат. У світлі вимог частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.

Натомість чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 44 Закону №1105-XIV та пункту 1.4. Порядку №11.

В межах цього адміністративного спору позивачка звернулася до відповідача із відповідною заявою, за наслідками розгляду якої суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення (постанову), в той час, як останній протиправно повернув наданий нею пакет документів та направив позивачці відповідь у формі листа.

За такого правого регулювання та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що відсутність належним чином оформленого рішення Фонду про призначення страхових виплат або про відмову в їх призначенні у формі постанови свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Відсутність належним чином оформленого рішення фонду, за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 01.10.2021 у формі постанови, свідчить про протиправну бездіяльність уповноваженого органу (а не вчинив протиправні дії, як помилково вважає позивач), що судом за вищевикладених обставин визнані протиправними.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд, виходячи за межі позовних вимог, вважає за необхідне визнати протиправної бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 01.10.2021 та зобов'язати повторно розглянути заяви ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 01.10.2021 та додані до них документи про призначення страхової виплати у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 та прийняти відповідне мотивоване рішення за результатами розгляду такої заяви.

Одночасно суд зазначає, що з огляду на відсутність прийнятого у порядку та спосіб визначений законодавством та належним чином оформленого рішення відповідача за результатами розгляду таких заяв, правова оцінка на предмет обґрунтованості підстав для відмови у призначенні відповідних виплат, які зазначені у листі (а не в рішенні) та у відзиві на позов та відповідності поданих на розгляд документів вимогам законодавства у межах цієї справи судом не надається.

Відповідна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 травня 2022 року у справі № 340/5803/20.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як наслідок, відсутні підстави для задоволення позову в частині вимог про зобов'язання відповідача провести нарахування і виплату належних позивачці та її доньці щомісячних страхових виплат у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 , виходячи із розміру середньої заробітної плати, що склалася на час звернення за страховою виплатою за відповідною професією (водій автотранспортних засобів (код класифікатора професій 8322)) в галузі на якому працював потерпілий, але не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, як такі, що заявлені передчасно та без наявної відмови відповідача у призначенні та виплаті таких виплат у формі прийнятого рішення.

Отже позов належить задовольнити частково.

Згідно з ч.1 ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 992,40 грн, що підтверджено квитанцією від 06.06.2022 №0.0.2567848747.1 /а.с. 34/. Інші судові витрати у справі відсутні.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Разом з цим, як визначено частиною восьмою цієї статті, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

А відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки передумовою для виникнення цього спору є протиправні дії відповідача, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача судові витрати ОСОБА_1 у повному розмірі.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 41319427), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - фізична особа-підприємець ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області в особі Кременчуцького відділення щодо не прийняття рішення за результатами розгляду заяв ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 01.10.2021.

Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Полтавській області в особі Кременчуцького відділення повторно розглянути заяви ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 01.10.2021 та додані до них документи про призначення страхової виплати у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_4 та прийняти відповідне мотивоване рішення за результатами розгляду таких заяв.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 41319427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч.ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя І.Г.Ясиновський