Рішення від 09.08.2022 по справі 540/1048/22

Справа № 540/1048/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул.28 Армії,6, м.Херсон,73005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Херсонського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (вул.28 Армії, 6 м.Херсон, 73005 Код ЄДРПОУ: 21295057) щодо відмови у перерахунку, нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії на пiдставi довiдки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.12.2021 року № 8/1/2418 про розмiр грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03 2019 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (вул. 28 Армії, 6 м. Херсон, 73005 Код ЄДРПОУ 21295057) провести з 01 Квітня 2019 року перерахунок, нарахування та виплату пенсіп ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ), на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.12.2021 року № 8/1/2418 про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03 2019 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ІНФОРМАЦІЯ_1 підготовлено довідку №8/1/72 вiд 18.01.2022 року та надіслано до ГУ ПФУ в Херсонській області, однак листом відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, із обов'язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. У зв'язку із чим позивач, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 11.02.2022 року було відкрито провадження у справі №540/1048/22.

26.07.2022 року адміністративна справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративна справа №540/1048/22 передана на розгляд головуючому судді Єфіменко К.С.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2022 року прийняти до свого провадження адміністративну справу №540/1048/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, та продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

22.12.2021 року ІНФОРМАЦІЯ_1 видано ОСОБА_1 довідку № 8/1/2418 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на березень 2019 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про проведення перерахунку основного розміру пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом повідомило ОСОБА_1 , що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд зазначає, що відповідно до преамбули Закону «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІдержава гарантує перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення.

Відповідно до ч.3 ст.63 вказаного Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

У відповідності до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІпенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.24 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 «Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Згідно п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(затверджений постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області після отримання довідки про грошове забезпечення №8/1/72 вiд 18.01.2022 року для перерахунку пенсії позивачу повинно перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі який обчислений з грошового забезпечення, визначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 Міноборони станом на 05.03.2019 року.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Таким чином суд дійшов висновку, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зобов'язано здійснити перерахунок розміру пенсії позивачу з 01.04.2019 року.

За змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках (висновок Верховного Суду України викладений у постанові від 25.11.2014 р. у справі №21-322а14).

Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи бездіяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким.

Враховуючи порядок дій пенсійного органу передбачений постановою КМУ № 45 від 2008 р. (в редакції чинної на час спірних правовідносин) та Порядком № 3-1, ГУПФУ не має дискреційного повноваження щодо перерахунку пенсії позивачу після отримання довідки 22.12.2021 року № 8/1/2418 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

Особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту.

Посилання відповідача на відсутність фінансування на проведення виплат внаслідок перерахунку пенсії, є безпідставними, оскільки Закон № 2262-ХІІ не передбачає такої підстави для відмови у приведенні розміру пенсії у відповідність до вимог Закону. Право на перерахунок пенсії гарантоване ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції від 23.12.2015 р. №900-VІІІ.

Положеннями ч.2 ст.6 КАС України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

У справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зазначив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувані своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для нього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Суд не приймає аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Аналогічна позиція викладена у рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Бурдов проти Росії".

Отже, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

У зв'язку з вищевикладеним суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул.28 Армії,6, м.Херсон,73005) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (вул. 28 Армії, 6 м. Херсон, 73005 Код ЄДРПОУ: 21295057) щодо відмови у перерахунку, нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії на пiдставi довiдки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.12.2021 року № 8/1/2418 про розмiр грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонської області (вул. 28 Армії, 6 м. Херсон, 73005 Код ЄДРПОУ 21295057) провести з 01 Квітня 2019 року перерахунок, нарахування та виплату пенсіп ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ), на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 22.12.2021 року № 8/1/2418 про розмір грошового забезпечення, що враховується для проведення перерахунку пенсії станом на 05.03 2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко