Рішення від 09.08.2022 по справі 400/2066/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2022 р. № 400/2066/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

14 лютого 2022 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (далі - відповідач) про:

визнання дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці визначених п. 6 «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення» відповідних документів та направлення їх у 30-ти денний строк, разом з особистою заявою позивача (з додатками), до «Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України» Національної поліції України (ЄДРПОУ: 40108578), для вирішення питання щодо надання (відмови у наданні) статусу учасника бойових дій - протиправною;

зобов'язання відповідача підготувати визначені п. 6 «Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення», відповідні документи та направити їх у 30-ти денний строк, разом з особистою заявою позивача (з додатками), до «Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України» Національної поліції України (ЄДРПОУ: 40108578), для розгляду питання щодо надання (відмови у наданні) статусу учасника бойових дій.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в період з 20.02.2020 по 20.05.2020 він, як діючий поліцейський, проходив стажування в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області, під час якого він 19 разів заступав для несення служби та виконання завдань із забезпечення публічної безпеки та порядку на блокпості в Луганській області. Відтак у позивача, на його переконання, виникло право на отримання статус учасника бойових дій. З метою отримання цього статусу він звернувся особистою заявою через відповідача до Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, до якої додав усі необхідні документи. Проте, відповідач протиправно відмовив йому у надсиланні документів до відповідної комісії для присвоєння йому статусу учасника бойових дій.

15.02.2022 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 про відкриття провадження отримана відповідачем 24.02.2021.

17.06.2022 від відповідача через канцелярію суду надійшли відзив на позовну заяву, заява про визнання поважною причиною пропуску строку для подачі відзиву на позов і про поновлення цього строку. Заяв про поновлення строку обґрунтована тим, що ухвалу про відкриття провадження у справі № 400/2066/22 отримана відповідачем 24.02.2022 і саме в цей день в Україні було введено воєнний стан, а відповідача залучено до виконання завдань щодо оборони м. Миколаєва. Суд встановив, що 24.02.2022 російські війська здійснили широкомасштабне вторгнення в Україну і з цього дня на території Миколаївської міської територіальної громади проводяться інтенсивні воєнні (бойові) дії. Відтак суд визнав поважними причини пропуску строку для подачі відзиву і вони підлягають поновленню.

У відзиві на позовну заяву відповідач просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі. Відзив він аргументував тим, що позивач не брав безпосередньої участі в антитерористичній операції. Позивач помилково та безпідставно ототожнює виконання службових обов'язків по охороні публічного порядку на території, що відноситься до району проведення антитерористичної операції, з участю особи у виконанні бойових завдань АТО в районах її проведення.

Правом на подання до суду відповіді на відзив позивач не скористався.

Враховуючи вищезазначене, керуючись частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вирішив справу за наявними матеріалами.

У позовній заяві позивач зазначив, що він залучає до участі у справі Національну поліцію України як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідно до частини другої статті 49 КАС України третя особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Згідно з частиною п'ятою статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Таким чином, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, може вступити у справу або з власної ініціативи, або за клопотанням учасника справи, або з ініціативи суду, про що суд постановляє ухвалу.

Позивач не подавав суду клопотання про залучення Національної поліції України як третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача. Поряд з цим, проаналізувавши матеріали справи, суд не встановив правових підстав для залучення Національної поліції України як третьої особи без самостійних вимог. Відтак Національна поліція України не є залученою до участі в цій справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Розглянувши позовну заяву і відзив на неї, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Позивач на день подання позову проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Миколаївській області, що підтверджуються посвідченням МКП № 011430, виданого 16.09.2021 (а.с. 42).

Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Миколаївській області від 11.02.2020 № 94 о/с «Про направлення поліцейських ГУНП в Миколаївській області до ГУНП в Луганській області для проходження стажування» (а.с. 36, 37) позивача направлено до Головного управління Національної поліції в Луганській області для проходження стажування терміном 3 місяці у період з 20.02.2020 по 20.05.2020.

Згідно з наказом Головного управління Національної поліції в Луганській області від 24.02.2020 № 119 «Про організацію та проведення стажування ОСОБА_1 Сєвєродонецькому ВП ГУНП в Луганській області» (а.с. 35) наказано у період з 21.02.2020 по 20.05.2020 організувати та провести стажування працівника поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області. Стажисту (позивачу) наказано своєчасно прибувати до місць проведення стажування, згідно з індивідуальним планом; сумлінно та у відповідні строки виконувати зазначені в плані заходи; брати участь в нарадах, які проводяться за місцем стажування; вести облік проведення роботи згідно з планом стажування; після закінчення строку стажування скласти звіт за результатами проходження стажування та подати його на затвердження керівникові, на якого покладено організацію стажування.

21.02.2020 начальником Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганській області затверджено Типовий індивідуальний план стажування поліцейського ВКС ГУНП в Миколаївській області капрала поліції ОСОБА_1 , який позивачем був виконаний.

Відповідно до Звіту про результати стажування капрала поліції ОСОБА_1 , поліцейського ВКС ГУНП в Миколаївській області, який проходив стажування у відділі превенції Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганській області, затвердженого 20.05.2020 начальником Сєвєродонецького ВП ГУНП в Луганській області, позивач у період стажування приймав участь в охороні публічного порядку під час проведення масових заходів, здійснював патрулювання у складі піших нарядів з охорони публічного порядку на території м. Сєвєродонецьк, ніс службу на блокпості з метою забезпечення публічного порядку та запобігання терористичним проявам.

За період проходження стажування в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області позивач дев'ятнадцять разів ніс службу та виконував завдання із забезпечення публічної безпеки та порядку на блокпості відповідно до наказів Головного управління Національної поліції в Луганській області (а.с. 16-34).

Вважаючи, що він має право на отримання статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія) із заявою про надання йому відповідного статусу, що підтверджується листом Національної поліції України від 20.04.2021 № 4945/04/12-2021 (а.с. 13).

Рішенням Комісії про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 07.04.2021 № 2/IV/XV/1 (а.с. 12) позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій. У листі Національної поліції України від 20.04.2021 № 4945/04/12-2021 (а.с. 13) зазначено, що позивачу відмовлено у надані статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю правових підстав для цього, оскільки він направлявся до Головного управління Національної поліції в Луганській області з метою проходження стажування, а не в підпорядкування керівника антитерористичної операції.

01.12.2021 позивач подав на ім'я начальника ГУНП в Миколаївській області рапорт про повторний розгляд питання щодо надання йому статусу учасника бойових дій з урахуванням додатково доданих копій документів (а.с. 15). До цього рапорту позивач додав, зокрема, завірені копії витягів наказів Головного управління Національної поліції в Луганській області про здійснення певних заходів із забезпечення хорони публічної безпеки і порядку на території Луганської області.

За результатами розгляду вищезазначеного рапорту відповідач надіслав на адресу позивача лист-відповідь від 04.01.2022 № 38/05/14-2022 (а.с. 39), яким йому повідомлено, що для надання статусу учасника бойових дій позивачу необхідно надати на розгляд підтверджуючі документи про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними щодо відмови у надані йому статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України «Про Національну поліцію» закріплено, що Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 21 Закону України «Про Національну поліцію» безпосереднє керівництво поліцією здійснює керівник поліції.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Абзацом першим пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до абзацу другого пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України, а райони здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях - відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» Порядок позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту, визначає Кабінет Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок № 413), встановлено, що цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб.

Згідно з абзацом другим пункту 5 Порядку № 413 рішення про надання та позбавлення статусу часника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Абзацом четвертим пункту 5 Порядку № 413 передбачено, що рішення щодо утворення комісії та положення про неї затверджується відповідним міністерством, центральним органом виконавчої влади та іншим державним органом, зазначеним в абзаці другому цього пункту.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2016 № 405, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2016 за № 857/28987 (далі - Положення № 405), це Положення визначає основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України (далі - Комісія), а також організацію її роботи.

Пунктом 2 розділу І Положення № 405 встановлено, що Комісія утворюється у центральному органі управління Національної поліції України.

Основним завданням Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, розгляд питань, пов'язаних з установленням статусу учасника війни відповідно до пунктів 2, 13 статті 9 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 1 розділу ІІ Положення № 405).

Таким чином, повноваження щодо вивчення та прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій поліцейським належать комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, яка утворюється у центральному органі управління Національної поліції України.

Відповідно до абзацу другого пункту 6 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, які брали участь в антитерористичній операції, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Згідно з абзацом першим пункту 4 розділу ІІІ Положення № 405 для надання статусу учасника бойових дій поліцейським, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, відповідні керівники, у підпорядкуванні яких поліцейські проходили службу, у місячний строк після завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України) зобов'язані подати на розгляд Комісії довідки за формою згідно з додатком 1 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (зі змінами), та документи, зазначені в пунктах 1, 2 цього розділу, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій. У разі якщо місце постійної дислокації підрозділу або установи, закладу знаходиться безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції, відповідні керівники подають документи на розгляд Комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після призначення поліцейських на відповідні посади.

Пунктом 8 Порядку № 413 передбачено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

У разі відмови в наданні статусу учасника бойових дій питання про надання особі зазначеного статусу може повторно виноситися на розгляд комісії за рішенням керівника відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади чи іншого державного органу, зазначеного у пункті 5 цього Порядку.

Згідно з підпунктом 13 пункту 2 розділу ІІ Положення № 405 з метою забезпечення виконання покладених на неї завдань Комісія має право повторно розглядати за рішенням Голови Національної поліції України (особи, яка виконує його обов'язки) питання про надання статусу учасника бойових дій особам, яким було відмовлено в наданні такого статусу раніше.

Отже, до Комісії з питання щодо прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій поліцейському має право звертатися:

відповідний керівник, у підпорядкуванні якого поліцейський проходив службу, у місячний строк після завершення виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення;

поліцейський самостійно у разі неподання керівником, у підпорядкуванні якого він проходив службу, до Комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій;

Голова Національної поліції України (особа, яка виконує його обов'язки) у разі повторного подання Комісії відповідних документів стосовно поліцейського, якому раніше вже було відмовлено в наданні такого статусу.

Суд встановив, що позивач у період з 21 лютого по 20 травня 2020 року перебував на території Луганської області, де проходив стажування в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області. Під час стажування він не одноразово залучався до виконання завдання із забезпечення публічної безпеки та порядку на блокпості «перехрестя доріг н.п. Новоохтирка на автошляху Новоайдар-Сєвєродонецьк».

Вважаючи, що він має право на отримання статусу учасника бойових дій, позивач звернувся до Комісії із заявою про надання йому відповідного статусу. За результатами розгляду його звернення Комісія прийняла Рішенням від 07.04.2021 № 2/IV/XV/1, згідно з яким йому відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій. Рішення мотивовано тим, що позивач направлявся до Головного управління Національної поліції в Луганській області з метою проходження стажування, а не в підпорядкування керівника антитерористичної операції.

01.12.2021 позивач подав на ім'я начальника відповідача рапорт про повторний розгляд питання щодо надання йому статусу учасника бойових дій з урахуванням додатково доданих копій документів, за результатами розгляду якого у листі-відповіді від 04.01.2022 № 38/05/14-2022 відповідач йому у задоволені його рапорту.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 413, пунктом 2 розділу І і пунктом 2 розділу ІІ Положення № 405 повноваження щодо вивчення та прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій поліцейським належать комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України.

Отже, відповідач вчинив протиправні дії, розглянувши рапорт позивача від 01.12.2021, оскільки у відповідача відсутні повноваження щодо прийняття рішення про надання (відмови в наданні) статусу учасника бойових дій, у тому числі, поліцейським, які проходять у нього службу.

Поряд з цим, згідно з пунктом 8 Порядку № 413 і підпунктом 13 пункту 2 розділу ІІ Положення № 405 виключно до компетенції Голови Національної поліції України (особа, яка виконує його обов'язки) належить повторне звернення до Комісії з питанням про надання статусу учасника бойових дій поліцейським, щодо яких Комісією було прийнято рішення про відмову в надані такого статусу.

Відповідно, у відповідача відсутні повноваження щодо повторного звернення до Комісії про надання статусу учасника бойових дій поліцейським, які проходять у нього службу, та стосовно яких Комісією було прийнято рішення про відмову в надані статусу учасника бойових дій.

З огляду на вищезазначене суд прийшов до висновку, що не підлягають задоволенню позовні вимоги про:

визнання дій відповідача щодо відмови у підготовці документів та направлені їх до Комісії для вирішення питання щодо надання (відмови у наданні) статусу учасника бойових дій позивачу;

зобов'язання відповідача підготувати документи та направити їх до Комісії для розгляду питання щодо надання (відмови у наданні) статусу учасника бойових дій.

При цьому суд не розглядав питання про наявність (відсутність) у позивача права на отримання статусу учасника бойових дій на підставі поданих ним до відповідача документів, оскільки це питання не є предметом цієї справи. Предметом розгляду справи № 400/2066/22 є дії відповідача щодо не підготовки і не направлення відповідачем Комісії необхідних документів для надання позивачу такого статусу.

Тому аргументи позивача щодо наявності у нього права на отримання статусу учасника бойових дій та контраргументи відповідача щодо цього питання суд не розглядав.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Декабристів, 5, м. Миколаїв, 54001; код ЄДРПОУ: 40108735) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Рішення складено в повному обсязі 09 серпня 2022 року