справа №380/9359/22
09 серпня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) про зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд:
- зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу з 25.03.2022 року (з дня звернення за призначенням пенсії) пенсію за віком згідно із статтями 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії за 2019, 2020, 2021 роки;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 992,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що пенсійним органом протиправно відмовлено їй у призначенні пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. На думку позивачки, оскільки її пенсія вперше призначена за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", а у 2022 році вона звернулась за переведенням на інший вид пенсії за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то у даному випадку їй призначається нова пенсія, враховуючи відмінності порядку та підстав призначення пенсії, а отже помилковими є посилання відповідача на те, що у даному випадку відбувся перехід з одного виду пенсії на інший.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 липня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 23.09.2011 року відповідно до Закону України “Про державну службу”. З 01 березня 2022 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до абзацу 4-5 п. 3 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" (як мати дитини - інваліда). При призначенні пенсії за віком відповідно до » Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015, 2016 роки.
Твердження позивача, що застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2019, 2020, 2011 роки є помилковим з огляду на наступне. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
03 жовтня 2017 року Верховна Рада ухвалила Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” №2148-VIII, яким внесено зміни до розділу XV “Прикінцеві положення” Закону 1058, а саме: пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3764,40) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 “Питання проведення індексації пенсій” (далі - Постанова 124) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058 з 01.03.2019 (автоматизовано, без звернення особи) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 (3764,40 х 1,17). Відповідно до пункту 7 цього Порядку, збільшений показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується: під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону). На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” (далі - Постанова 251) з 1 травня 2020 року проведено індексацію пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058 із застосуванням збільшеного на 1,11 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні для обчислення пенсії 4888,83 грн. (4404,35 х 1,11). Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» з 01 березня 2021 року проведено індексацію пенсій із застосуванням збільшеного на 1,11 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, ьа який враховується для обчислення пенсії - 5426,60 грн. (4888,83 х 1,11). Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексаціюпенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону 1058 з 01.03.2022 (автоматизовано, без звернення особи) із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14 (5426,60 х 1,14). Отже, позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону 1058 в найбільш оптимальному розрахунку.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та з 23 вересня 2011 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
25 березня 2022 року позивач звернулася до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення".
Рішенням Головного управління ПФУ у Львівській області №913210166211 від 05.04.2021 року, з 01 березня 2022 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до абзацу 4-5 п. 3 Розділу «Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" (як мати дитини - інваліда).
З 01.04.2022 року пенсія позивачу обчислена при загальному стажі 43 роки 06 місяців 17 днів (до 28.02.2022 року) коефіцієнт страхового стажу - 0,43500. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить - 15243,53 грн., який враховано за період роботи з 01.07.2000 по 28.02.2022 згідно індивідуальних даних про застраховану особу, із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015, 2016 роки, яка становить 3764,40 грн. і проіндексована відповідно до Постанов 124, 251, 127, 118 -6186,32 (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 2,19161.
Вважаючи помилковим застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014, 2015, 2016 роки, при призначенні їй пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.
При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.
В Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція України має найвищу юридичну силу, її норми є нормами прямої дії, а тому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 8, частина друга статті 19 Конституції України).
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України №1058) встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Суд зазначає, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.
Зокрема, у постанові від 16.06.2020 (справа №127/7522/17) Верховний Суд зазначив, що за змістом частини третьої статті 45 Закону України №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону України №1058 щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивачу пенсію призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України №1058 позивач звернулася вперше, а тому судом не приймаються доводи відповідача, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058.
Після призначення пенсії вона продовжувала працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Висновки аналогічного змісту викладені також у постанові Верховного Суду від 24.06.2021 у справі №243/8903/16.
У справі, що розглядається, пенсія позивачці призначена у 2011 відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV позивач звернулася вперше в 2022 року, а тому пенсія має призначатися із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи обставини встановлення судом протиправності відмови відповідача та, як наслідок, порушення прав позивача суд приходить до висновку про наявність підстав для належного захисту прав позивача, шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити призначення та виплату з 25.03.2022 року пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019, 2020, 2021 роки.
Водночас, суд зазначає, що повноваження щодо здійснення обрахунку пенсії та складових формули, визначеною ч. 2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV , покладено саме на відповідача, а отже суд не наділений повноваженнями обраховувати суму показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 992,40 грн.
Отже, відповідно до положень ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір за подання позову до суду в сумі 992,40 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії - задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки при призначенні пенсії за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів; код ЄДРПОУ 13814885) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 25.03.2022 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2019- 2021 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів; код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.