справа №380/5048/22
09 серпня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій,-
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, Київ, 04053; код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови в зарахуванні до загального та пільгового страхового стажу за Списком№1 пенсії позивачу періоду роботи у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 06.07.2019 року по 03.02.2022 року та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов'язати Головне управління ПФУ у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком№1 пенсії позивачу періоду роботи у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 06.07.2019 року по 03.02.2022 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідальність за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення та строків сплати страхових внесків несе підприємство страхувальник, в якому працює позивач, оскільки саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи. Позивач вказує, що не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи позивача у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля».
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 березня 2022 року у задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору відмовлено
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 березня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до суду документу, що підтверджує сплату судового збору.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25 травня 2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05 липня 2022 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2022 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до загального та пільгового (спеціального) страхового стажу за Списком№1 пенсії позивачу періоду роботи у ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з 06 липня 2019 року по 30 квітня 2021 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з врахуванням раніше виплаченої пенсії.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами. Представник відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, подав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. З наданих позивачем документів про стаж, а саме: трудова книжка, довідки про підтвердження пільгового стажу, загальний страховий стаж позивача складає 37 років 11 місяців 10 днів. До страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди роботи. Однак, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з тим, що позивач необхідного пенсійного віку 50 років не досягла. Право на пенсійну виплату у позивача виникне 07.10.2026 року. Таким чином, оскільки в позивача відсутній вік, тому відсутні підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону №1058 з моменту звернення за призначенням пенсії, а саме: 25.01.2022 року.
Ухвалу про відкриття провадження надіслано відповідачу, Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві, 15 липня 2022 року, що підтверджується звітом про доставку електронного листа.
Станом на дату винесення судом рішення відзиву на позовну заяву або заяви про визнання позову від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві не надходило.
Відповідно до частин 5 та 6 статті 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
27.03.2020 позивач звернувся у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком та пакетом документів.
За результатами розгляду заяви та поданих документів позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 27.03.2020 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Страховий стаж позивача при призначенні пенсії обчислений по 30.06.2019 (по дату сплати страхових внесків роботодавцем згідно «Індивідуальних відомостей про застраховану особу» Форми ОК-5) та становив 27 років 3 місяці 29 днів, з них 13 років 2 місяці 24 дні пільгового (підземного) стажу, в тому числі 06 місяців 10 днів - навчання за фахом.
13.05.2021 позивач звернувся у Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та пакетом документів.
За результатами розгляду заяви від 13.05.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області 14.05.2021 прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу .
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року у справі №380/8893/21 адміністративний позов задоволено - зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 13.05.2021, зарахувавши період роботи з 06 липня 2019 року по 30 квітня 2021 року у ВП «Шахта «Великомостівська «ДП «Львіввугілля» до страхового і пільгового стажу за Списком №1; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області судові витрати у сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.
08 лютого 2022 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №133950004659 від 17.02.2022 року позивачу відмовлено в переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, оскільки відсутній необхідний стаж роботи на підземних роботах (має менше 15 років - стаж роботи за списком №1 складає 13 років 09 місяців 20 днів).
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду.
При вирішення спору суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до вказаного Закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною другою вказаної ж норми передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог зазначеного Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно із статтею 20 Закону України №1058-IV страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до вказаного Закону нараховуються страхові внески.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені зазначеним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Як встановив суд, підставою для відмови слугувало те, що ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не сплатив страхових внесків за період роботи позивача з 06.07.2019 року по 03.02.2022 року.
Суд вказує на те, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Суд погоджується із аргументами позивача про те, що внаслідок невиконання ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України він позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам у сфері соціального захисту.
Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії за періоди з 01.05.2021 року по 03.02.2022 року не є підставою для позбавлення позивача права на перерахунок пенсії.
Таким чином, суд вважає, що позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страхових внесках не може бути підставою для незарахування до страхового стажу періоду роботи позивача з 01.05.2021 року по 03.02.2022 у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля».
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 23.03.2020 у справі №535/1031/16-а.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №133950004659 від 17.02.2022 року є протиправним та підлягає скасуванню. А, відтак, підлягає до задоволення і вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 01.05.2021 року по 03.02.2022 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» та провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 08.02.2022 року відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задоволити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору загальному розмірі за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій - задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві №133950004659 від 17.02.2022 року про відмову в переведенні на пенсію за віком відповідно до частини третьої ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів; код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи з 01.05.2021 року по 03.02.2022 року у Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» та провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кухар Н.А.