02 серпня 2022 року Справа № 280/3347/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області, відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо застосування для перерахунку пенсії позивачу з 05.03.2019 основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду №280/3660/21 від 07.07.2021, яким визнано протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті з 05.03.2019 пенсії згідно з оновленої довідки від 01.06.2021 за №816/С, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення з 05.03.2019 пенсії згідно з оновленої довідки від 01.06.2021 за №816/С, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, що містяться у довідці, з повною виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії з 05.03.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому було призначено пенсію за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення. Вказує, що при виконанні рішення суду у справі №280/3660/21 від 07.07.2021 ГУ ПФУ України в Запорізькій області повторно перерахувало позивачу пенсію з 05.03.2019 згідно з довідкою, виданою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.06.2021 за № 816/с з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, але в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення замість належних позивачу 90 % відповідних сум грошового забезпечення. На думку позивача, своїми діями відповідач повторно порушило права позивача на виплату належної йому справедливої пенсії, а також проігнорувало попереднє рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/4723/19 від 04.11.2019, яке набрало законної сили 09.01.2021 та зобов'язало ГУ ПФУ в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з урахуванням загального розміру призначеної пенсії із розрахунку 90% від грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року. Вважає такі дії відповідача щодо зменшення з 01.04.2019 раніше призначеної відповідно до цього Закону пенсії та встановлення розміру пенсії 70% грошового забезпечення протиправними, у зв'язку із чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою судді від 30.05.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав, 06 липня 2022 року надав до суду відзив на позовну заяву (вх. №25538), у якому вказує, що посилання позивача на те, що для перерахунку пенсії необхідно застосовувати довідку про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 є безпідставними, оскільки така позиція ґрунтується на скасуванні з 05.03.2019 п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Зазначає, що підвищення відбулося відповідно до постанови Кабінетом Міністрів України №704 від 30.07.2017, яка набрала чинності 01.03.2018. При цьому, абз. 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», який затверджений постановою КМУ №45 від 13.02.2008, установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених в абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Щодо стосується питання 90% відповідних сум грошового забезпечення зауважує, що відсотковий розмір грошового забезпечення, яка враховується для обчислення розміру пенсії, передбачений ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Стверджує, що не відбулось порушень ст. 22 Конституції України у зв'язку зі зміною правового регулювання спірних правовідносин, адже ст. 13 Закону №2262 не визнано неконституційною Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі №280/3660/21 від 07.07.2021, яке набрало законної сили 29.11.2021 відповідно до ухвали Третього апеляційного адміністративного суду про повернення апеляційної скарги, з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії позивача в основному розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 36).
У лютому 2022 року Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Запорізькій області з заявою про перерахування належної пенсії у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, які були встановлені позивачу при призначенні пенсії з 01.07.2010 та підтвердженні рішенням Запорізького окружного адміністративного суду №280/4723/19 від 04.11.2019, а також здійснити належний перерахунок з 05.03.2019. Вказану заяву відповідач отримав 10.02.2022, що підтверджується описом вкладення, накладною про відправлення та інформацією про доставку поштового відправлення з сайту Укрпошта Проте, Відповідач станом на 06.05.2022 року не надав жодної відповіді.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо застосування для перерахунку пенсії позивачу з 05.03.2019 основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення, при виконанні рішення Запорізького окружного адміністративного суду №280/3660/21 від 07.07.2021, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2011) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процент.
У дану статтю Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI були внесені зміни, якими обмежено максимальний розмір пенсії на рівні 80% від відповідних сум грошового забезпечення.
В подальшому, Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 також внесені зміни до статті 13 Закону № 2262-XII та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені постановою №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Відповідач у листі-відповіді зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону №2262-XII, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом із цим, суд вважає, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Така правова позиція, викладена Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 в зразковій справі №240/5401/18, відповідно до якої Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Як вбачається з рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04.11.2019 у справі №280/4723/19, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03.02.2020, ОСОБА_1 є військовим пенсіонером і з 09.11.2004 року йому призначена пенсія за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджено зокрема наявною в матеріалах справи копією розрахунку пенсії від 01.01.2017. Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.
Суд наголошує, що зміна максимального розміру пенсії, що відбулася у частині 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку з 01.04.2019.
Таким чином, застосування відповідачем статті 13 Закону №2262-XII, яка регулює призначення пенсій, до правовідносин із перерахунку пенсії позивачу, є протиправним.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправним і такий перерахунок слід здійснити з 01.04.2019 виходячи з розміру 90% від суми грошового забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч. 1 ст. 143 КАС України).
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір» з відповідача судові витрати у відповідності до ст. 139 КАС України не стягуються.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням проведених виплат) ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01.06.2021 № 816/с про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.04.2019.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В. Батрак