печерський районний суд міста києва
Справа № 757/19558/22-к
04 серпня 2022 року м. Київ
Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3
захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5
підозрюваного ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань підполковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно
підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Шацьк Шацького району Волинської області, громадянина України, неодруженого, працюючого головним спеціалістом відділу лісових ресурсів Департаменту з питань надрокористування та відновлення довкілля Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, зареєстрованого: АДРЕСА_1 , проживаючого: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України,-
Старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань підполковник Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 , за погодженням із заступником начальника відділу Офісу Генерального прокурора - прокурором у кримінальному провадженні № 42021000000000639 ОСОБА_8 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання посилається на те, що у провадженні Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перебувають матеріали кримінального провадження № 42021000000001773 від 20.08.2021, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі - Волинського ОУЛМГ) № 70-к від 17.11.2016 ОСОБА_6 призначено на посаду головного спеціаліста відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ.
Таким чином, перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_6 являвся службовою особою, яка уповноважена на здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, перевищила свої службові повноваження внаслідок чого завдано істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів та громадським інтересам за наступних обставин.
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 394 від 12.11.2012 затверджено положення про Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства (далі - Волинське ОУЛМГ).
Згідно п. п. 4.3 та 4.7 положення управління здійснює державний контроль за додержанням норм, правил та інших нормативно-правових актів з ведення лісового господарства та координує діяльність підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держлісагенства України.
Пунктом 4.12 положення передбачено, що управління забезпечує організацію лісовпорядних та мисливськовпорядних робіт, розроблення та реалізацію проектів організації та розвитку лісового та мисливського господарства.
Відповідно п. п. 4.30, 4.53 положення визначено, що управління затверджує матеріали лісовпорядкування та приймає рішення про анулювання лісорубного або лісового квитка.
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 376 від 22.06.2021 затверджено положення про Волинське ОУЛМГ у новій редакції.
Згідно п. п. 4.2 та 4.9 положення управління здійснює державний контроль за дотриманням вимог нормативно-правових актів щодо ведення лісового господарства, видачу спеціальних дозволів на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування, методичне керівництво діяльністю підприємств, що належать до сфери управління Держлісагенства, а також координує діяльність підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Держлісагенства України.
Відповідно п. п. 4.20, 5 положення визначено, що управління затверджує матеріали лісовпорядкування, забезпечує здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх виконанням, а також забезпечує здійснення внутрішнього аудиту та внутрішнього контрою.
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 42 від 05.02.2021 затверджено статут ДП «Любомльське лісове господарство» (далі - ДП «Любомльське ЛГ») у новій редакції, відповідно до п.1.1 якого зазначено, що діяльність ДП «Любомльське ЛГ» координується Волинським ОУЛМГ.
Статтею 89 Лісового кодексу України (надалі Кодекс) визначено, що охорону і захист лісів на території України здійснює державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства та підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління.
Відповідно до статті 90 Кодексу, основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Згідно «Положення про державну лісову охорону», (надалі Положення) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року № 976, заступник начальника - головний лісничий відноситься до посадових осіб державної лісової охорони, яка відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», має статус правоохоронного органу.
Пунктом 4 Положення передбачено, що основними завданнями державної лісової охорони є здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, шкідників і хвороб пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства.
Відповідно до посадової інструкції державного службовця головного спеціаліста відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ, затвердженої 11.12.2019 начальником Волинського ОУЛМГ, до обов'язків ОСОБА_6 входить: своєчасне внесення пропозицій і підготовка доповідей керівництву управління про стан лісів і організацію лісокористування, виявлені недоліки, недбалість та зловживання службових осіб з вини яких спричиняється шкода лісам, контроль за забезпеченням лісогосподарського виробництва необхідною технічною документацією, виконання обов'язків іншого головного спеціаліста відділу, у разі його тимчасової відпустки.
Згідно з положенням про відділ лісового господарства управління лісового та мисливського господарства Волинського ОУЛМГ, затвердженого 01.08.2018 начальником Волинського ОУЛМГ, до завдань відділу, крім іншого, входить видача спеціальних дозволів на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування та призупинення проведення лісогосподарських робіт, які ведуться з порушеннями існуючих правил і нормативів.
З огляду на викладене, ОСОБА_6 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» та згідно ст. 1 Положення про державну лісову охорону затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2009 року № 976, являвся працівником правоохоронного органу.
Статтею 43 Кодексу визначено, що розрахункова лісосіка - щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування, яка затверджується для кожного власника, постійного користувача лісів окремо за групами порід, виходячи з принципів безперервності та невиснажливості використання лісових ресурсів.
Розрахункова лісосіка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
Згідно із статтею 45 Кодексу, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Пунктом 6 частини 1 статті 46 Кодексу передбачено, що лісовпорядкування передбачає обчислення розрахункової лісосіки, обсягів використання інших видів лісових ресурсів.
Відповідно до статті 48 Кодексу, у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Затвердженні матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Як встановлено, наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 27.01.2014 № 28 затверджено розрахункову лісосіку для заготівлі деревини в порядку рубок головного користування для ДП «Любомльське ЛГ» на період 2014-2022 роки. Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Любомльське ЛГ» (відомості запроектованих заходів) розроблені у 2013 році Львівською державною лісовпорядною експедицією Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання Державного агентства лісових ресурсів України.
Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» 2059-VIII від 23.05.2017, що набрав чинності 18.06.2017 та введений в дію з 18.12.2017 (далі Закон), встановлюються правові та організаційні засади процедури здійснення оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Згідно із частиною 1 статті 3 Закону, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Підпунктом 21 пункту 2 статті 3 Закону передбачено, що перша категорія видів планованої діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля, включає усі суцільні та поступові рубки головного користування та суцільні санітарні рубки на площі понад 1 гектар, суцільні санітарні рубки на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду.
Частиною 4 вказаної статті визначено, що забороняється розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності.
Так, згідно статті 9 вказаного Закону, уповноважений територіальний орган, а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, уповноважений центральний орган, видає висновок з оцінки впливу на довкілля, яким виходячи з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, зокрема величини та масштабів такого впливу (площа території та чисельність населення, які можуть зазнати впливу), характеру (у тому числі - транскордонного), інтенсивності і складності, ймовірності, очікуваного початку, тривалості, частоти і невідворотності впливу (включаючи прямий і будь-який опосередкований, побічний, кумулятивний, транскордонний, короткостроковий, середньостроковий та довгостроковий, постійний і тимчасовий, позитивний і негативний впливи), передбачених заходів, спрямованих на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення впливу на довкілля, визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження.
Висновок з оцінки впливу на довкілля є обов'язковим для виконання. Екологічні умови провадження планованої діяльності, зазначені у частині п'ятій цієї статті, є обов'язковими. Висновок з оцінки впливу на довкілля враховується при прийнятті рішення про провадження планованої діяльності та може бути підставою для відмови у видачі рішення про провадження планованої діяльності.
Таким чином, проведення усіх суцільних та поступових рубок головного користування та суцільних санітарних рубок на площі понад 1 гектар, усіх суцільних санітарних рубок на територіях та об'єктах природно-заповідного фонду, які включені до першої категорії видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля, підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Враховуючи вище вказані норми, рішеннями про провадження планової діяльності в галузі лісового господарства є затвердження матеріалів лісовпорядкування або розрахункової лісосіки.
Під час лісогосподарської діяльності, ДП «Любомльське ЛГ» замовило в Комплексній лісовпорядній експедиції Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання Державного агентства лісових ресурсів України розробку матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП «Любомльське ЛГ» Волинської області за 2018 рік.
За результатами обстеження спеціалістами Комплексної лісовпорядної експедиції Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання Державного агентства лісових ресурсів України до матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП «Любомльське ЛГ» Волинської області за 2018 рік в фонд рубок головного користування на 2019 рік були включено лісові насадження на землях лісового фонду на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 2,7 га, що були відсутні в відомості запроектованих заходів у 2013 році та на підставі якої обчислено розрахункову лісосіку для заготівлі деревини в порядку рубок головного користування для ДП «Любомльське ЛГ» на період 2014-2022 роки.
Крім того, під час лісогосподарської діяльності, ДП «Любомльське ЛГ» замовило в Комплексній лісовпорядній експедиції Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання Державного агентства лісових ресурсів України розробку матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП «Любомльське ЛГ» Волинської області за 2019 рік.
За результатами обстеження спеціалістами Комплексної лісовпорядної експедиції Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання Державного агентства лісових ресурсів України до матеріалів безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду ДП «Любомльське ЛГ» Волинської області за 2019 рік в фонд рубок головного користування станом на 01.01.2021 були включено лісові насадження на землях лісового фонду на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 2,7 га, що були відсутні в відомості запроектованих заходів у 2013 році та на підставі якої обчислено розрахункову лісосіку для заготівлі деревини в порядку рубок головного користування для ДП «Любомльське ЛГ» на період 2014-2022 роки.
Досудовим розслідування встановлено, що ДП «Любомльське ЛГ» висновок з оцінки впливу на довкілля на зазначені матеріали лісовпорядкування уповноваженим органом не видавався.
Згідно п. 132 додатку до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», спеціальний дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубний квиток, ордер, лісовий квиток) віднесено до документів дозвільного характеру.
Пунктом 1 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року № 761 (далі Порядок), передбачено що цей порядок визначає умови та механізм видачі лісорубного або лісового квитка як спеціального дозволу на використання лісових ресурсів.
Лісорубний або лісовий квиток є основним документом на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів, ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягаю збереженню, ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів (п. 2 Порядку).
Відповідно до п. 3 Порядку зазначено, що лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Згідно пункту 4 Порядку передбачено, що для видачі лісорубного квитка власник лісів або постійний лісокористувач подає такі документи: заявку на використання лісових ресурсів під час проведення рубок головного користування, відомість чергової лісосіки, польову перелікову відомість, переліково-оцінювальну відомість, карту технологічного процесу розробки лісосіки та план лісосіки.
Так, у 2020 році працівниками ДП «Любомльське ЛГ» з метою проведення рубок головного користування у Любомльському лісництві складено наступні документи, які є обов'язковими для видачі лісорубного квитка відповідно до пункту 4 Порядку, а саме: по кварталу 22 виділу 28 площею 1,6 га - матеріально-грошову оцінку лісосіки № 045И, польову перелікову відомість, план-схему, відомість залишених дерев для збереження біорізноманіття та карту технологічного процесу.
У подальшому, в невстановлений час та в невстановленому місці, інженер лісового господарства ДП «Любомльське ЛГ» ОСОБА_10 , до обов'язків якого входить організація всіх видів лісокористування, планування, розподіл і підготовка лісосічного фонду до рубання, підготовка необхідної документації для закріплення лісосировинних баз, контроль за раціональним використанням лісових ресурсів, додержання правил рубання лісу, перевірка якості відведення лісосік лісництвами і ведення ними технічної документації та оформлення лісорубних квитків на право рубання й відпуску лісу, який достовірно знаючи про те, що матеріали безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду по Любомльському лісництву ДП «Любомльське ЛГ» за 2021 рік не погоджено і не затверджено відповідно до вимог ст. 48 Кодексу, а висновок з оцінки впливу на довкілля, який є обов'язковим для планової діяльності не видавався, перевіривши вказані документи та перевищуючи свої службові повноваження з метою проведення незаконних рубок дерев включив у відомість чергової лісосіки головного користування на 2021 рік по ДП «Любомльське ЛГ» зазначені лісосіки.
З метою проведення незаконних рубок дерев, інженер лісового господарства ДП «Любомльське ЛГ» ОСОБА_10 , діючи на підставі довіреності директора ДП «Любомльське ЛГ» від 04.01.2021, продовжуючи перевищувати службові повноваження, 05.01.2021, у невстановлений час, перебуваючи в приміщенні Департаменту «Центр надання адміністративних послуг у місті Луцьку» Луцької міської ради за адресою: м. Луцьк, вул. Лесі Українки, 35 подав заяву з відповідними документами, які були виготовлені підлеглими йому працівниками, щодо видачі спеціального дозволу - лісорубного квитка на проведення суцільної рубки головного користування на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 1,6 га.
Цього ж дня, 05.01.2021 указана заява з додатками передана для розгляду головному спеціалісту відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ ОСОБА_6 .
Пунктом 5 частини 8 статті 69 Лісового кодексу України передбачено, що підставою для прийняття рішення про відмову у видачі спеціального дозволу є результати оцінки впливу на довкілля.
У подальшому, ОСОБА_6 , з метою проведення незаконних рубок дерев, достовірно знаючи про те, що матеріали безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду по Любомльському лісництву ДП «Любомльське ЛГ» за 2021 рік не погоджено і не затверджено відповідно до вимог ст. 48 Кодексу, а висновок з оцінки впливу на довкілля, який є обов'язковим для планової діяльності не видавався, перевіривши вказані документи та перевищуючи свої службові повноваження та ігноруючи вимоги п. 5 ч. 8 ст. 69 ЛК України, 05.01.2021, у невстановлений час, перебуваючи на робочому місці в приміщенні Волинського ОУЛМГ за адресою: м. Луцьк, просп. Волі, 30 виписав лісорубний квиток серії ВО ЛРК № 012747 на проведення суцільних рубок головного користування на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 1,6 га, який передав першому заступнику начальника - головному лісничому Волинського ОУЛМГ ОСОБА_9 для затвердження та подальшої видачі.
Після цього, ОСОБА_9 , до обов'язків якого входить: організація виконання покладених на Волинське ОУЛМГ завдань відповідно до компетенції, організація виконання законів України, актів і доручень Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Держлісагенства, здійснення нагляду за державним обліком об'єктів постійної лісонасіннєвої бази, розробка та подача на затвердження нормативів витрат на здійснення заходів щодо ведення лісового господарства, охорони і захисту лісу, організація видачі в установленому порядку спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (в межах компетенції), а також координація та контроль діяльності відділу лісового господарства, сектору охорони і захисту лісу та сектору мисливського господарства, з метою проведення незаконних рубок дерев, достовірно знаючи про те, що матеріали безперервного лісовпорядкування земель лісового фонду по Любомльського лісництву ДП «Любомльське ЛГ» за 2021 рік не погоджено і не затверджено відповідно до вимог ст. 48 Кодексу, а висновок з оцінки впливу на довкілля, який є обов'язковим для планової діяльності не видавався, перевіривши вказані документи та перевищуючи свої службові повноваження та ігноруючи вимоги п. 5 ч. 8 ст. 69 ЛК України, 05.01.2021, у невстановлений час, перебуваючи на робочому місці в приміщенні Волинського ОУЛМГ за адресою: м. Луцьк, просп. Волі, 30 видав лісорубний квиток серії ВО ЛРК № 012747 на проведення суцільних рубок головного користування на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 1,6 га.
Разом з тим, ОСОБА_10 , перевищуючи свої службові повноваження, достовірно знаючи, що лісорубний квиток серії ВО ЛРК № 012747 на проведення суцільних рубок головного користування на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 1,6 га видано незаконно, перебуваючи в невстановленому місці та в невстановлений час, в день видачі, тобто 05.01.2021 вніс до нього відповідні відомості, при цьому зазначивши підставою для видачі - наказ Міністерства екології та природних ресурсів від 27.01.2014 № 28, яким затверджено розрахункову лісосіку для заготівлі деревини в порядку рубок головного користування для ДП «Любомльське ЛГ» на 2014 - 2022 роки по ДП «Любомльське ЛГ» та не вказавши матеріали безперервного лісовпорядкування.
Після отримання лісорубного квитка, ДП «Любомльське ЛГ» провело незаконні рубки на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ», а саме: у кварталі 22 виділу 28 площею 1,6 га.
У подальшому, вказаний факт здійснення незаконних рубок 324 дерев різних порід виявлено Державною екологічною інспекцією України під час проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання ДП «Любомльське ЛГ» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів та відображено в акті від 23.07.2021.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розмір шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок проведення незаконної рубки рубок 324 дерев різних порід та діаметрів у кварталі 22 виділу 28 площею 1,6 га на території Любомльського лісництва ДП «Любомльське ЛГ» становить 3 939 461 грн.
Внаслідок перевищення ОСОБА_6 своїх службових повноважень, охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів та громадським інтересам, які полягають у порушенні гарантованих Конституцією України прав громадян на безпечне для життя і здоров'я довкілля та користування природними ресурсами, заподіяно шкоду в розмірі 3 939 461 грн.
Враховуючи вище вказане, діями ОСОБА_9 , ОСОБА_6 та ОСОБА_10 заподіяно шкоду на загальну суму 3 939 461 грн., що з урахуванням примітки до ст. 364 КК України, положень статті 169.1 Податкового кодексу України і Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік», якими визначено застосування розміру податкової соціальної пільги для кваліфікації діянь як злочинів, є тяжкими наслідками, оскільки у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_6 підозрюється у перевищенні службових повноважень, тобто умисному вчиненні працівником правоохоронного органу дій, які явно виходять за межі наданих йому повноважень, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України.
Відповідно до наказу державного секретаря Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (далі - Міндовкілля) від 04.06.2021 № 173-о, ОСОБА_6 призначено на посаду головного спеціалісту відділу лісових ресурсів Департаменту з питань надрокористування та відновлення довкілля. Згідно посадової інструкції ОСОБА_6 , затвердженої 10.09.2020 державним секретарем Міндовкілля, до основних посадових обов'язків ОСОБА_6 , крім іншого, належать: нормативне-правове регулювання сфери лісового господарства, лісових відносин, захисту, охорони, раціонального і невиснажливого використання та відтворення лісів; інформування та надання роз'яснень щодо здійснення державної політики у сфері лісового та мисливського господарства, лісових відносин, захисту, охорони раціонального і невиснажливого використання та відтворення лісів; взаємодія з підрозділами центральних органів виконавчої влади при розробленні нормативно-правових актів у сфері лісового та мисливського господарства, лісових відносин, захисту, охорони раціонального і невиснажливого використання та відтворення лісів; підготовка проектів відповідей за запити центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій з питань ведення лісового господарства, лісових відносин, захисту, охорони раціонального і невиснажливого використання та відтворення лісів.
26.07.2022 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт. Шацьк Шацького району Волинської області, українцю, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України КК України.
Враховуючи ризики, передбачені ст. 177 КПК України, слідчий просить застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання та покласти процесуальні обов'язки, передбачені ст.194 КПК України.
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.
Підозрюваний та його захисник заперечили щодо задоволення клопотання вважаючи підозру необґрунтованою та відсутніми ризики, передбачені ст. 177 КПК України. Просили врахувати позитивну характеристику підозрюваного, його сталі соціальні зв'язки та відмовити у задоволенні клопотання.
Заслухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено, що у провадженні Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перебувають матеріали кримінального провадження № 42021000000001773 від 20.08.2021, за підозрою ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.01.2022 приблизно о 18 годині 00 хвилин, ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , спільно із ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом та іншими невстановленими досудовим розслідуванням особами, прибули за адресою: м. Київ, вулиця Вільшанська, будинок 2-Б, де демонструючи зневагу до існуючих правил і норм поведінки, грубо порушуючи громадський порядок, з мотивів явної неповаги до суспільства, проявляючи особливу зухвалість, підбігли до металевого паркану, що огороджував територію будівельного майданчика за вищевказаною адресою, розуміючи що перебувають в публічному місці, почали його масово пошкоджувати, тим самим публічно демонструвати особливу зухвалість та неповагу до існуючих правил і норм поведінки у суспільстві.
26.07.2022 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт. Шацьк Шацького району Волинської області, українцю, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 3 ст. 365 КК України КК України.
Відповідно до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочину діяльність.
Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
ОСОБА_14 підозрюється у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, раніше не судимий, має постійне місце проживання, неодружений, працюючий.
Зважаючи на викладене, суд вважає можливим за доводами клопотання з метою забезпечення належної процесуальної поведінки застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у виді особистого зобов'язання.
Також слідчий суддя вважає за необхідне покласти на підозрюваного виконання обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України в межах строку досудового розслідування, строком до 22 вересня 2022 року включно, а саме:
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування із свідками ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 та іншими підозрюваними ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Разом з цим, враховуючи особу підозрюваного, обставини вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає не доведеним клопотання слідчого в частині покладення такого обов'язку, як не відлучатися із населеного пункту в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду, оскільки на даний час він не виправдовує себе як стримуючий засіб.
Керуючись ст. 177-179, 193, 194, 309, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань підполковника Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно підозрюваного ОСОБА_6 - задовольнити частково.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, поклавши на підозрюваного обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 22 вересня 2022 року включно, а саме:
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування із свідками ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 та іншими підозрюваними ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 , іншими особами з приводу обставин вчинення інкримінованого йому злочину;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Роз'яснити, що у разі невиконання покладених на підозрюваного обов'язків, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1