печерський районний суд міста києва
Справа № 757/17804/22-к
08 серпня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , представника власника майна адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 про передачу в управління майна,
Слідчий першого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про передачу в управління майна, на яке накладено арешт у кримінальному провадженні № 62020100000002380 від 20.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
Клопотання обґрунтовує тим, що Першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020100000002380 від 20.11.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва у зазначеному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Київської міської прокуратури.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи Головного управління ДПС в Київській області (ГУ ДФС в Київській області) зловживають своїм службовим становищем, тобто умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для себе, всупереч інтересам служби, вчиняють дії, спрямовані на лобіювання інтересів та прикриття незаконної діяльності забудовників Києво-Святошинського району Київської області, що призвело до тяжких наслідків та ухилення фізичними особами ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) в особливо великих розмірах.
Так, починаючи з 2013 року група громадян України: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , володіючи фінансовим ресурсом з невизначеним походженням здійснили купівлі земельних ділянок в Київській області в межах населених АДРЕСА_1 та ін.
У подальшому, як фізичні особи, отримали дозволи на будівництво комплексів багатоквартирної житлової забудови, замовляли проекти та у подальшому здійснили будівництво багатоповерхових будинків, котеджів у так званих житлових та котеджних комплексах.
Зазначена група фізичних осіб за готівку реалізує громадянам збудовані квадратні метри за власно визначеною ціною, а під здійснення правочину у нотаріусів підписують договір купівлі-продажу за мінімальною розрахунковою ціною квадратних метрів, яку визначили підзвітні їм експерти-оцінювачі.
В результаті, податкові платежі стягуються при вчиненні таких операцій лише з суми договору купівлі-продажу (за висновком, звітом про оцінку майна), а не з ринкової вартості квадратних метрів.
Так, відповідно до акту від 07.06.2019 № 452/10-36-13-03/2835707203 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_6 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних податків і зборів при отриманні доходу від здійснення діяльності пов'язаної з будівництвом та продажем нерухомого майна за період з 01.01.2012 по 31.12.2018» у ході перевірки встановлено, що ОСОБА_6 , здійснюючи у період часу 2012-2018 років систематичну діяльність щодо реалізації нерухомого майна, не зареєструвавшись як фізична особа-підприємець, без відображення в податковому обліку реальний обсяг доходів від реалізації такого майна, та продовжуючи здійснювати господарську діяльність як фізична особа платник податку та сплачувати з отриманого доходу ставку за відсотковим значенням 5 % замість необхідних 15% та 17%, ухилився від сплати податку на доходи фізичних осіб в особливо великих розмірах, що становить 5 972,934,47 грн.
ОСОБА_6 здійснюється систематичний продаж нерухомого майна за адресами: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 / АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 . За вищевказаними адресами розміщені багатоквартирні житлові будинки, що належать до ЖК «Софія Сіті». Також згідно інформації, наявної в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно будівництво зазначених ЖК відбулося на земельних ділянках по АДРЕСА_9 , які належать ОСОБА_6 .
Відповідно до акту від 07.06.2019 № 453/10-36-13-03/2698319810 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_5 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних податків і зборів при отриманні доходу від здійснення діяльності пов'язаної з будівництвом та продажем нерухомого майна за період з 01.01.2012 по 31.12.2018» у ході перевірки встановлено, що ОСОБА_5 , здійснюючи у період часу 2012-2018 років систематичну діяльність щодо реалізації нерухомого майна, не зареєструвавшись як фізична особа-підприємець, без відображення в податковому обліку реальний обсяг доходів від реалізації такого майна, та продовжуючи здійснювати господарську діяльність як фізична особа платник податку та сплачувати з отриманого доходу ставку за відсотковим значенням 5 замість необхідних 15% та 17%, ухилився від сплати податку на доходи фізичних осіб в особливо великих розмірах, що становить 55 765 215, 64 грн.
Відповідно до акту від 07.06.2019 № 454/10-36-13-03/3097821749 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_9 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних податків і зборів при отриманні доходу від здійснення діяльності пов'язаної з будівництвом та продажом нерухомого майна за період з 01.01.2012 по 31.12.2018» встановлено, що ОСОБА_9 , здійснюючи у період часу з 01.01.2012 по 31.12.2018 систематичну діяльність щодо реалізації нерухомого майна, не зареєструвавшись як фізична особа-підприємець, без відображення в податковому обліку реальний обсяг доходів від реалізації такого майна та продовжуючи здійснювати господарську діяльність як фізична особа платник податку, ухилився від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку в особливо великих розмірах, а саме: податку на доходи фізичних осіб у сумі 163 838 797,10 грн., несплати єдиного внеску в сумі 690 966,82 грн. та несплати військового збору від здійснення підприємницької діяльності за період з 01.01.2015 по 31.12.2018 у сумі 4 453 867,57 грн., які не були сплачені до Державного бюджету України.
ОСОБА_5 здійснюється систематичний продаж нерухомого майна за адресами: АДРЕСА_5 , АДРЕСА_10 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_12 , АДРЕСА_13 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_11 , АДРЕСА_15 , АДРЕСА_12 . За вищевказаними адресами розміщені багатоквартирні житлові будинки, що належать до ЖК «Софія Сіті» та ЖК «Софія Клубний». Також згідно інформації, наявної в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно будівництво зазначених ЖК відбулося на земельних ділянках по АДРЕСА_16 , які належать ОСОБА_5 .
Відповідно до актів від 29.04.2020 № 001144/10-36-57-05/2810918031, № 000357/10-36-57-06/2810918031, № 001148/10-36-57-05/2810918031 щодо дотримання податкового законодавства ОСОБА_8 стосуються своєчасності сплати узгоджених сум оподаткування.
ОСОБА_10 отримані дозволи на будівництво комплексу багатоквартирної житлової забудови та здійснював систематичний продаж нерухомого майна за адресами: АДРЕСА_14 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_14 , АДРЕСА_17 , АДРЕСА_18 та по АДРЕСА_19 (серія ІУ № 113201201534, серії ІУ № 113181380419). За вищевказаними адресами розміщені багатоквартирні житлові будинки, що належать до ЖК «Софія Нова». Також згідно інформації, наявної в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно будівництво зазначеного ЖК відбулося на земельних ділянках по АДРЕСА_20 , належать ОСОБА_10 .
Згідно листа ГУ ДПС України в Київській області від 06.05.2021 №10617/5/10-36-07-12 позапланові невиїзні перевірки фізичної особи - платника податків ОСОБА_8 та ОСОБА_5 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати належних податків і зборів при отриманні доходу від здійснення діяльності пов'язаної з будівництвом та продажем нерухомого майна не проводились.
При цьому, відповідно до узагальнених матеріалів Державної служби фінансового моніторингу України № 0631/2021/ДСК від 23.07.2021 вищевказаними особами за попередньою змовою отримано дохід від продажу нерухомого майна на загальну суму 2 305 800 000 (два мільярда триста п'ять мільйонів вісімсот тисяч) грн., зокрема: ОСОБА_8 , за 2015-2020 роки, на загальну суму 456,78 млн грн; ОСОБА_5 за 2011-2020 роки, на загальну суму 446,75 млн грн; ОСОБА_6 за 2015-2020 роки, на загальну суму 16,60 млн грн; ОСОБА_7 та ОСОБА_11 за 2012-2020 роки, на загальну суму 1 385,67 млн грн та за відсутності офіційних джерел походження вказаних коштів для їх попереднього інвестування в це майно, є таким що спрямоване на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (приховування чи маскування джерела походження коштів). ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_12 , за період з 12.09.2013 по 10.06.2021 провели фінансові операції на загальну суму 1 231,62 млн грн. Таким чином, отримання вказаними особами прибутку від реалізації нерухомості, в яку було інвестовані кошти (про які у Держфінмоніторингу відсутня інформація) є характерним для здійснення підприємницької діяльності з будівництва та подальшої реалізації об'єктів нерухомості без реєстрації як ФОП, в результаті чого відбувається не нарахування та несплата відповідних сум податків. З огляду на викладене, у Держфінмоніторингу є підозри вважати, що отримання вказаними особами загального прибутку на суму 2 305,8 млн. грн. від продажу нерухомого майна без реєстрації ФОП чи юридичної особи може бути пов'язане з ухиленням від сплати податків, зборів та інших платежів, а за умови відсутності офіційних джерел походження коштів для їх попереднього інвестування в це майно - таким, що спрямоване на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом (приховування чи маскування джерела походження коштів).
Відповідно до додаткових узагальнених матеріалів Державної служби фінансового моніторингу України №0116/2022/ДСК від 16.02.2022 ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 за попередньою змовою отримано дохід від продажу нерухомого майна на загальну суму 1 325 810 000 (один мільярд триста двадцять п'ять мільйонів вісімсот десять тисяч) гривень, зокрема: ОСОБА_13 за 2018-2020 роки на загальну суму 355,12 млн. грн.; ОСОБА_14 за 2020-2021 роки на загальну суму 468,82 млн. грн., ОСОБА_15 за 2017-2021 роки на загальну суму 501,87 млн. грн. та за відсутності офіційних джерел походження вказаних коштів для їх попереднього інвестування в це майно, є таким що спрямоване на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (приховування чи маскування джерела походження коштів). Таким чином, отримання вказаними особами прибутку від реалізації нерухомості, в яку було інвестовані кошти (про які у Держфінмоніторингу відсутня інформація) є характерним для здійснення підприємницької діяльності з будівництва та подальшої реалізації об'єктів нерухомості без реєстрації як ФОП, в результаті чого відбувається ненарахування та несплата відповідних сум податків. З огляду на викладене, у Держфінмоніторингу є підозри вважати, що отримання вказаними особами загального прибутку на суму 1 325,81 млн. грн. від продажу нерухомого майна без реєстрації ФОП чи юридичної особи може бути пов'язане з ухиленням від сплати податків, зборів та інших платежів, а за умови відсутності офіційних джерел походження коштів для їх попереднього інвестування в це майно - таким, що спрямоване на легалізацію (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом (приховування чи маскування джерела походження коштів).
Слідством встановлено, що до реалізації ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_15 та/або іншими фізичними чи юридичними особами за їх дорученням об'єктів нерухомості, розташованих на території Києво-Святошинського (на даний час - Бучанський район) район, та безперешкодного посвідчення договорів купівлі-продажу та попередніх договорів, договорів іпотеки; договорів позики, останні залучили приватних нотаріусів Києво-Святошинського нотаріального округу (на даний час - Бучанський районний нотаріальний округ) Київської області ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та ОСОБА_21 .
Так, на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 09.09.2021 № 757/48286/21-к, 16.09.2021 проведено обшук у квартирі, яка належить на праві власності ОСОБА_6 , за адресою: АДРЕСА_21 у ході якого виявлено та вилучено предмети ззовні схожі на грошові кошти (долари США, ЄВРО, гривня, казахські тенге, канадський долар, фунти-стерлінги, чеські крони, польські злоти, російські рублі), які упаковано до сейф пакетів ДБР із зазначенням кількості купюр, а саме:
1. 6000 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету L 1003857;
2. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020605;
3. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020599;
4. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020601;
5 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020598;
6. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 2022894;
7. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 2022893;
8. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1051877;
9. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020606;
10. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1021878;
11. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020603;
12. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1020604;
13. 1500 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, які упаковано до сейф-пакету В 1030602;
14. 1 купюра ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 100 ЄВРО, 3 купюри ззовні схожі на грошові кошти ЄВРО номіналом 50 ЄВРО, 169 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, 14 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 50 доларів США, 12 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 20 доларів США, 1 купюра ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 10 доларів США, 4 купюри ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 5 доларів США, 1 купюра ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 2 доларів США, 1 купюра ззовні схожі на грошові кошти Фунт стерлінг номіналом 20 Фунт стерлінг, 1 купюра ззовні схожі на грошові кошти номіналом 50 канадських доларів, які упаковано до сейф-пакету S 2044912;
15. 110 купюр ззовні схожа на грошові кошти гривня номіналом 200 гривень, 79 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 100 гривень, 11 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 50 гривень, 7 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 20 гривень, 12 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 10 гривень, 2 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 5 гривень, 1 купюра ззовні схожа на грошові гривня номіналом 2 гривні, 3 купюри ззовні схожа на грошові гривня номіналом 1 гривня, які упаковано до сейф-пакету S 2044911;
16. 489 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 500 гривень, які упаковано до сейф-пакету S 2044910;
17. 300 купюр ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 500 ЄВРО, 1600 купюр ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 100 ЄВРО, 1600 купюр ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 50 ЄВРО, 200 купюр ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 20 ЄВРО, 800 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 500 гривень, які упаковано до сейф-пакету L 1003415;
18. 919 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, 9 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 50 доларів США, 7 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 20 доларів США, 4 купюри ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 10 доларів, 2 купюри ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 5 доларів США, 2 купюри ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 2 долари США, 5 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 1 долар США, 2 купюри ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 100 ЄВРО, 5 купюри ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 20 ЄВРО, 1 купюр ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 10 ЄВРО, 1 купюра ззовні схожа на грошові кошти російський рубель номіналом 1000 російський рублів, 1 купюра ззовні схожа на грошові кошти польські злотих номіналом 20 польських злотих, 3 купюри ззовні схожа на грошові кошти польські злотих номіналом 10 польських злотих, 1 купюра ззовні схожа на грошові кошти казахські тенге номіналом 1000 казахських тенге, 28 купюр ззовні схожа на грошові кошти ЄВРО номіналом 5 ЄВРО, 1 купюра ззовні схожа на грошові кошти чеські крони номіналом 50 чеських крон, які упаковано до сейф-пакету L 1003865;
19. 112 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 100 доларів США, 10 купюр ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 50 доларів США, 1 купюра ззовні схожі на грошові кошти долари США номіналом 10 доларів США, які упаковано до сейф-пакету S 1029829;
20. 129 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 200 гривень, 209 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 500 гривень, 50 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 100 гривень, 13 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 50 гривень, 11 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 20 гривень, 2 купюри ззовні схожа на грошові гривня номіналом 10 гривень, 8 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 5 гривень, 6 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 2 гривні, 10 купюр ззовні схожа на грошові гривня номіналом 1 гривня, які упаковано до сейф-пакету S 2044892.
Вищевказані предмети та документи містить відомості, що можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. У зв'язку з викладеним, постановою слідчого від 17.09.2021 вищевказані речі та документи визнано речовими доказами у цьому кримінальному провадженні.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 04.05.2022 у справі № 757/427/22-к накладено арешт на речові докази, а саме на майно вилучене 16.09.2021 у ході обшуку квартири, яка належить на праві власності ОСОБА_6 , за адресою: АДРЕСА_21 .
У подальшому, згідно п. 21 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104 та згідно квитанцій № 310783 від 12.07.2022, № 310993 від 12.07.2022, № 311381 від 12.07.2022 грошові кошти загальною сумою 394 650 євро, 2 522 159 доларів США, 811 477 гривень зараховано на рахунок № НОМЕР_2 відкритого у АТ «Укрексімбанк».
Слідчий у судовому засіданні вимоги клопотання підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Представник власника майна в судовому засіданні заперечив з приводу задоволення клопотання.
Статтею 2 КПК України передбачено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до статті 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Частиною 1 першої статті 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
При винесенні даного рішення судом враховано правову позицію висловлену у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Раймондо проти Італії» від 22 лютого 1994 року про те, що арешт, поза сумнівом, застосували як проміжний захід, що має забезпечити в разі необхідності подальшу конфіскацію майна, яке вважають імовірно результатом незаконної діяльності.
Так, згідно з абзацом сьомим частини шостої статті 100 КПК України, речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
У випадках, передбачених пунктами 2, 4 та абзацом сьомим частини шостої цієї статті, слідчий за погодженням із прокурором або прокурор звертається з відповідним клопотанням до слідчого судді місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, або до суду під час судового провадження, яке розглядається згідно із статтями 171-173 цього Кодексу. Прокурор у випадку, передбаченому абзацом сьомим частини шостої цієї статті, не пізніше наступного робочого дня з моменту постановлення ухвали слідчого судді, суду надсилає копію цієї ухвали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, із зверненням щодо прийняття активів, а також вживає невідкладних заходів щодо передачі цих активів Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною першою статті 2 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» (далі - Закон) передбачено, що Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.
У пункті 4 частини першої статті 9 Закону зазначається, що на Національне агентство покладено функцію з проведення оцінки, ведення обліку та управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні.
За абзацом четвертим частини першої статті 1 Закону, управляючи активами, Національне агентство забезпечує збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості.
Відповідно до частини третьої статті 21 Закону, управління активами, зазначеними у частині першій цієї статті, здійснюється Національним агентством на умовах ефективності, а також збереження та збільшення їх економічної вартості.
Абзацом першим частини першої статті 19 Закону встановлено, що Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, сума або вартість яких дорівнює або перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 19 Закону, активи, визначені абзацом першим цієї статті, приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів.
Згідно з частиною другою статті 19 Закону, у разі прийняття в управління активів, які чи права на які та їх обтяження підлягають державній реєстрації, Національне агентство надсилає того самого дня інформацію про накладення арешту на активи органам, що ведуть державні реєстри таких активів, прав на них або їх обтяжень.
Частиною першою статтею 21 Закону встановлено, що управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.
Вимогами абзацу другого частини другої статті 21 Закону передбачено, що управління активами здійснюється на підставі договору, укладеного відповідно до глави 70 Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, між Національним агентством та управителем визначеним за результатами конкурсу відповідно до абзацу першого частини другої зазначеної статті Закону.
Згідно з частиною четвертою статті 21 Закону, майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових.
У разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора, а також судового рішення, що набрало законної сили, яким скасовано арешт прийнятих в управління активів, Національне агентство у триденний строк повертає їх законному власнику.
Вимогами статті 24 Закону, встановлено, що надходження від здійснюваного Національним агентством управління активами, а також кошти, одержані на підставі міжнародних угод щодо розподілу та повернення активів в Україну, перераховуються до державного бюджету.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя оцінює індивідуальні ознаки та властивості арештованого у даному кримінальному провадженні майна, вартість якого значно перевищує 200 розмірів мінімальної заробітної плати, що підтверджується матеріалами клопотання слідчого, та як наслідок виходить з того, що зазначені у клопотанні підстави для передачі майна на здійснення заходів з управління ним, мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та одночасно враховує, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити необхідність передачі такого майна на здійснення заходів з управління ним, з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Разом з тим, вжиття заходів щодо управління вказаним арештованим майном спрямоване на захист інтересів підозрюваних, оскільки гарантує власникам майна збереження його вартості, а також дає можливість збільшити цю вартість, тим самим компенсуються усі негативні наслідки застосування такого арешту.
Слідчим в судовому засіданні доведено, що незастосування заходів щодо передачі в управління Національному агентству майна та в результаті цього невжиття заходів щодо збереження арештованого майна утруднить або зробить неможливим (втрата, погіршення фізичного стану майна, зменшення його економічної вартості) застосування негативних наслідків до підозрюваних у разі винесення обвинувального висновку стосовно останнього, а у разі винесення виправдувального вироку може стати порушенням прав підозрюваного у вигляді втрати вартості майна за час його перебування під арештом, що в обох випадках унеможливить досягнення завдань кримінального провадження.
Зважаючи на викладене, з метою збереження та збільшення економічної вартості майна, на яке накладено арешт, враховуючи при цьому процесуальну позицію сторони обвинувачення, яка вказує на неможливість самостійно здійснити управління вказаним майном, та враховуючи при цьому об'єктивну необхідність виключити прямий або опосередкований вплив та посягання підозрюваних на арештоване майно, запобігти можливості знищення, відчуження майна, виключення ймовірності користування майном, що дозволить підозрюваному продовжувати отримувати незаконні доходи (переваги) від набутого шляхом вчинення кримінальних правопорушень матеріальних благ та продовжувати злочинну діяльність та разом з тим, у випадку винесення виправдувального вироку зможе запобігти порушенню прав підозрюваного у вигляді втрати вартості майна за час його перебування під арештом, слідчий суддя приходить до переконання про задоволення клопотання з метою досягнення завдань кримінального провадження.
На підставі викладеного керуючись ст. ст. 2, 9, 100, 131, 170-173, 309 КПК України, ст.ст. 1,9, 19, 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Передати в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1, ЄДРПОУ: 41037901), для здійснення заходів з управління речовими доказами з метою збереження їх економічної вартості на підставах, у порядку та на умовах, визначених ст.ст. 19, 20 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», речові докази у кримінальному провадженні № 62020100000002380 від 20.11.2020 р., а саме: грошові кошти загальною сумою 394 650 євро, 2 522 159 доларів США, 811 477 гривень, які зараховані на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий у АТ «Укрексімбанк».
Ухвала оскарженню не підлягає».
Слідчий суддя ОСОБА_1