Рішення від 04.08.2022 по справі 133/1525/22

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№ 133/1525/22

Провадження № 2-о/133/73/22

РІШЕННЯ

Іменем України

04.08.2022 м. Козятин

Козятинський міськрайонний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Кучерук І.М.,

за участю секретаря Бірюкової Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Козятинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Юрченко І.О., звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.

Свої вимоги заявник мотивує тим, що 01.11.2019 вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 . У шлюбі вона завагітніла і в пологовому будинку КНП «Каховська ЦМЛ ім. Панкеєвих» ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина, якого назвали ОСОБА_3 . Свідоцтво про народження сина, видане 08.07.2022 Сімферопольським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, є недійсним та не створює правових наслідків. Зазначила, що у зв'язку із вторгнення росії на територію України та тимчасою окупацією військовими Херсонської області, вона обмежена можливостями зареєструвати народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України, які не функціонують на території, яка окупована Російською Федерацією. Крім того, заявник з дитиною знаходиться в м. Херсон, виїхати на підконтрольну Україні територію не має можливості, а тому не може зареєструвати народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану, які знаходяться на підконтрольній Україні території.

Враховуючи наведені вище обставини, заявнику необхідно встановити факт народження дитини в судовому порядку.

Заявник та її представник в судове засідання не з'явилися, однак представник подала заяву, в якій заявлені вимоги підтримує та просить розгляд справи провести у їх відсутність.

Представник заінтересованої особи, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце слухання справи, в судове засідання не з'явився.

З урахуванням приписів ст. 317 ЦПК України про невідкладність розгляду даної категорії справ, суд вважає за можливе проводити її розгляд за відсутності усіх учасників.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.4-5). ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.6-7).

01.11.2019 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб у виконавчому комітету Антонівської селищної ради Дніпровського району м. Херсон (а.с.9).

З копії обмінної карти пологового будинку, виданої КНП «Каховська ЦМЛ» вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 06 год. 30 хв. народила дитину чоловічої статі, вагою 3200 грама, зростом 52 см.

Окрім того, на підтвердження факту народження дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Херсон, Херсонської області, Україна, заявник надала копію свідоцтва про народження, виданого 08.07.2022 так званим Сімферопольським районним відділом записів актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим серії НОМЕР_1 , а також копію довідки про народження №Р-02071, виданої 08.07.2022 вказаним вище районним відділом записів актів цивільного стану (а.с.8, 10).

Положеннями ст.317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, їхніми представниками до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Згідно з ч.ч.1, 2, 4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєння їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2022 № 152) м. Херсон та Херсонська область перебуває в тимчасовій окупації.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у м. Херсон, Херсонської області, Україна, що визнається як тимчасово окупована територія України.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав в свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно з п.18 постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформляють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган реєстрації актів громадянського стану проводить відповідний запис на підставі рішення суду.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони (тобто є окупованою)».

Таким чином, зважаючи на викладене вище та враховуючи той факт, що заявник не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку, встановити факт народження дитини, яка народилась на тимчасово окупованій території України, оцінюючи належність, допустимість, достовірність зібраних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість даної заяви та наявність підстав для її задоволення.

Керуючись ст.ст.81, 89, 213, 264, 294, 316, 315, 317, 354 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Херсон, Херсонської області, Україна, батько дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, уродженець смт. Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 ; мати дитини: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, уродженка м. Херсон Херсонської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , к. з.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заявник: ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП невідомий.

Заінтересована особа: Козятинський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), знаходиться: вул. П. Орлика, 5, м. Козятин, Вінницька область, ЄДРПОУ 21725764.

Суддя І.М. Кучерук