вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
08.08.2022м. ДніпроСправа № 904/1555/22
За позовом Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради, м. Жовті Води Дніпропетровської області
до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", м. Жовті Води Дніпропетровської області
про стягнення 296 090,88грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Без виклику (повідомлення) учасників
Комунальне підприємство "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" плату за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями в розмірі 296 090,88грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №7/03/71П на подачу питної води з системи комунального водопроводу та приймання стічних вод до системи комунальної каналізації від 06 січня 2021 року, а саме скидання відповідачем у стічні води забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, на підтвердження чого позивачем надано акт відбору проб стічних вод № 50/21 від 22.02.2021 та протокол дослідження якості стічної води № 50/211 від 22.02.2021.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.06.2022 справу №904/1555/22 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою господарського суду від 22.06.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку письмового провадження.
Відповідач правом на подання відзиву на позов з викладенням письмових пояснень у межах визначеного законом і судом строків не скористався, клопотань про необхідність витребування доказів чи прийняття від нього додаткових доказів не заявляв, як не заявляв і про бажання надати власні пояснення по суті спору.
Про розгляд справи відповідач повідомлявся рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (ухвали суду) за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 52210, м. Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2.
Ухвала про відкриття провадження у справі отримана відповідачем 01.07.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4930020644372, яке повернулося до суду (а.с. 47). Строк для надання відзиву на позов сплинув 20.07.2022 (з урахуванням положень ч.5 ст. 254 ЦК України). У встановлений законом та ухвалою суду строк відповідач відзиву на позов не надав.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до п. 10 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
06 січня 2021 року між Комунальним підприємством "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (виробник) та Державним підприємством "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (споживач) укладено договір № 7/03/71П на подачу питної води з системи комунального водопроводу та приймання стічних вод до системи комунальної каналізації (а.с. 5-11).
Відповідно до п.1.1 договору, керуючись Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Водним кодексом України, Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", надалі "Правила користування…", затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, введеними в дію з 18.10.2008 (1), "Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України", надалі "Правила технічної експлуатації…", затвердженими наказом Держжитлокомгоспу України від 05.07.1995 № 30 (2), "Правилами приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення м. Жовті Води", затвердженими рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 25.10.2018 № 419 (3), "Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення", затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 (4), а також іншими вимогами нормативно-правових актів України, регулюючих відносини за даним договором, виробник забезпечує споживачу подачу питної води згідно вимог ДСТУ 7525:2014; прийом та повну біологічну очистку стічних, в тому числі дощових і снігових вод (надалі - водопостачання та водовідведення).
Споживач бере на себе зобов'язання своєчасно оплачувати водопостачання та водовідведення, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, відповідно до цього договору та вимог діючих нормативних документів у сфері водопостачання та водовідведення (п. 1.2 договору).
Згідно п. 2.1 виробник надає споживачу водопостачання та водовідведення з дотримання наступних споживчих властивостей, якісних показників і режимів:
- подача води із системи водопроводу виробника, яка відповідає нормативним документам України у сфері питного постачання, у розмірі встановленого ліміту у обсязі: 22465 куб.м. на місяць, з тиском 2-3 кг/см2. (п. 2.1.1 договору);
- кількість стічних вод, які надходять у систему централізованого водовідведення, визначається: при наявності приладів обліку стічних вод - відповідно до показників цих приладів; при відсутності приладів обліку стічних вод: за кількістю спожитої води, що надходить з мереж централізованого питного та технічного водопостачання, розрахунку додаткового об'єму стічних вод (дощових і талих) та з урахуванням втрат у технологічних процесах на підставі нормативних розрахунків (питомих норм) централізованого водовідведення, паспортів водного господарства; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах (скважинах); по розрахунку за пропускною спроможністю труби вводу при без обліковому водокористуванні, самовільному приєднанні, без договірному користуванні; по нормативним розрахункам (питомим нормам) водоспоживання на господарсько-питні, виробничі та технологічні потреби.
Договірний об'єм скиду стічних вод від споживання води з усіх джерел, крім дощового та талого стоку споживача становить 15764 куб.м на місяць (п. 2.1.2 договору).
Кількість дощових і снігових вод, які надходять до системи централізованого водовідведення визначається на підставі розрахунку, виконаному виробником з урахування площі водозбору та даних Дніпропетровського обласного центру з гідрометеорології метеостанції Комісарівка П'ятихатського району, (п. 4.10, 4.11, 4.12 Правил…(1), п. 6.4.1 Правил…(3)) у тому числі з урахуванням результатів "Звіту обстеження дощової каналізації ДП "СхідГЗК" (х/д №2.2-236), з об'єктів наведених у таблиці №1 (п. 2.1.4 договору).
Пунктом 2.10 договору визначено, що споживач зобов'язаний щомісячно до 20-го числа місяця наступного за розрахункових надавати інформацію про кількість спожитих водоресурсів (вода питна, технічна, скид стічних вод) за розрахунковий період (місяць). Дані повинні бути у вигляді довідки завірені підписом відповідальної особи та печаткою підприємства (п. 2.10 договору).
Скидання споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речових (ДК) оплачується споживачем на підставі розрахунку величини плати здійснений у відповідності Розділу 4 Правил (3) та окремо виставленого виробником рахунку (п. 2.17 договору).
Виробник надає споживачу водопостачання і водовідведення за тарифами, які розраховуються з урахуванням економічно обґрунтованих витрат, які несе виробник для здійснення централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Тарифи встановлюються відповідно до чинного законодавства України та уповноваженими на те державними органами. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну тарифів на послуги виробник у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу із зазначенням рішення відповідних органів (п.п. 3.1, 3.2 договору).
Розрахунки виконуються згідно затверджених тарифів в розмірі за 1м3 відпущеної питної води і за 1м3 відведених стічних вод, в тому числі снігових і дощових стічних вод.
Вартість послуг на момент укладання договору складає:
централізоване водопостачання - 20,62 грн. без ПДВ;
централізоване водовідведення (в т.ч. дощові та талі води) - 20,83 грн. без ПДВ.
Загальні об'єми: питного водопостачання становить 269 573м3, централізованого водовідведення 189 167м3.
Величина плати за скид стічних вод з перевищенням граничнодопустимих концентрацій до системи централізованого водовідведення, розраховується із застосуванням коефіцієнта кратності та діючого тарифу за надання централізованого водовідведення відповідно до розділу 4 "Правил…" (3) (п. 3.4 договору).
Згідно пунктів 3.5, 3.6 договору розрахунковий період централізованого водопостачання і централізованого водовідведення встановлюється в один місяць.
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання, вноситься споживачем на рахунок виробника у п'ятиденний термін з дати отримання рахунку (п. 4.18 "Правил…" (3)), за умови відсутності письмових зауважень з боку споживача (п. 3.7.1 договору).
За умовами п. 5.1 договору виробник має право, зокрема проводити обстеження водопровідних і каналізаційних систем споживача, приладів і пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т.ін., складати акти за наслідками цих обстежень; здійснювати нарахування згідно вимог Правил та інших нормативних документів, зазначених у п. 1.1 договору; на виконання споживачем всіх зобов'язань за даним договором, а також інших вимог обумовлених нормативно-правовими актами України, регулюючими відносини за даним договором; контролювати якість, кількість та режим скидання стічних вод споживача відповідно "Правил…" (3); встановлювати споживачу кількісні та якісні показники приймання стічних вод до централізованої системи водовідведення, а також вимоги щодо додержання певного режиму скидання стічних вод з урахуванням діючих вимог нормативних документів і цього договору; пред'являти споживачу у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень розраховані у відповідності до розділу 4 Правил (3); здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з споживачем заздалегідь, відбір проб стічних вод, які скидаються споживачем до системи каналізації централізованого водовідведення, для контролю за їх якістю. Споживач може залучати представника незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність"; при відмові споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб, чи зволіканні з допуском більше 30 хвилин, що зафіксовано в акті за підписом представників виробника та споживача, проводити дії відповідно до пп. 6.9; 6.9.1 Правил… (3).
За пунктом 5.5 договору споживач зобов'язаний, зокрема здійснювати регулярний, не рідше 1 разу на квартал лабораторний контроль за якістю, кількістю, режимом скиду стічних вод споживача у систему централізованого водовідведення та надавати виробнику відповідні звітні дані про кількісний і якісний склад стічних вод в терміни передбачені п. 2.2.14 "Правил..." (3) з обов'язковим наданням акту відбору проб, протоколу досліджень складу стічних вод і інших документів, що вимагаються виробником. Аналіз якості стічних вод, що скидаються споживачем, здійснює будь-яка акредитована лабораторія за рахунок коштів споживача. Враховуючи специфіку роботи підрозділів підприємства, споживач зобов'язаний надавати результати аналізу стічних вод по інгредієнтам, наведеним в таблиці №4; вчасно, у встановлений договором термін, оплачувати рахунки виробника водопостачання питної води та водовідведення, а також рахунки за скид понаднормативних забруднень стічних вод споживача при порушенні споживачем встановлених показників; дотримуватись установлених виробником кількісних та якісних показників стічних вод, які скидаються споживачем у систему централізованого водовідведення. За скидання об'єму стічних вод, які перевищують зазначені в п. 2.1.2. договору, споживач оплачує виробнику у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до п. 4.5.2 "Правил..." (3); скидати стічні води якісні показники яких не повинні перевищувати встановлених допустимих величин показників забруднень (ДК). У разі скидання споживачем стічних вод з перевищенням ДК, оплата за них здійснюється за встановленим тарифом, згідно п. 4 "Правил..." (3). Перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах
споживача (мг/дм3 або г/м3) приведені в таблиці №4.
Споживач несе відповідальність за перевищення обсягів стічних вод, встановлених цим договором (п. 6.3.10 договору).
Відповідно до п. 8.1 договору договір діє 01 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року. В частині оплати водопостачання та водовідведення договір діє до повного виконання.
Договір підписаний та скріплений печатками сторін без зауважень та заперечень до нього.
Згідно статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
В матеріалах справи відсутні докази того, що спірний договір визнавався недійсним в судовому порядку.
22 лютого 2021 року з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ДП "Східний ГЗК" (об'єкт СКЗ) до каналізаційної мережі м. Жовті Води, уповноваженими представниками КП "Жовтоводський водоканал" ДОР в присутності представника споживача Савченко О.Л., було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей, про що складено Акт №50/21 відбору проб стічної води, що скидається до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води (а.с. 12).
В акті зазначені наступні відомості:
мета відбору - дотримання ГДК забруднюючих речовин в стічній воді; вид проби - контрольна (разова); спосіб відбору - ручний, пробовідбірник виготовлено з інертного матеріалу; об'єм проби - 7дм3 (2дм3 по 1дм3 - темне скло, 5дм3 - пласт. Бачок; дані про обробку проби - охолодження до t - 2-50С, доставка в лабораторію в сумці - термосі; дата і час доставки проби в лабораторію - 1520 22.02.2021.
Згідно результатів хімічного аналізу проб стічних вод, відібраних 22.02.2021 виконаного лабораторією КП "ЖВК" ДОР, про що складено Протокол №50/21 дослідження якості стічної води, що скидається до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води, встановлено, що якість стічних вод не відповідає державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища (а.с. 13).
Зокрема встановлено перевищення ГДК забруднюючих речовин за наступним показником:
залізо загальне = 9,50мг/дм3, при допустимій концентрації 2,940мг/дм3 (нормативний документ МВВ 081/12-0175-05);
Листом-повідомленням від 26.02.2021 за вих. №608 відповідача було повідомлено про виявлені порушення та необхідність нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями з 22.12.2020 по 22.02.2021 (а.с. 14).
Відповідно до листа від 02.03.2021 за вих. №650 позивач направив на адресу відповідача розрахунок плати за скид стічних вод; акт здачі-приймання виконаних робіт; акт та протокол відбору проб стічної води; рахунок №7703 від 02.03.2021 (а.с. 15).
Позивачем була нарахована відповідачу плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 296 090,88грн. за період з 22.12.2020 по 22.02.2021 (а.с. 17).
Зазначений рахунок відповідач не оплатив, що і стало причиною виникнення спору.
Предметом доказування є обставини, пов'язані з дотриманням відповідачем договірних зобов'язань щодо плати за спожиті послуги, зокрема за понаднормативне скидання стічних вод у каналізаційну мережу, сам факт такого скидання відповідачем, правомірність відбору стічних вод, результатів аналізу й розрахунку плати.
Згідно з частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
За частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 затверджено "Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення" та "Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" (далі - Правила №316).
Відповідно до пункту 2 Правил № 316 останні поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів (пункт 4 Правил № 316).
Так, рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради від 25.10.2018 №419 затверджено Правила приймання стічних вод споживачів до системи централізованого водовідведення міста Жовті Води (далі - Правила №419) (а.с. 27).
Згідно з цими Правилами:
п. 3.1. До системи централізованого водовідведення приймаються стічні води споживачів, які не призводять до порушення роботи каналізаційних мереж та очисних споруд, безпеки їх експлуатації та можуть бути очищені на КОС виробника відповідно до вимог Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1999 року №465;
п. 3.2. Стічні води, що приймають до системи централізованого водовідведення, не повинні: містити горючих домішок і розчинених газоподібних речовин, з датних утворювати вибухонебезпечні суміші; містити речовин, які здатні захаращувати труби, колодязі, решітки або відкладатися на їх поверхнях (сміття, ґрунт, абразивні порошки та інші грубодисперсні зависі, гіпс, вапно, пісок, металева та пластмасова стружка, жири, смоли, мазут, пивна дробина, хлібні дріжджі тощо); містити тільки неорганічних речовин або речовин, які не піддаються біологічній деструкції; містити речовин, для яких не встановлено гранично допустимих концентрацій (далі - ГДК) для води водойм або токсичних речовин, що перешкоджають біологічному очищенню стічних вод. містити небезпечних бактеріальних, вірусних, токсичних та радіоактивних забруднень; містити біологічно жорстких синтетичних поверхнево-активних речовин (далі - СПАР), рівень первинного біологічного розкладу яких становить менше 80%; мати температуру вище 400С; мати pH нижче 6,5 або вище 9,0; мати хімічне споживання кисню (далі - ХСК) вище біохімічного споживання кисню за 5 діб (далі - БСК) більше ніж у 2,5 раза; мати БСК, яке перевищує вказане в проекті КОС на вході на міські очисні споруди пункту; створювати умови для заподіяння шкоди здоров'ю персоналу, що обслуговує системи централізованого водовідведення; унеможливлювати утилізацію осадів стічних вод із застосуванням методів, безпечних для навколишнього природного середовища; містити забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, установлених цими Правилами приймання стічних вод;
п. 4.1. Для споживачів, що скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Жовті Води, встановлені єдині допустимі концентрації (ДК) забруднюючих речовин у стічних водах (Таблиця 1);
п. 4.1. У разі виявлення виробником під час контролю якості стічних вод, що скидають споживачі, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Cf) понад установлену цими Правилами Таблиця 1допустимою концентрацією (ДК) коефіцієнт кратності (Кк) для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначають за формулою:
Кк=Cfi/Дкі-1
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 4.8, 4.9 цього розділу;
4.18. Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання вноситься споживачем на рахунок виробника в п'ятиденний термін з дати отримання рахунку;
п. 6.8. З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин є достатньою підставою для нарахування плати за скид по наднормових забруднень;
п. 6.8.1. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача;
п. 6.10. У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами приймання, виробник у строк не більше 5 робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу;
п. 6.10.1. У строк, що не перевищує 6 місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів;
п. 6.11. У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника, щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність перевищень у стічних водах споживача ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражної проби, яка відбирається одночасно з робочою пробою ( проба яку виконує Виробник) та паралельною (яку виконує споживач, при бажанні).
Згідно зі статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої та виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Протокол досліджень якості стічної води № 50/21 від 22.02.2021 містить інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників, фактичне їх значення, відомості про методику виконання вимірювань, а також висновки за підписом начальника лабораторії.
Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідач не скористався своїм правом на оскарження дій службових осіб позивача щодо перевірки.
Виявлені у відібраних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 296 090,88грн. розрахована позивачем за період з 22.12.2020 по 22.02.2021 у повній відповідності до Правил № 419.
Як встановлено судом, рахунок №7703 від 02.03.2021 на суму 296 090,88грн. отримано 03.03.2021 Добровольською Л.М., про що свідчить відмітка на листі №650 від 02.03.2021.
Пунктом 3.7.1 договору передбачено, що плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення, у разі порушення вимог щодо якості і режиму їх скидання, вноситься споживачем на рахунок виробника у п'ятиденний термін з дати отримання рахунку (п. 4.18 "Правил…" (3)), за умови відсутності письмових зауважень з боку споживача.
Враховуючи наведене строк оплати рахунку №7703 від 02.03.2021 на суму 296 090,88грн. є таким, що настав.
Доказів сплати цього рахунку відповідач суду не надав, доводи позивача в установленому порядку не спростував.
За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача 296 090,88грн. плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов'язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів, а не оперативно - господарською санкцією.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.01.2019 у справі №920/730/16, у постановах Верховного Суду у справах № 911/2720/17 та № 904/7776/17.
Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом третім частини третьої статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам наявним в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, стягненню з відповідача підлягає сума 296 090,88грн. плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями.
При зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4 441,36грн, що підтверджується платіжним дорученням №1603 від 14.06.2022 (а.с. 42).
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача у сумі 4 441,36грн. відповідно до статті 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради до Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення 296 090,88грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (52210, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького, 2; ідентифікаційний код 32182594) на користь Комунального підприємства "Жовтоводський водоканал" Дніпропетровської обласної ради (52204, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. 8 Березня, 40А; ідентифікаційний код 32182594) плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями у розмірі 296 090 (двісті дев'яносто шість тисяч дев'яносто)грн. 88коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 4 441 (чотири тисячі чотириста сорок одна)грн. 36 коп., видати наказ.
Наказ видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення підписано 08.08.2022
Суддя Н.М. Євстигнеєва